Czy na studiach prywatnych liczy się matura?

studia prywatne online

Zaktualizowano dnia 21 września 2023

Egzamin dojrzałości uważa się za przełomowy i najważniejszy moment na drodze edukacyjnej każdego ucznia. Po ukończeniu szkoły średniej dochodzi bowiem do sprawdzenia stanu wiedzy z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych, wybranych przez uczniów. Niestety nie zawsze przebiega on po myśli uczniów i czasami wynik okazuje się negatywny lub dużo niższy od ambicji i celu. Z tego powodu wielu uczniów zastanawia się czy na studiach prywatnych liczy się matura?

Ile trzeba mieć procent z matury, żeby dostać się na studia?

Pomimo sumiennego przygotowania się do egzaminu dojrzałości czasami dochodzi do sytuacji, w których uczeń osiąga wynik negatywny lub znacznie niższy niż zakładał. Za niezdaną maturę uznaje się taki egzamin, z którego uczeń nie osiągnął wymaganych 30% z przedmiotu obowiązkowego.

W takim przypadku może podejść do egzaminu poprawkowego:

  • pod koniec sierpnia w roku, w którym zdawał maturę – jeśli nie zaliczył jednego przedmiotu,
  • w terminie do 5 lat od października roku, w którym zdawał maturę – gdy nie zdał dwóch lub więcej przedmiotów.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Uczniowie mają również prawo do ponownego przystąpienia w przypadku, gdy zdali maturę, ale nie są zadowoleni z osiągniętego wyniku. Wówczas mówi się o „ulepszaniu egzaminu maturalnego”, co możliwe jest bez ograniczenia czasowego.

Wielu uczniów zastanawia się, ile trzeba mieć procent z matury, żeby dostać się na studia. Otóż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każda uczelnia przygotowuje dla wszystkich kierunków różne limity punktów, które pozwolą uczniowi wziąć udział w rekrutacji. Warto również zaznaczyć, iż poza procentowym wynikiem na świadectwie dojrzałości podczas naboru liczą się wyniki z różnego rodzaju konkursów i olimpiad.

Czy na studia prywatne przyjmują wszystkich?

Dla wielu kierunków uczelnie nie przewidują konkretnego wyniku i naukę może podjąć każdy chętny uczeń, który zaliczy maturę, dostarczy niezbędne dokumenty i poprawnie przejdzie przez etapy rejestracji.

Jest to popularny zabieg stosowany zarówno przez uczelnie publiczne, jak i uczelnie prywatne. Dzięki temu stwarzają one szanse zapisania się na wymarzony kierunek bez względu na osiągnięty rezultat z matury, który nie zawsze odzwierciedla faktyczny stan wiedzy ucznia, jego predyspozycje i determinację do zdobycia upragnionego wykształcenia. Nasza Uczelnia gwarantuje zapis wszystkim osobom, które w ciągu 7 dni dokonają płatności. Po tym czasie może zdecydować kolejność zgłoszeń.

Na jakie studia ze słabą maturą?

czy na studiach prywatnych liczy sie matura

Stres, jakiego doświadczają uczniowie podczas egzaminów maturalnych jest na tyle duży, że potrafi zdekoncentrować nawet najlepszych w swojej dziedzinie. Niski wynik na maturze nie musi więc oznaczać, iż tacy uczniowie nie mogą korzystać z oferty uczelni oferującej najwyższy poziom kształcenia i nowoczesne formy nauki. Dzięki naszej ofercie i braku progów punktowych, aspirujący studenci mogą podjąć takie kierunki, jak:

W obrębie tych kierunków studenci mogą wybrać takie specjalności, jak:

Czy na studiach prywatnych liczy się matura?

Uczeń nie może wziąć udziału w naborze, jeśli uzyska mniej niż 30% z przedmiotów obowiązkowych, ponieważ nie uzyska świadectwa maturalnego, czyli podstawowego dokumentu wymaganego przez uczelnie niepubliczne. Na pytanie, czy na studiach prywatnych liczy się matura, odpowiedź brzmi – tak.

PODEJMIJ STUDIA LICENCJACKIE ONLINE NA JEDNYM Z PERSPEKTYWICZNYCH KIERUNKÓW

Warto zwrócić uwagę, iż niektóre uczelnie proponują studia dla osób bez matury. Taka osoba nie posiada jednak statusu studenta, tylko wolnego słuchacza. Według aktualnych przepisów nie może ona podchodzić do zaliczeń przedmiotów i zdobyć wykształcenia wyższego.

Czy 150 pkt na studia to dużo?

Wielu uczniów zastanawia się nie tylko czy na studiach prywatnych liczy się matura, ale czy 150 pkt na studia to dużo. Otóż na uczelniach, które prowadzą rekrutację w oparciu o limity miejsc, często stosuje się odpowiedni przelicznik. Przykładowo dla filologii polskiej poziom podstawowy z obowiązkowego języka polskiego wynosi on 0.30 a poziom rozszerzony 0.60.

Oznacza to, że osoba uzyskująca wynik z matury 80% otrzymuje 24 punkty w przypadku podstawy i 48 punktów z rozszerzonego języka polskiego. Uczeń aspirujący do uzyskania 150 punktów musi osiągnąć więc bardzo dobre wyniki z kilku egzaminów maturalnych.