Ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych

Zaktualizowano dnia 29 stycznia 2024

Liczba kierunków dostępnych na naszej Uczelni nieustannie się powiększa. Nowe oferty studiów to nie tylko odpowiedź na rozwój wielu dziedzin, ale również rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z danego sektora. Większy wybór może jednak oznaczać jeszcze więcej wątpliwości i problemów z dokonaniem wyboru, co dotyka przede wszystkim uczniów klas maturalnych. W tym artykule przedstawimy ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych.

Jak rozwiać wątpliwości dotyczące wyboru studiów? Nasze porady

Czytanie opisów kierunków, perspektyw zawodowych, słuchanie porad rodziny i znajomych, sprawdzanie warunków rekrutacji i wymogów zdawanych przedmiotów na maturze. Nie ma co ukrywać – uczniowie ostatniej klasy szkoły średniej mają nie tylko bardzo dużo nauki, ale również mętlik w głowie związany z podjęciem jednej z najważniejszej decyzji związanej ze swoją przyszłością. I o ile coraz popularniejsze i mniej problemowe staje się przeniesienie z innej uczelni lub zmiana kierunku, każdy stara się tego uniknąć.

Sprawdź kierunek studiów licencjackich

Jak się więc zdecydować? Pod uwagę weź kilka kwestii:

  • Zainteresowania – nie odkryjemy żadnej wielkiej tajemnicy, że dużo łatwiej przyswaja się wiedzę z dziedziny, którą się po prostu lubi. Jeśli pasjonujesz się pracą z dziećmi oraz pomocą innym ludziom znacznie łatwiej odnajdziesz się na kierunku Pedagogika niż na studiach inżynierskich z budownictwa. Warto wziąć jednak nie tylko to, co lubisz i chcesz robić, ale również to, jaka specyfika pracy ci nie odpowiada i czego nie wyobrażasz sobie robić na co dzień.
  • Predyspozycje – zainteresowania nie zawsze muszą iść w parze z predyspozycjami, które posiadasz. Przykładowo jeżeli bardzo szybko liczysz, analizujesz i nie jest dla Ciebie wymagające regularne przygotowywanie raportów, lepszym wyborem niż studia humanistyczne będzie specjalność w obrębie kierunku Administracja I stopnia – Finanse i rachunkowość.
  • Osobowość – o ile można zdobyć nowe oraz rozwinąć już posiadane umiejętności, o tyle trudno oszukać swoją naturę, dlatego będąc ekstrawertykiem ceniącym sobie pracę ludźmi, zmiany otoczenia czy nowe wyzwania nie warto wybierać monotonnej i powtarzalnej pracy biurowej, znacznie lepiej odnajdziesz się w perspektywicznym obszarze, jakim jest Zarządzanie zasobami ludzkimi (HR) (będąca specjalnością w obrębie kierunku Pedagogika I stopnia) lub Turystyka i rekreacja (będąca specjalnością w obrębie kierunku Administracja I stopnia).
  • Rynek pracy i perspektywy – niezwykle istotnym aspektem, który wpłynie nie tylko na satysfakcję z wykonywanych zadań, ale na możliwość znalezienia stabilnej i dobrze opłacanej posady będzie zweryfikowanie swoich planów z aktualną sytuacją na rynku pracy. Jeżeli twoją najwyższą ambicją zawodową jest zarabiać jak najwięcej lub brak zmartwień o to, czy znajdziesz pracę w przypadku zmiany pracodawcy, wybierz perspektywiczny kierunek, na który jest duże zapotrzebowanie. W takim przypadku dobrym wyborem będzie np. Logistyka czy Cyberbezpieczeństwo (będące specjalnością w obrębie kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne).

Ciekawe kierunki dla niezdecydowanych – studia z szerokimi możliwościami rozwoju

Powyższe propozycje to studia ze znanych obszarów naukowych, o których z pewnością mogliście już gdzieś usłyszeć. Jeśli jednak popularne propozycje do Was nie przemawiają, poniżej znajdują się mniej popularne, ale niezwykle ciekawe kierunki dla niezdecydowanych.

ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych

Wybór jednej konkretnej dziedziny jest problematyczny, ponieważ w wielu przypadkach absolwenci studiów mają ściśle ukierunkowane przygotowanie. Lista potencjalnych miejsc jest przez to dość krótka, a w przypadku braku satysfakcji ze współpracy z danym pracodawcą mają niewielkie pole manewru. Świetnym wyborem są więc studia z bogatym programem studiów, który pozwoli zdobyć przygotowanie do pracy w różnym charakterze. Świetnym wyborem okaże się m.in.:

  • Media i marketing z komunikacją wizerunkową (specjalność w obrębie kierunku Administracja I stopnia) – absolwenci studiów mogą podjąć pracę zarówno w agencjach reklamowych, mediach, studiach fotograficznych czy filmowych, a także dbać o PR  firm,
  • Resocjalizacja z elementami socjoterapii (specjalność w obrębie kierunku Pedagogika I stopnia) – studia przygotowują do pracy z osobami uzależnionymi, osadzonymi w zakładach karnych czy młodzieżą z trudną sytuacją życiową; rozbudowany program pozwala znaleźć zatrudnienie w wielu różnych miejscach, jak np. placówki penitencjarne, ośrodki interwencji kryzysowej czy świetlice środowiskowe,
  • Zamówienia publiczne (specjalność w obrębie kierunku Administracja I stopnia) – tworzenie przetargów czy organizacja różnego rodzaju konkursów na podjęcie współpracy z prywatnymi przedsiębiorstwami na rzecz publicznych instytucji stwarza wiele możliwości pracy – m.in. w firmach handlowych, logistycznych czy jednostkach administracji publicznej.

W ofercie naszej Uczelni znajdują się studia licencjackie, studia magisterskie oraz bogata baza studiów podyplomowych, dzięki czemu z pewnością wybierzecie idealny kierunek dla siebie.