Zmiany podatkowe i Polski Ład, czyli nowe obowiązki kadr i płac

kadry i płace studia podyplomowe

Zaktualizowano dnia 16 grudnia 2022

Polski rząd, chcąc usprawnić rozliczenia podatkowe firm z fiskusem, wprowadził niemałe zamieszanie, które wprowadziło w konsternację nawet doświadczonych księgowych oraz pracowników działu kadr i płac. Jak we wszystkich sferach funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, dostosowanie się do pewnych modyfikacji wymaga od zespołu pracowników nie tylko odpowiednich umiejętności, ale przede wszystkim aktualnej wiedzy. Zmiany podatkowe Polski Ład i wiele innych aspektów w obszarze rozliczeń sprawiło, że coraz więcej pracowników kadr i płac postanawia zaktualizować swoją wiedzę oraz poszerzyć swoje umiejętności wybierając studia podyplomowe. To świetny wybór szczególnie dla osób wykorzystujących wiedzę z tego zakresu w swojej codziennej pracy. Dlaczego?

Czym jest Polski Ład?

Pandemia koronawirusa, która w naszym kraju rozpoczęła się w marcu 2020 roku, zapoczątkowała wiele negatywnych zjawisk nie tylko związanych ze zdrowiem obywateli, ale również w odniesieniu do funkcjonowania gospodarki. Na kryzysie spowodowanym COVID-19 ucierpieli pracownicy zatrudnieni na etacie, jak również przedsiębiorcy, którzy musieli dynamicznie reagować na wprowadzane zmiany.

Polski Ład jest rządowym planem odbudowy gospodarki po najgorszym okresie związanym z pandemią koronawirusa. Jego celem jest przede wszystkim stworzenie lepszych warunków do życia wszystkim obywatelom, a także zmniejszenie nierówności społecznych. Szacowany wydatek na realizację wszystkich projektów ma wynieść do 2030 roku ponad 650 miliardów złotych. Dotyczą one przede wszystkim:

 • usprawnienia służby zdrowia,
 • wprowadzenia zmian podatkowych,
 • korzystniejszych świadczeń dla emerytów i rencistów,
 • stworzenia dodatkowych miejsc pracy,
 • podjęcia kroków, aby zoptymalizować problemy mieszkaniowe Polaków.
zmiany podatkowe polski ład studia

Zmiany podatkowe – Polski Ład i jego kolejne wersje

Rządowe zmiany wprowadziły wiele modyfikacji dotyczących rozliczania z fiskusem, a najwięcej pracy związanej z dostosowaniem się firm do nowych realiów mają z pewnością pracownicy kadr i płac. Niestety zespołom tym nie pomagają nieustannie wprowadzane poprawki i kolejne wersje Polskiego Ładu. Jego druga wersja zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2022 roku i wprowadza wiele ważnych zmian, do których firmy muszą dostosować się z w 2023 roku.

Polski Ład – lista płac jeszcze trudniejsza do obliczenia

Każdego miesiąca pracownicy działu kadr i prac muszą zmierzyć się z dużą ilością pracy związanej m.in. z prawidłowym rozliczeniem wynagrodzenia pracowników. Przez wprowadzony Polski Ład, lista płac jest jeszcze trudniejsza do obliczenia. Wszystko za sprawą modyfikacji w przepisach podatkowych – do najważniejszych z nich należy:

 • rezygnacja z ulgi dla klasy średniej,
 • obniżenie podatku PIT – z 17% do 12%,
 • zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy.

Kadry i płace studia podyplomowe online – m.in. o zmianach podatkowych Polskiego Ładu

Wprowadzenie zmian podatkowych związanych z rządowym programem wymusza na pracownikach działu kadr i płac wykorzystanie swoich umiejętności i wiedzy nie tylko, by w prawidłowy sposób rozliczać pracowników firmy, ale także potrafić wytłumaczyć wszelkie zawiłości związane z wysokością ich wynagrodzenia.

Podyplomowe studia kadry i płace – program bogaty w najważniejsze zagadnienia

Aby uporządkować i zaktualizować swoją wiedzę niezbędną do pracy w nowych realiach podatkowych, wielu pracowników kadr i płac decyduje się zapisać na studia podyplomowe. Zauważając duże zainteresowanie słuchaczy pozyskaniem rzetelnych i aktualnych informacji z tego zakresu, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego stworzyła kierunek przygotowujący z najważniejszych zagadnień osoby, które:

 • przygotowują się do pracy w dziale kadr i płac,
 • chcą samodzielnie prowadzić kwestie rozliczeń w swojej firmie,
 • pracują w dziale kadr i płac i chcą usystematyzować swoją wiedzę.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia podyplomowe online z zakresu kadr i płac pozwalają słuchaczom przygotować z najważniejszych zagadnień dotyczących m.in.:

 • ewidencji i rozliczania czasu pracy,
 • obliczania należnego wynagrodzenia oraz składek,
 • Polskiego Ładu,
 • obowiązków pracodawcy w zakresie świadczeń (m.in. ZUS).

Więcej informacji na temat kierunku znajdziesz na stronie Studia podyplomowe Kadry i płace.