Jak zostać prokuratorem, czyli kariera dla miłośników true crime

prokurator studia prawnicze

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024

Bez względu na to, czy wasze marzenia o karierze prokuratora są efektem pochłaniania literatury z gatunku true crime, rodzinnej tradycji czy waszych osobistych ambicji, droga do uzyskania uprawnień jest w każdym przypadku taka sama. Podejmując studia prawnicze wykonacie najważniejszy, lecz niejedyny krok, aby założyć togę z czerwonym żabotem. Jak zostać prokuratorem?

Kim jest prokurator i jak wygląda jego praca?

Prokurator jest zawodem, który odgrywa jedną z najważniejszych ról w całym systemie sprawiedliwości. Osoba pełniąca tę funkcję jest prawnikiem reprezentującym państwo, a jego głównym zadaniem jest ściganie przestępców oraz dbanie o prawidłowe respektowanie prawa. Prokuratorzy obecni są na wielu różnych etapach postępowania karnego.

Co może prokurator?

Prokurator zajmuje się przede wszystkim gromadzeniem dowodów oraz analizy zeznań w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do wszczęcia śledztwa. Jeśli tak, ma prawo do wystawienia aktu oskarżenia oraz prowadzenia procesu sądowego przeciwko osobie podejrzanej. Podczas procesu reprezentuje interesy kraju i stara się udowodnić winę oskarżonego.

Co może prokurator zrobić wobec osoby oskarżonej? Przede wszystkim jego zadaniem jest zapewnienie, aby w trakcie procesu sądowego przestrzegane były prawa oskarżonego. W tym celu prokurator musi działać według zasady domniemania niewinności oraz dostarczyć dowody na winę pozwanej strony.

CHCESZ ZOSTAĆ PROKURATOREM? WYKONAJ PIERWSZY I NAJWAŻNIEJSZY KROK ZAPISUJĄC SIĘ NA JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE Z PRAWA

Zalety i wady pracy w prokuraturze

Wiele osób, które podejmują studia prawnicze zastanawia nie tylko, jak zostać prokuratorem, ale również, jakie są zalety i wady pracy na tym stanowisku. Otóż do zalet z pewnością można zaliczyć:

  • wyjątkową rolę w systemie sprawiedliwości,
  • ochronę społeczeństwa,
  • wysokie wynagrodzenie zasadnicze (od 12 do 19 tysięcy zł brutto) oraz liczne dodatki (m.in. za staż czy funkcję),
  • prestiż zawodowy,
  • zawód zaufania publicznego.

Praca jako prokurator wiąże się również z immunitetem – oznacza to, że nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bądź tymczasowo aresztowany bez zezwolenia sądu dyscyplinarnego. Dotyczy to również zatrzymania, które nie może odbyć się bez zgody przełożonego.

Praca prokuratora wymaga nie tylko wszechstronnej wiedzy prawniczej i wysoko rozwiniętych umiejętności analizy dowodów. Jest to zawód o dużym napięciu emocjonalnym, gdyż prokuratorzy często mierzą się z trudnymi sprawami kryminalnymi oraz ofiarami przestępstw. Wadą dla niektórych osób może okazać się wysoki poziom stresu związany z rozwiązywaniem skomplikowanych i ważnych spraw. Prokuratorzy często z tego powodu muszą pracować wiele godzin, przede wszystkim podczas ważnych procesów oraz dochodzeń.

Sprawdź studia prawnicze

Kto może zostać prokuratorem?

