5 powodów, dlaczego warto studiować psychologię

studia licencjackie psychologia

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024

Studia psychologiczne od lat wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród absolwentów szkół średnich, którzy chcą poznać tajemnice ludzkiej psychiki i jednocześnie zrozumieć własne zachowanie. Pomimo dużej liczebności absolwentów, zapotrzebowanie na specjalistów wciąż rośnie. Deficyty w branży obrazują liczne statystyki, które ukazują również kondycję psychiczną polskiego społeczeństwa. Czy warto studiować psychologię? Zobacz 5 powodów!

Czy warto robić licencjat z psychologii? Ponad 40 tysięcy chętnych rocznie

Studia psychologiczne od wielu lat przyciągają absolwentów szkół średnich nie tylko zaspokajając ich ciekawość pod kątem ludzkiej natury, ale również przygotowując do pracy w zakresie diagnozy i terapii osób z problemami na tle psychicznym. Każdego roku studia z psychologii podejmuje ponad 40 tysięcy osób, co sprawia, że w zestawieniach kierunek ten znajduje się w ścisłej czołówce. Jednocześnie w branży odnotowuje się spory deficyt wśród specjalistów, dzięki czemu absolwenci mogą szybko znaleźć pracę w zawodzie. Powodów takiej sytuacji jest wiele i najlepiej obrazują to liczne statystyki.

Czy warto robić licencjat z psychologii? 5 powodów, dlaczego szybko znajdziesz dobrze płatną pracę w zawodzie

Co piąty Polak ma objawy depresji

W 2022 roku Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) przeprowadziło badania na próbie ponad tysiąca Polaków na temat depresji. Co piąty z nich wskazał, że w poprzednich dwóch tygodniach odczuwał jej łagodne objawy. Choć nie jest to oczywiście kliniczna diagnoza tych osób, takie wyniki ukazują aktualną kondycję zdrowia psychicznego.

(źródło: https://pulsmedycyny.pl/cbos-co-piaty-polak-wykazuje-objawy-depresji-1155382)

dlaczego warto studiować psychologię

Dlaczego warto studiować psychologię? Liczba konsultacji u specjalistów wzrosła o 240%

Kondycję psychiczną polskiego społeczeństwa prezentują również badania firm świadczących usługi medyczne. Według danych firmy TU Zdrowie, w porównaniu do roku 2019 liczba konsultacji ze specjalistami w obszarze zdrowia psychicznego wzrosła o 240%. Statystyki ukazują również wzrost porad dla dzieci, który wynosi aż 45%.

Z tego powodu coraz większą rolę odgrywa Psychologia dzieci i młodzieży – osoby, które chcą zdobyć przygotowanie w tym obszarze, mogą wybrać taką specjalność spośród kilku dostępnych w obrębie kierunku Psychologia I stopnia.

(źródło: https://tuzdrowie.pl/o-nas/aktualnosci/rosnie-zapotrzebowanie-na-pomoc-psychologow-i-psychiatrow

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE PSYCHOLOGIA I ZDOBĄDŹ WIEDZĘ ORAZ UMIEJĘTNOŚCI NIEZBĘDNE DO PRACY JAKO PSYCHOLOG

Pacjenci czekają na psychoterapię w ramach NFZ nawet 2 lata

Prywatne wizyty u psychologów i terapeutów nie należą do najtańszych, jednak coraz więcej osób decyduje się na konsultację niedofinansowywaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzieje się tak z uwagi na bardzo długi czas oczekiwania – według statystyk na pierwszą konsultację z psychologiem na NFZ pacjenci czekają nawet 5 miesięcy, a na roczną terapię od roku do półtora, co daje w sumie nawet 2 lata oczekiwania.

Maturzyści, którzy zastanawiają się, co po studiach psychologicznych mogą robić absolwenci, powinni więc mieć świadomość, że jedną z popularnych i opłacalnych decyzji jest ta o prowadzeniu własnego gabinetu.

(źródło: https://www.prawo.pl/zdrowie/psychoterapia-finansowana-przez-nfz-terminy,520802.html)

Dlaczego warto studiować psychologię? Braki psychologów szkolnych w 450 gminach – ogromne deficyty specjalistów w szkolnictwie

Nie tylko szpitale i placówki medyczne borykają się z brakami kadrowymi wśród psychologów. Niepokojące dane płyną również z Fundacji GrowSPACE – w roku szkolnym 2023/2024 brak zatrudnionego psychologa odnotowano w 450 gminach. Oznacza to, że w całym kraju około 27% szkół nie zatrudnia ani jednego specjalisty.

Czy warto robić licencjat z psychologii? W przypadku aspirujących nauczycieli psychologów ukończenie studiów I stopnia okaże się niezbędne, aby później podjąć studia magisterskie i uzyskać niezbędny tytuł magistra oraz przygotowanie pedagogiczne. Szczegółowe informacje na temat kwalifikacji nauczyciela psychologa znajdziesz w § 29 Rozporządzenia MEiN z dnia 14 września 2023 r.

(źródło: https://glos.pl/fundacja-growspace-coraz-wiecej-wakatow-psychologow-i-psycholozek-szkolnych-jeden-etat-przypada-na-785-uczniow-i-uczennic)

Sprawdź studia z psychologii

Czy warto studiować psychologię? Coraz wyższe wynagrodzenia

Maturzyści, którzy są zainteresowani podjęciem pracy jako psycholog, zastanawiają się nie tylko, co po studiach psychologicznych mogą robić absolwenci, ale również ile można zarobić na tym stanowisku. Otóż według badań przeprowadzonych na grupie ponad 270 psychologów przez portal wynagrodzenia.pl psycholodzy w służbie zdrowia zarabiają w zależności od posiadanego doświadczenia od 4300 do 8000 zł brutto. W lipcu 2023 wzrosły również płaca minimalna dla psychologów klinicznych i aktualnie wynosi 8186,53 zł brutto.

(źródło: https://finanse.gazetaprawna.pl/artykuly/9277132,zarobki-w-ochronie-zdrowia-2023-ile-zarabiaja-lekarze-pielegniarki-czy-fizjoterapeuci-stawki.html)

Studia psychologiczne – zdobądź perspektywiczne wykształcenie

Na podstawie powyższych statystyk najlepszą odpowiedzią na pytanie dlaczego warto studiować psychologię, jest przede wszystkim pewna i stabilna praca w zawodzie deficytowym. Jako specjalista możesz realnie wpłynąć na poprawę kondycji psychicznej społeczeństwa. Dodatkową satysfakcją i motywacją do pracy będzie również atrakcyjne wynagrodzenie. Zapisz się na studia licencjackie Psychologia i zdobądź wykształcenie, które pozwoli Ci podjąć studia II stopnia i zdobyć uprawnienia do pracy tym perspektywicznym zawodzie.