Jak zostać notariuszem? Ścieżka do zawodu

studia magisterskie prawo

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024

Sprzedaż nieruchomości, nadanie pełnomocnictwa czy prawy spadkowe to tylko jedne z wielu kwestii, które nie mogą zostać zrealizowane bez notariusza. Ze względu na rosnącą liczbę tego typu spraw, zapotrzebowanie na specjalistów posiadających uprawnienia do wykonywania tego zawodu zaufania publicznego nieustannie rośnie. Zapisując się na Prawo – studia jednolite magisterskie student wykonuje najważniejszy i pierwszy, ale nie jedyny krok. Jak zostać notariuszem i co jeszcze należy zrobić, aby zdobyć uprawnienia?

Kim jest notariusz i jak wygląda jego praca?

Notariusz jest zawodem prawniczym, a osoba pełniąca tę funkcję specjalizuje się w uwierzytelnianiu dokumentów oraz czynności prawnych. Jest on niezależnym i niezaangażowanym uczestnikiem w transakcjach, które zapewniają wiarygodność oraz legalność aktów notarialnych.

Do jego zadań należy sporządzanie, potwierdzanie podpisów, a także przechowywanie ważnych dokumentów, jak np.:

  • umów sprzedaży,
  • testamentów
  • pełnomocnictw,
  • intercyz małżeńskich,
  • darowizn nieruchomości.

Do notariusza muszą udać się również osoby, które chcą uzyskać wypis, wyciąg lub odpis dokumentu.

ZAPISZ SIĘ NA JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE I ZDOBĄDŹ WYKSZTAŁCENIE NIEZBĘDNE DO PRACY JAKO NOTARIUSZ

Zarobki notariusza

Tak szeroki zakres zadań wpływa na bardzo dużą grupę klientów, którzy nie mogą sfinalizować wielu spraw bez konieczności pojawienia się w kancelarii. Na zarobki notariusza wpływa jednak nie tylko ilość spraw wymagająca jego działań, ale również stawki taksy notarialnej.

Osoba na tym stanowisku może za konkretne czynności pobierać kwotę ustaloną w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Zarobki są więc zależne od wartości przedmiotu czynności notarialnej. Szacuje się, że przeciętne wynagrodzenie brutto wynosi w skali miesiąca od 7 do nawet 22 tysięcy złotych.

Zalety i wady pracy jako notariusz

Wysokie wynagrodzenie jest niezwykle ważną, ale nie jedyną zaletą pracy na tym stanowisku. Osoby, które ukończą Prawo – studia jednolite magisterskie, mogą wybrać pracę jako notariusz ze względu na:

  • zawód zaufania publicznego,
  • wysoki prestiż i pozycję społeczną,
  • duże zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny,
  • szansę na stabilne zatrudnienie.

Praca jako notariusz może przynieść wiele satysfakcji i wiele pozytywnych wyzwań, jednak wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz presją. Notariusz ma obowiązek zadbać o dokładność i zgodność wszelkich dokumentów oraz transakcji, które uwierzytelnia. Ewentualne błędy mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji dla klientów.

Jak zostać notariuszem krok po kroku?

Praca jako notariusz – jakie studia? Podstawą studia jednolite magisterskie

Pierwszym i najważniejszym krokiem na edukacyjnej ścieżce aspirujących notariuszy są studia prawnicze. Tylko osoba, która ukończy Prawo – studia jednolite magisterskie, obroni pracę magisterską i otrzyma tytuł magistra prawa, może podejść do kolejnych etapów. Studia prawnicze są najistotniejszym krokiem nie tylko z uwagi na wymogi formalne, ale również rozbudowany program, dzięki któremu kandydat na notariusza zdobywa niezbędną wiedzę oraz umiejętności m.in. w zakresie rozumienia i stosowania prawa, a także tworzenia i interpretowania tekstów prawnych.

jak zostać notariuszem

Egzamin

Uzyskana w trakcie nauki wiedza okaże się niezbędna do otrzymania pozytywnej oceny z egzaminu, który przeprowadzany jest raz do roku w terminie wyznaczanym przez Ministra Sprawiedliwości. Trwa 150 minut i składa się ze 150 pytań z trzema wariantami odpowiedzi. Od momentu uzyskania pozytywnego wyniku kandydat ma 2 lata na złożenie wniosku o wpisaniu na listę aplikantów.

Ile trwa aplikacja notarialna?

Osoby upatrujące swoich szans w tym zawodzie zastanawia nie tylko, kim jest notariusz, ale również to ile trwa aplikacja notarialna. Otóż po uzyskaniu pozytywnej ocenie z egzaminu kandydat odbywa aplikację notarialną trwającą 3 lata i 6 miesięcy. Jest ona prowadzona przez Radę Izby Notarialnej.

Egzamin notarialny i objęcie funkcji notariusza

Następnym etapem jest zaliczenie egzaminu notarialnego, który organizowany jest raz do roku. Składa się z trzech części pisemnych. Pozytywna ocena pozwala objąć funkcję zastępcy notarialnego bądź zostać powołanym przez Ministra Sprawiedliwości na notariusza.

Sprawdź studia prawnicze

Zapisz się na studia prawnicze i wykonaj najważniejszy krok

Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu prawa nieustannie rośnie, a coraz więcej absolwentów szkół średnich planuje swoją ścieżkę zawodową w kierunku pracy jako notariusz. Wychodząc naprzeciw aspirującym specjalistom, nasza Uczelnia przygotowała Prawo – studia jednolite magisterskie, dzięki którym studenci:

  • poznają różne dziedziny prawa – m.in. konstytucyjne, cywilne, karne, administracyjne czy gospodarcze,
  • zdobywają i rozwijają umiejętność rozumienia i stosowania aktów normatywnych,
  • rozwijają swoje kompetencje retoryczne i negocjacyjne,
  • poznają narzędzia ułatwiające komunikację.

Istotną zaletą studiów jest możliwość wyboru jednej z dziesięciu dostępnych specjalności. Studenci mogą wybrać m.in. Prawo cywilne, Prawo karne czy Prawo w administracji, dzięki czemu już od trzeciego semestru mogą rozwijać się w zakresie konkretnej gałęzi prawa. Bez względu na wybór modułu specjalnościowego, wszyscy absolwenci mogą zdobyć uprawnienia do pracy jako notariusz.