Nie tylko gabinet terapeutyczny. Na czym polega praca psychologa?

Zaktualizowano dnia 11 kwietnia 2024

Jeśli fascynuje Cię ludzkie zachowanie, funkcjonowanie umysłu i w dodatku chcesz lepiej poznać samego siebie, rozwijając własne umiejętności interpersonalne, z pewnością Twoje plany po egzaminie maturalnym to studia z psychologii. Wiedza zdobyta w trakcie nauki przygotuje Cię do pracy w wielu miejscach – nie tylko w gabinecie terapeutycznym. Zobacz, na czym polega praca psychologa i gdzie możesz podjąć pracę po ukończeniu studiów.

Jak wygląda praca psychologa?

Skala problemów natury psychicznej w naszym kraju z każdym rokiem staje się coraz większa, jednak osoby borykające się z różnego rodzaju zaburzeniami dużo chętniej korzystają z usług specjalistów, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Na czym polega praca psychologa? Specjalista ten zajmuje się badaniem i analizą procesów psychicznych, emocji, a także interakcji społecznych. Podstawą jego pracy jest wywiad przeprowadzony z pacjentem oraz obserwacje zachowania, które są niezbędne do dalszych działań.

Sprawdź studia pedagogiczne

Na czym polega praca psychologa? – długa lista zadań

Planując studia z psychologii, możesz zastanawiać się, jak wygląda praca psychologa na co dzień. Otóż warto zaznaczyć, że zakres obowiązków osoby na tym stanowisku jest dość szeroki i może wyglądać nieco inaczej w zależności od stażu, doświadczenia czy miejsca pracy. Specjalista ma za zadanie jednak najczęściej:

  • prowadzić badania psychologiczne,
  • przeprowadzać ocenę i diagnostykę pacjentów oraz ich problemów na tle emocjonalnym, behawioralnym, a także poznawczym,
  • udzielać wsparcia terapeutycznego podczas sesji stosując różnorodne techniki terapeutyczne w celu pomocy pacjentom,
  • prowadzić badania naukowe w dziedzinie psychologii,
  • udzielać porad psychologicznych – zarówno grupowych, jak i indywidualnych.

Praca w gabinecie psychologicznym

Powyższe zadania psycholog może realizować w wielu miejscach, a jedną z popularnych dróg jest otworzenie własnego gabinetu. Specjalistów kusi niezależność oraz możliwość generowania większego dochodu. Warto jednak zaznaczyć, że wówczas do powyższych zadań należy dodać szereg obowiązków każdego przedsiębiorcy. Prowadzenie własnej działalności wymaga kompetencji biznesowych, a praca psychologa wymaga ogromnego zaangażowania w obowiązki zawodowe, przez co nie każdy specjalista decyduje się na własny gabinet.

Na czym polega praca psychologa

Jak zacząć pracę jako psycholog? Wiele ścieżek rozwoju zawodowego

Rozpoczęcie własnej działalności z czasem może okazać się korzystnym wyborem, jednak osoby początkujące wolą zdobyć w pierwszej kolejności niezbędne doświadczenie. Wariantów odnośnie tego, jak zacząć pracę jako psycholog, jest wiele.

Zapisując się na studia licencjackie Psychologia oferowane przez naszą Uczelnię możesz wybrać jedną z kilku specjalności, które pozwolą poprowadzić ścieżkę zawodową w różnych kierunkach. Specjalności do wyboru to m.in.:

CHCESZ ROZPOCZĄĆ PRACĘ JAKO PSYCHOLOG? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNĄ WIEDZĘ

Wiedzę zdobytą w trakcie studiów wykorzystasz m.in. w:

  • szkole – jako nauczyciel psycholog,
  • poradniach psychologicznych i wsparcia kryzysowego,
  • działach HR różnych firm,
  • szpitalach,
  • agencjach marketingowych,
  • ośrodkach rehabilitacyjno-leczniczych,
  • domach opieki.

Jak widać, lista możliwości jest dość długa, dzięki czemu możesz wybrać dogodną dla Ciebie ścieżkę rozwoju. Żeby wykonywać zawód psychologa, musisz w pierwszej kolejności spełnić wymóg związany z odpowiednim wykształceniem. Zapisz się na studia licencjackie Psychologia, aby wykonać pierwszy, najważniejszy krok w drodze po uprawnienia do pracy w tej perspektywicznej branży.

Warto zaznaczyć, że wykonywanie zawodu psychologa wymaga ukończenia studiów magisterskich, a w przypadku zawodu nauczyciela psychologa dodatkowo uzyskania przygotowania pedagogicznego. W tym celu możesz zapisać się na studia podyplomowe „Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów” znajdujące się w ofercie naszej Uczelni.