Najbardziej oblegane kierunki w 2024 roku

Zaktualizowano dnia 18 kwietnia 2024

Dynamicznie zmieniający się rynek pracy, styl życia, oczekiwania pracowników oraz rozwój wielu różnych dziedzin życia sprawia, że na uczelniach wyższych pojawiają się nowe kierunki studiów. Czy odpowiadają one preferencjom studentów na tyle, aby wyprzedzić w rankingach najpopularniejsze dziedziny? W tym artykule sprawdzimy najbardziej oblegane kierunki w 2024 roku w skali całego kraju.

Na jakie kierunki jest najwięcej chętnych?

Wybór kierunku studiów jest niezwykle ważny w kontekście dalszego rozwoju, a jego ukończenie jest bardzo często niezbędne, aby postawić pierwsze kroki w danym zawodzie. Wybierając studia, absolwenci szkół średnich, kierują się czasami swoimi wewnętrznymi ambicjami, chcąc zrealizować marzenie z dzieciństwa. Inni z kolei wybierają dziedzinę, w której czują się naprawdę mocni, a jeszcze inna grupa podąża za nowymi trendami, upatrując szans w rozwoju danej niszy.

To, na jakie kierunki jest najwięcej chętnych, wynika z wielu kwestii, a do najpopularniejszych można zaliczyć:

 • zapotrzebowanie w danym regionie,
 • prestiż zawodu,
 • wysokie wynagrodzenie,
 • jasny system awansu,
 • stabilność zatrudnienia,
 • szerokie możliwości poprowadzenia kariery.

Najbardziej oblegane kierunki w 2024 roku – najpopularniejsze dyscypliny naukowe

W roku akademickim 2023/2024 studia rozpoczęło niemal pół miliona studentów I oraz II stopnia, którzy najczęściej wybierali kierunki z obszaru nauk o zarządzaniu i jakości (72 519). Na drugim miejscu uplasowała się informatyka techniczna i telekomunikacja (67 268), co nikogo nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę ogólny rozwój infrastruktury w całym kraju. Na podium znalazły się również studia z ekonomii i finansów (55 664), które były wybierane częściej niż językoznawstwo (49 619) oraz psychologia (43 677).

Najbardziej oblegane kierunki w 2024 roku – TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów

Popularność samych dyscyplin niewiele jednak mówi o tym, jaki kierunek studiów jest najbardziej oblegany. Uwzględniając studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie w skali kraju w roku akademickim 2023/2024 najwięcej chętnych zapisało się na:

 1. informatykę,
 2. psychologię,
 3. zarządzanie,
 4. kierunek lekarski,
 5. prawo,
 6. ekonomię,
 7. finanse i rachunkowość,
 8. fizjoterapię,
 9. filologię angielską,
 10. pielęgniarstwo.

najbardziej oblegane kierunki studiów 2024

Jaki kierunek studiów jest najbardziej oblegany? – liczba kandydatów na jedno miejsce

Istnieje wiele dziedzin naukowych, które są znacznie popularniejsze, jednak uczelnie wyższe stosują limity uniemożliwiające podjęcie nauki na wymarzonych studiach wszystkim zainteresowanym. W rankingu najbardziej obleganych kierunków, na których rekrutacja przebiega w oparciu o limity pierwsze miejsce zajęła informatyka społeczna (30,4 kandydata na jedno miejsce).

Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszyła się koreanistyka (30,1), a także zielone technologie (28,4). W ostatnich latach to właśnie kultura Dalekiego Wschodu zanotowała największe skoki zainteresowania pod względem nauk akademickich. Na czwartym miejscu uplasowała się  bowiem orientalistyka-koreanistyka (19,9). Stawkę zamykają studia informatyka i systemy inteligentne (18), co potwierdza dominację tej dziedziny.

Popularne studia dostępne na naszej Uczelni

W odpowiedzi na duże zainteresowanie wymienionymi wcześniej kierunkami nasza Uczelnia rozbudowała swoją ofertę o studia licencjackiestudia magisterskie oraz studia jednolite magisterskie, na które mogą zapisać się wszyscy zainteresowani absolwenci szkół średnich posiadający maturę – liczba miejsc może być ograniczona, a o przyjęciu może zadecydować kolejność zapisu i wpłat. Dzięki temu mogą podjąć wymarzony kierunek bez obaw o punkty uzyskane na egzaminie maturalnym.

W ramach studiów licencjackich, magisterskich i jednolitych magisterskich umożliwiamy efektywną naukę takich obszarów, jak:

W kontekście najbardziej obleganych kierunków studiów, warto również wskazać perspektywiczne studia podyplomowe, jakie oferuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Ranking pokazuje dominację informatyki nad innymi dziedzinami nauk, dlatego w ofercie naszej Uczelni nie mogło zabraknąć studiów z zakresu IT, które wyposażają słuchaczy w wiedzę niezbędną do pracy w coraz popularniejszych zawodach. 

Wybierając WSKZ możesz zapisać się m.in. na studia podyplomowe:

pedagogika

W ofercie naszej Uczelni znajdują się również kierunki studiów podyplomowych z psychologii, jak np.:

Według rankingu bardzo dużą popularnością cieszą się studia z zakresu zarządzania. Zapisując się na studia podyplomowe w WSKZ możesz w przystępnej formie zdobyć kompetencje z takich dziedzin, jak:

To tylko przykładowe kierunki z bogatej i nieustannie rozwijanej oferty, jaką dysponuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Ranking najbardziej obleganych kierunków jest przez nas nieustannie monitorowany, podobnie jak trendy na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Pozwala nam to dostosować ofertę do Twoich potrzeb. 

Zapisz się już teraz i poznaj nowoczesne podejście do kształcenia na miarę 2024 roku!