Według statystyk w naszym kraju prawne potwierdzenie niepełnosprawności posiada ponad 3 miliony Polaków. Szacuje się jednak, że w rzeczywistości liczba ta może być nawet dwukrotnie wyższa. Wśród nich są dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, niedostosowane społecznie oraz posiadające inne zaburzenia. Kształceniem pedagogów do pracy z takimi osobami zajmuje się specjalny dział pedagogiki, który jest popularnym obszarem nauk studiów podyplomowych. Specjalista prowadzący zajęcia jako pedagog specjalny kwalifikacje może zdobyć realizując jedne z nich.
Czym się zajmuje pedagogika specjalna?
Definicja pedagogiki specjalnej jest obszerna, tak samo jak zakres jej działalności. Przede wszystkim to wyspecjalizowany dział pedagogiki, który zajmuje się teorią oraz praktyką wychowania osób z różnymi dysfunkcjami. Przedmiotem zainteresowań jest więc opieka, kształcenie oraz terapia osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz zaburzeniami o różnym stopniu i złożoności.
Problematyka pedagogiki specjalnej dotyczy:
- terapii wychowawczej, która obejmuje działania lecznicze, usprawniające i korygujące,
- profilaktyki, czyli zapobiegania pogłębiania się schorzenia,
- objawów towarzyszących zaburzeń fizycznych i psychicznych,
- przyczyn ograniczeń psychofizycznej sprawności.
PEDAGOGIKA SPECJALNA STUDIA PODYPLOMOWE – ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE DO PRACY
Pedagogika specjalna – praca o różnych celach
Pedagog specjalny pracę w tym obszarze nauk może podjąć w celu realizacji poniższych celów tej dziedziny, czyli:
- dydaktyczno-wychowawczych – wszechstronne kształcenie jednostek z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami i przygotowanie do realizacji zadań społecznych,
- humanitarnych – zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami prawo do pomocy, akceptacji społecznej i optymalnego rozwoju,
- utylitarnych – przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do pracy.
Pedagogika specjalna – studia na wielu kierunkach
Ścieżka zawodowa uzależniona jest od kwalifikacji pedagoga specjalnego, który może zdobyć uprawnienia realizując studia podyplomowe przygotowujące do pracy z osobami z niepełnosprawnością:
- intelektualną (Oligofrenopedagogika),
- słuchową (Surdopedagogika),
- wzrokową (Tyflopedagogika).
Nauczyciel wspomagający – kwalifikacje
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego posiada w swojej ofercie znacznie więcej kierunków z zakresu pedagogiki specjalnej. Studia podyplomowe „Edukacja włączająca i integracyjna” pozwalają zdobyć kwalifikacje nauczyciela wspomagającego, co umożliwi podjęcie pracy m.in. w:
- przedszkolach integracyjnych,
- przedszkolach realizujących program z zakresu edukacji włączającej,
- szkolnych oddziałach integracyjnych.
Pedagog specjalny kwalifikacje – zdobądź je dzięki studiom online
Bez względu na to, jakie pedagog specjalny kwalifikacje chce zdobyć, uczelnia umożliwia realizację części teoretycznej studiów podyplomowych z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu. Słuchacze realizują kolejne tematy przewidziane w programie studiów dzięki intuicyjnej i nowoczesnej platformie dydaktycznej, na której znajdują się wysokiej jakości materiały naukowe. Więcej na temat tego, jak wyglądają studia online, przeczytasz w naszym innym artykule.