Nie musisz wybierać: prawo czy medycyna. Nowe studia Prawo medyczne i bioetyka

studia prawo medyczne

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024

Prawo i medycyna to najbardziej prestiżowe i dochodowe branże, które zachęcają absolwentów szkół średnich do kształcenia w tych kierunkach. Nic więc dziwnego, że maturzyści często znajdują się na rozstaju dróg i wybór pomiędzy tymi dwoma ścieżkami jest ich największym życiowym dylematem. Dzięki ofercie naszej Uczelni maturzyści zastanawiający się nad tymi dwoma kierunkami edukacyjnego rozwoju mogą podjąć decyzję, która będzie idealnym połączeniem. Prawo czy medycyna? Nasza odpowiedź to Prawo medyczne!

Prawo czy medycyna? Prawo medyczne idealnym połączeniem

Branża medyczna i farmaceutyczna jest bardzo popularna w naszym kraju, co widać po rosnącym zapotrzebowaniu na usługi zdrowotne, a także licznych inwestycjach związanych z innowacjami medycznymi realizowanymi są na coraz większą skalę. Polska charakteryzuje się rozwiniętym sektorem opieki zdrowotnej, który zajmuje się również produkcją wyborów farmakologicznych. 

Budowanie kariery w tym sektorze od lat jest receptą na zawodowy sukces, podobnie jak w branży prawniczej, której działalność zatacza coraz szersze kręgi, obejmując również działalność przedsiębiorstw medycznych i farmaceutycznych. Odpowiedzią na popularny dylemat maturzystów odnośnie tego czy prawo, czy medycyna okażą się lepszym wyborem, są studia prawo medyczne.

INTERESUJE CIĘ PRAWO I MEDYCYNA? WYBIERZ IDEALNE POŁĄCZENIE – ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PRAWO MEDYCZNE I BIOETYKA

Prawo medyczne – studia z dwóch perspektywicznych i prestiżowych dziedzin

Połączenie prawa z medycyną to ogromne możliwości dla studentów, którzy mogą zdobyć przygotowanie do pracy w dwóch najbardziej perspektywicznych dziedzinach. Prawo medyczne to studia, które umożliwią:

 • zrozumieć regulacje medyczne – studenci wyposażeni są w wiedzę, która pozwoli poznać regulacje dotyczące opieki zdrowotnej i praw pacjenta,
 • rozwinąć karierę poza praktyką kliniczną – medycyna to wieloletnie studia, które wymagają dodatkowej specjalizacji i czasochłonnej nauki nawet kilka lat po ukończeniu szkoły wyższej – kombinacja wiedzy prawniczej oraz medycznej pozwala już po ukończeniu studiów rozwinąć karierę w zarządzaniu opieką zdrowotną czy doradztwie prawnym,
 • kompleksową ochronę praw pacjenta – połączenie wiedzy prawnej i medycznej umożliwia profesjonalistom pomagać pacjentom, skutecznie broniąc ich praw – przede wszystkim w przypadkach błędów lekarskich.

Bioetyka – czym się zajmuje?

Prawo medyczne i bioetyka” to specjalność w obrębie kierunku “Prawo – studia jednolite magisterskie”. I choć kwestia zagadnień prawnych i medycznych nie budzi żadnych wątpliwości, o tyle nie dla wszystkich może być jasne to, czym się zajmuje bioetyka

Sprawdź studia pedagogiczne

Otóż jest to dział etyki, który zajmuje się analizą oraz próbami rozstrzygania moralnych dylematów pojawiających się w praktyce nauk biologicznych i medycznych. Jest to szczególnie ważne zagadnienie w kontekście postępowania z pacjentami nieświadomymi, a także pojawiającymi się kontrowersjami związanymi z postępami technologicznymi w medycynie.

Prawo medyczne – studia z rozbudowanym programem

Bioetyka to nieznaczna część niezwykle rozbudowanego programu studiów. Osoby, które wybiorą ten moduł specjalnościowy, oprócz najważniejszych gałęzi prawa, jak np. Prawo karne, Prawo cywilne czy Prawo w administracji, poznają m.in.:

 • prawo pacjenta do informacji i zgody na leczenie,
 • prawo do prywatności pacjenta w kontekście opieki zdrowotnej,
 • ochronę danych medycznych,
 • prawne aspekty badań medycznych oraz eksperymentów medycznych i badań klinicznych,
 • prawo medyczne w kontekście nowoczesnych technologii medycznych.
prawo medyczne

Studia prawnicze – czy warto je podjąć? Lista potencjalnych miejsc pracy mówi sama za siebie

„Prawo medyczne i bioetyka” to specjalność jednolitych studiów magisterskich z prawa, których ukończenie jest jednoznaczne z uzyskaniem tytułu magistra prawa. Absolwenci po ukończeniu właściwej aplikacji i zaliczeniu egzaminów zawodowych mogą podjąć pracę jako radca prawny, adwokat, notariusz, komornik lub prokurator.

Absolwenci studiów prawniczych mogą również poprowadzić swoją karierę zawodową w obszarze wybranej specjalności i podjąć perspektywiczną pracę m.in. w:

 • działach administracyjno-prawnych służby zdrowia,
 • laboratoriach i ośrodkach badawczych,
 • firmach farmaceutycznych,
 • komisjach bioetycznych,
 • działach prawnych firm,
 • kancelariach prawnych, świadcząc usługi z zakresu działalności medycznej, zgodnie z uzyskanym zawodem po odpowiedniej aplikacji – np. jako radca prawny.

Prawo medyczne to świetny kompromis dla osób posiadających dylemat odnośnie ścieżki edukacyjnej i zawodowej, którzy chcą zdobyć wykształcenie do pracy w prestiżowych i dobrze opłacanych dziedzinach. Dzięki ofercie naszej Uczelni nie trzeba rezygnować z jednej dziedziny na rzecz drugiej i zdobyć szerokie kompetencje do pracy.