Zanim przejdziemy do szczegółowej ścieżki edukacyjnej, jaką należy przejść, aby rozpocząć pracę jako prokurator, warto wskazać podstawowe wymogi zawarte w przepisach. To, kto może zostać prokuratorem, wynika z przepisów Ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze. Według art. 75 może być to osoba:

  • posiadająca obywatelstwo polskie, korzystająca z pełni praw obywatelskich oraz cywilnych,
  • która nie była prawomocnie skazana za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego,
  • o nieskazitelnym charakterze,
  • która ukończyła studia wyższe prawnicze w Polsce i uzyskała tytuł magistra (bądź zagraniczne studia prawnicze uznawane w Polsce),
  • powyżej 26. roku życia,
  • zdolna do pełnienia obowiązków prokuratora pod kątem stanu zdrowia,
  • która złożyła egzamin prokuratorski lub sędziowski,
  • zatrudniona co najmniej rok na stanowisku asesora prokuratorskiego bądź sądowego,
  • która nie pracowała w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie.

Jak zostać prokuratorem krok po kroku?

Po pierwsze – prawnicze jednolite studia magisterskie

Pierwszym i najważniejszym krokiem w drodze do zajęcia miejsca na sali sądowej w todze z czerwonym żabotem jest zapisanie się na „Prawo – jednolite studia magisterskie”, dzięki którym absolwent szkoły średniej może poznać wszystkie najważniejsze aspekty z różnych gałęzi prawa.

Dzięki rozbudowanemu programowi w ciągu 5 lat student zdobywa wiedzę oraz umiejętności niezbędne do rozumienia i stosowania prawa. Obrona pracy magisterskiej oraz uzyskany tytuł magistra prawa jest niezbędny, aby przystąpić do kolejnych kroków.

Konkurs na aplikację

Kolejnym z nich jest konkurs na aplikację prokuratorską, który odbywa się raz do roku w terminie wskazanym przez Ministra Sprawiedliwości. Składa się on z 2 etapów – testu sprawdzającego wiedzę oraz pracy pisemnej.

jak zostać prokuratorem

Aplikacja prokuratorska – ile trwa?

Nabór na aplikację prokuratorską prowadzony jest w oparciu o ustalone limity, które w 2023 r. wynosiły 70 miejsc. Aspirujący prokurator realizuje następnie przez 3 lata aplikację, która prowadzona jest przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. W trakcie jej trwania kandydat na prokuratora realizuje zgodnie z programem aplikacji zajęcia teoretyczne oraz praktyki.

Jak zostać prokuratorem? Egzamin prokuratorski

Zajęcia realizowane na aplikacji, a także wiedza zdobyta w trakcie jednolitych studiów magisterskich jest niezbędna, aby przygotować się do egzaminu prokuratorskiego. Składa się z części pisemnej oraz ustnej.

Mianowanie na prokuratora

Uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu pozwala kandydatowi rozpocząć pracę na stanowisku asesora prokuratorskiego. Wymagany staż wynosi od 1 roku do maksymalnie 3 lat. Po tym czasie osoba może zostać mianowana na prokuratora.

Ważny dobry początek  – jednolite studia magisterskie, czyli jak zostać prokuratorem przygotowanym do egzaminów

Droga do mianowania na prokuratora tylko z pozoru może wydawać się długa i trudna. Czas, jaki kandydat poświęci na naukę oraz praktykę zaowocuje w codziennej pracy i pozwoli kompleksowo przygotować się do realizowanych zadań. Najważniejszy krok to „Prawo – studia jednolite magisterskie” znajdujące się w ofercie naszej Uczelni.

Studenci zapisując się na ten niezwykle perspektywiczny kierunek studiów, mogą zdobyć wiedzę na temat polskiego systemu prawnego, a rozbudowany program pozwala:

  • zrozumieć i stosować akty normatywne,
  • poznać zagadnienia teorii i filozofii prawa,
  • rozwinąć swoje retoryczne i negocjacyjne kompetencje.

Ogromną zaletą studiów jest możliwość wybrania specjalności, dzięki czemu aspirujący prokuratorzy już od trzeciego semestru mogą realizować zajęcia z danego modułu. Studenci mogą wybrać m.in. Prawo karne, Prawo cywilne czy Prawo gospodarcze i handlowe. Bez względu na wybór jednej z dziesięciu dostępnej specjalności, każdy absolwent może poprowadzić swoją ścieżkę w kierunku pracy jako prokurator.