Praca w kadrach, czyli jak zostać kadrową?

jak zostać kadrową

Zaktualizowano dnia 3 listopada 2023

Szerokie możliwości poprowadzenia swojej kariery zawodowej, a także duże szanse rozwoju sprawiają, że coraz więcej osób interesuje praca w kadrach. Zanim osoba zainteresowana zostanie zatrudniona na stanowisku związanym ze sporządzaniem dokumentacji pracowników w danej firmie, musi zdobyć merytoryczne i praktyczne przygotowanie. Co należy zrobić, aby je uzyskać i dlaczego najlepszym sposobem będą studia magisterskie?

Dlaczego warto pracować w kadrach?

Podczas swoich codziennych obowiązków specjalista ds. kadr bazuje na wiedzy z zakresu prawa pracy i prawa podatkowego, a z uwagi na pracę w obszerną dokumentacją dotyczącą wielu pracowników, musi nieustannie wykazywać się dużym poziomem koncentracji i skrupulatnością. Pomimo dużej odpowiedzialności, jak spoczywa na pracownikach tego działu, praca w kadrach cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród osób, którzy wiążą swoją przyszłość na stanowisku związanym z realizacją personalnej strategii firmy.

Powodów jest bardzo wiele, a do najważniejszych zalicza się:

 • duże zapotrzebowanie na rynku pracy – dział kadr posiada niemal każda firma, co wpływa na bardzo długą listę potencjalnych pracodawców z wielu różnych sektorów, dzięki czemu specjalista z tego zakresu może z łatwością dostosować miejsce pracy do swoich preferencji,
 • szerokie możliwości rozwoju i awansu zawodowego – zakres obowiązków działu kadr jest bardzo szeroki, dlatego początkujący pracownicy zajmują się dość prostymi czynnościami; jeśli wykażą się jednak odpowiednim zaangażowaniem mogą wiele nauczyć się od bardziej doświadczonych specjalistów i konsekwentnie piąć się w hierarchii działu,
 • atrakcyjne wynagrodzenie – specjalista ds. kadr nie musi jednak czekać na awans zawodowy, aby otrzymywać satysfakcjonującą pensję – mogą liczyć na nią już początkujący pracownicy działu.
Sprawdź kierunek studiów magisterskich class=

Jak wygląda praca kadrowej?

Praca w kadrach może przynieść wiele satysfakcji szczególnie osobom, które nie lubią nudnych i powtarzalnych zadań biurowych, a cenią sobie szeroki zakres obowiązków. Aspirujący pracownicy kadr zastanawiają się więc nie tylko dlaczego warto pracować w kadrach, ale również jak wygląda praca kadrowej.

Zadania kadrowej mogą różnić się w zależności od firmy i sposobu rozdzielenia obowiązków w zespole. Do podstawowych zalicza się m.in.

 • przygotowywanie dokumentów dotyczących zatrudnianego i zatrudnionego pracownika – m.in. umów, aneksów, świadectw pracy czy różnego rodzaju zaświadczeń,
 • prowadzenie ewidencji czasu pracy,
 • naliczanie wynagrodzeń,
 • współpraca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Urzędem Skarbowym m.in. w zakresie podatków i składek ubezpieczeniowych,
 • prowadzenie akt osobowych.

Ile osób na jednego pracownika kadr?

Zakres obowiązków jest dość szeroki, dlatego bardzo ważne jest, aby praca w dziale była odpowiednio podzielona. O ile w małych firmach zatrudniających kilku lub kilkunastu pracowników dział kadr i płac zasila mała grupa, o tyle w dużych korporacjach zespoły te mogą być bardzo liczne.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA KADRY I PŁACE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO KADROWA

Nie istnieją jednak żadne sztywne przepisy odnośnie tego, ile osób na jednego pracownika kadr powinno przypadać. Złotą zasadą jest, aby była to taka liczba specjalistów, aby zminimalizować ryzyko popełnienia błędów i obciążenia pracowników kadr i płac. Za najbardziej optymalne rozwiązanie przyjmuje się jedną kadrową na 50-100 pracowników.

Jak zostać kadrową?

Liczba przypadająca na jednego specjalistę zależy jednak od wielu czynników. Ważna jest nie tylko specyfika firmy, ale również doświadczenie, umiejętności i kwalifikacje zespołu. To, kto może prowadzić kadry w danym przedsiębiorstwie zależy gównie od wewnętrznych wymagań pracodawcy. Do najważniejszych kryteriów, jakie muszą spełnić osoby aspirujące do pracy w tym zawodzie, zalicza się:

 • wykształcenie – najczęściej przez pracodawców wymagane są studia wyższe na kierunkach związanych z finansami, prawem pracy czy zarządzania,
 • umiejętność obsługi programów kadrowo-płacowych – aktualnie każda firma korzysta z wybranego oprogramowania do usprawnienia wszystkich procesów i gromadzenia danych,
 • doświadczenie i praktyczne przygotowanie do pracy – dla potencjalnego pracodawcy bardzo ważne okażą się pierwsze dni i umiejętności wykorzystywane w praktyce; z uwagi na obecność praktyk, których zrealizowania wymagają studia magisterskie Kadry i płace, pracodawcy chętniej zatrudniają absolwentów specjalizacji kierunkowych.
jak zostać kadrową studia

Kadry i płace – od czego zacząć?

Osoby, które chcą podjąć pracę jako specjalista ds. kadr i płac, zastanawiają się bardzo często, jaki pierwszy krok najlepiej wykonać w drodze do spełnienia wymagań jak największej liczby pracodawców. Zdecydowanie krokiem, który pozwoli spełnić trzy wyżej wspomniane kryteria oraz na starcie znacznie wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy są studia magisterskie Kadry i płace oferowane przez naszą Uczelnię.

Absolwenci zdobywają praktyczne doświadczenie w trakcie realizowanych praktyk, zdobywają kompleksową wiedzę niezbędną do pracy w zawodzie, a wszystko to jest potwierdzone najważniejszym dla pracodawcy, czyli dyplomem ukończenia studiów.

Więcej informacji znajdziesz w opisie studiów.