Przykłady i rodzaje zamówień publicznych – definicja zamówienia publicznego

zamówienia publiczne studia

Zaktualizowano dnia 8 grudnia 2023

Transakcje podmiotów publicznych na rynku usług oraz towarów podlegają pod przepisy Ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Określa ona m.in. zasady związane z przeprowadzaniem postępowania i realizacją zawieranych umów. W tym artykule przedstawimy przykłady i rodzaje zamówień publicznych, a także wyjaśnimy kto jest stronami w tego typu transakcjach.

Zamówienia publiczne – definicja

System zamówień publicznych stworzony został z myślą o wszystkich aktywnościach państwa pod kątem wydatków środków publicznych. Organy administracji publicznej są w posiadaniu środków, które nie są ich własnością. Żeby zapobiec wydawania ich w sposób nieprzemyślany bądź nieuczciwy, stworzono system oraz procedurę udzielania różnego rodzaju zamówień.

Sprawdź kierunek studiów licencjackich

Jeśli chodzi o zamówienia publiczne, definicje podane w różnych źródłach wskazują na odpłatne umowy, które są zawierane pomiędzy zamawiającym (może być nim np. jednostka samorządu terytorialnego, ) a wykonawcą. Dotyczą one towarów, dostaw bądź usług (np. robót budowlanych).

Oprócz samej definicji zamówień publicznych, warto wskazać kogo dotyczą te przepisy:

  • zamawiających publicznych – m.in. sądów, zakładów opieki zdrowotnej, uczelni, administracji, samorządów,
  • zamawiających sektorowych – są to podmioty wyodrębnione z uwagi na wykonywaną działalność z perspektywy gospodarki kraju np. obsługa transportu kolejowego,
  • zamawiających subsydiowanych – podmioty nienależące do powyższych grup, jednak stosujące przepisy o zamówieniach publicznych z uwagi na specjalne przesłanki.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE, MAGISTERSKIE LUB PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY W SEKTORZE ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

Rodzaje zamówień publicznych

Przepisy wskazują na cztery rodzaje zamówień publicznych i zalicza się do nich zamówienia:

  • klasyczne – są udzielane przez zamawiającego publicznego w przypadku zamówienia o minimalnej kwocie 130 tys. złotych netto,
  • sektorowe – są udzielane przez zamawiającego sektorowego z uwagi na działalność, której to zamówienie dotyczy – np. energetyki, transportu czy gospodarki wodnej – w tym przypadku kwota wynosi:
    • 22 840 755 zł netto – roboty budowlane,
    • 1 827 260 zł netto – dostawy, usługi i konkursy,
  • dotyczące obronności i bezpieczeństwa – udzielane przez zamawiającego publicznego bądź sektorowego, a przedmiotem zamówień są dostawy sprzętu militarnego czy roboty budowlane na cele wojskowe,
  • klasyczne z zamawiającym subsydiowanym – choć nie należy do powyższych grup, wydatkowanie środków publicznych sprawia, że ustawa musi zostać zastosowana.
rodzaje zamówień publicznych

Zamówienia publiczne – przykłady transakcji

Do przykładowego zamówienia publicznego można zaliczyć m.in. dostawę materiałów opatrunkowych do szpitala, która została zrealizowana w trybie przetargu. Innym przykładem zamówienia takiego organu może być dzierżawa powierzchni w celu prowadzenia systemu telewizji szpitalnej czy zakup sprzętu i aparatury medycznej.

Zamówienia publiczne – studia licencjackie i magisterskie

Przygotowywaniem i przeprowadzaniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zajmuje się osoba posiadająca odpowiednią wiedzę na temat obowiązującego prawa w tym obszarze. Osoby aspirujące do uzyskania przygotowania do pracy na tym stanowisku mogą wybrać zamówienia publiczne jako jedną ze specjalności w obrębie kierunku Administracja na studiach licencjackich i magisterskich. Dzięki temu studenci poznają zagadnienia związane m.in. z:

  • etyką i uczciwą konkurencją w biznesie,
  • kontrolą zamówień publicznych,
  • zasadami udzielania zamówień publicznych,
  • prawem zamówień publicznych.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Zamówienia publiczne – studia podyplomowe dla aspirujących specjalistów

Przygotowanie niezbędne do pracy na stanowisku specjalisty ds. zamówień publicznych mogą zdobyć także absolwenci innych studiów wyższych. Umożliwiają to studia podyplomowe Zamówienia publiczne oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Kierunek ten został stworzony z myślą o osobach, które:

  • biorą udział w procesie udzielania i realizowania zamówień publicznych,
  • pracują w sektorze finansów publicznych,
  • odpowiadają za prawidłowe wydatkowanie środków publicznych,
  • realizują różne projekty unijne.

Więcej na temat studiów oraz programu znajdziesz na stronie kierunku.