Jak zostać psychologiem szkolnym? Specjaliści pilnie poszukiwani

psycholog szkolny studia licencjackie

Zaktualizowano dnia 8 marca 2024

Według najnowszych badań aż 450 gmin deklaruje brak psychologa szkolnego, co jest poważnym problemem w kontekście bezpieczeństwa emocjonalnego i psychicznego uczniów. Braki te można zniwelować jedynie zatrudniając wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają odpowiednie przygotowanie do pracy. Taka sytuacja to świetny moment dla osób, które zastanawiają się, jak zostać psychologiem szkolnym, na podjęcie odpowiednich działań, aby rozpocząć pracę w zawodzie. Zobacz, co musisz zrobić.

Psycholog szkolny – praca szuka człowieka

Od września 2022 roku szkoły muszą zatrudniać więcej nauczycieli specjalistów. Mowa przede wszystkim o pedagogach, logopedach czy psychologach. Według przepisów jeden etat ma przypadać na 50 uczniów, a w większych szkołach na 100 uczniów ma być wygospodarowane 1,5 etatu. Problem w tym, że według najnowszych danych niemal 30% szkół w całym kraju odnotowuje brak psychologa.

W obliczu tak dużych deficytów świetnym sposobem na zdobycie satysfakcjonującego i niezwykle potrzebnego zawodu jest zdobycie uprawnień do pracy jako psycholog szkolny. Jak się jednak okazuje, nie każdy może podjąć taką funkcję.

Kto nie może być psychologiem szkolnym?

Zawód psychologa szkolnego to praca dla osób o odpowiednich umiejętnościach interpersonalnych. Wymaga ona przede wszystkim empatii oraz zdolności do pracy z uczniami, rodzicami, a także nauczycielami. Osoby, które posiadają bariery w relacjach z innymi osobami, będą mieć duże trudności.

Poza określonymi umiejętnościami i cechami, które pozwolą na wykonywanie tego zawodu w sposób efektywny i przede wszystkim bezpieczny dla uczniów, podstawowym wymogiem są kwalifikacje określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.  Wynika z niego, że psychologiem szkolnym nie może być osoba bez przygotowania pedagogicznego i tytułu magistra z psychologii.

CHCESZ ZACZĄĆ PRACĘ JAKO PSYCHOLOG? WYKONAJ PIERWSZY KROK I ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE

Psycholog w szkole – kwalifikacje

Na to, kto nie może być psychologiem szkolnym, wskazuje dokładnie art. 29 powyższego rozporządzenia. Według tego aktu prawnego określającego pracę psychologa w szkole, kwalifikacje ma osoba, która:

  • ukończyła studia I oraz II stopnia bądź jednolite studia magisterskie realizowane zgodnie z:
  • nowym standardem kształcenia na kierunku psychologa w zakresie, który odpowiada prowadzonym zajęciom i posiada przygotowanie pedagogiczne bądź
  • przepisami obowiązującymi przed 3 sierpnia 2019 r. na kierunku psychologia w specjalności, która odpowiada prowadzonym zajęciom i posiada przygotowanie pedagogiczne,
  • spełnia warunki dotyczące zawodu zawarte w Ustawie z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, czyli m.in. posiadała w dniu wejścia w życie ustawy magistra psychologii i posiada przygotowanie pedagogiczne.

Nauczyciel psycholog – jak zostać specjalistą? Po pierwsze studia licencjackie z psychologii

Jeśli chodzi więc o stanowisko psychologa w szkole, kwalifikacje niezbędne do podjęcia tej funkcji to przede wszystkim studia kierunkowe. Pierwszy krok dla aspirujących psychologów szkolnych to Psychologia – studia licencjackie oferowane przez naszą Uczelnię. W trakcie 3 lat nauki nasi studenci poznają m.in. psychologię:

  • ogólną,
  • społeczną,
  • osobowości,
  • rozwoju człowieka,
  • emocji i motywacji,
  • wychowania,
  • poznawczą.

Ważny element programu stanowią również biologiczne mechanizmy zachowania, a także metodologia badań psychologicznych. Ogromną zaletą studiów jest możliwość wyboru jednej z ośmiu specjalności w obrębie kierunku Psychologia I stopnia:

Psychologia dzieci i młodzieży – jak wyglądają studia?

Choć każda ze specjalności pozwala zdobyć tytuł licencjata, który umożliwia zapis na studia magisterskie oraz uzyskanie kwalifikacji niezbędnych do pełnienia funkcji nauczyciela psychologa, najlepszym wyborem studentów planujących rozwój kariery w tym kierunku z pewnością będą studia „Psychologia dzieci i młodzieży”.

W trakcie nauki studenci poznają m.in.:

  • czynniki ryzyka rozwoju zaburzeń zdrowia psychicznego,
  • psychologię nastolatków oraz dzieci w praktyce,
  • wspieranie prawidłowego rozwoju,
  • formy pomocy psychopedagogicznej,
  • diagnozę i terapię dla osób z różnymi zaburzeniami rozwojowymi.

Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów

Po uzyskaniu tytułu licencjata aspirujący psycholog szkolny musi podjąć studia magisterskie i uzyskać tytuł magistra z psychologii. Osoby, które już są absolwentami tego typu studiów i chcą rozpocząć pracę w szkole, muszą zdobyć dodatkowo przygotowanie pedagogiczne.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób, które chcą zatrudnić się w tym perspektywicznym i niezwykle potrzebnym zawodzie, nasza Uczelnia stworzyła studia podyplomowe „Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów”. Mogą je podjąć absolwenci studiów I oraz II stopnia bądź jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia.

Studia pozwalają uzyskać kwalifikacje pedagogiczne, zdobyć wiedzę oraz umiejętności z zakresu metodyki pracy nauczyciela psychologa w szkołach, a w konsekwencji uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa m.in. w:

  • przedszkolach,
  • szkołach,
  • placówkach systemu oświaty,
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Sprawdź kierunek studiów licencjackich

Zapisz się na studia i zostań psychologiem szkolnym

Jak widać, droga do uzyskania uprawnień na to niezwykle pożądane stanowisko jest dość krótka i pozwala podjąć perspektywiczne zatrudnienie. Absolwentom szkół średnich polecamy studia licencjackie Psychologia, natomiast osobom, które już posiadają tytuł magistra z psychologii, a chcą zdobyć kwalifikacje do pracy w szkole Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów.