Jak zostać kuratorem sądowym? Wymagania stanowiska

kurator sądowy studia prawnicze

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024

Przepisy polskiego prawa stanowią, że w określonych przypadkach nad nieletnim lub nad osobą dorosłą nadzór może sprawować kurator sądowy. Ze względu na rosnącą liczbę tego typu spraw, zapotrzebowanie na absolwentów studiów prawniczych, którzy posiadają uprawnienia do pracy w zawodzie, nieustannie rośnie. Zobacz, jak zostać kuratorem sądowym i dlaczego studia jednolite magisterskie to najważniejszy krok na edukacyjnej drodze.

Kurator sądowy, kurator rodzinny i kurator zawodowy – kto to i co robi w swojej pracy?

Kurator sądowy jest osobą, która zostaje mianowana przez sąd i reprezentuje interesy oraz chroni prawa osób, które nie są w stanie samodzielnie podejmować decyzji prawnych. Mowa w szczególności o osobach nieletnich, niepełnosprawnych, a także tych, które dokonały przestępstwa. Kuratorzy działają w imieniu swoich podopiecznych, a ich zadaniem jest zapewnienie im odpowiedniej opieki oraz wsparcia. Kuratorzy pracują w zamkniętych placówkach oraz zakładach, w których przebywają ich podopieczni – m.in. w:

  • zakładach karnych,
  • placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
  • placówkach leczniczo-rehabilitacyjnych.

Kuratorzy sądowi dzielą się na kuratorów zawodowych i kuratorów społecznych. Kuratorzy zawodowi wykonujący orzeczenia w sprawach karnych są kuratorami dla dorosłych. Z kolei kuratorzy zajmujący się sprawami rodzinnymi i nieletnich są kuratorami rodzinnymi.

CHCESZ ZACZĄĆ PRACĘ JAKO KURATOR SĄDOWY? WYKONAJ PIERWSZY I NAJWAŻNIEJSZY KROK ZAPISUJĄC SIĘ NA JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE

Czym zajmuje się kurator sądowy w sprawach rodzinnych?

Wiele osób aspirujących do pełnienia tej funkcji zastanawiają się, nie tylko w kontekście pracy jako kurator zawodowy kto to jest, ale również co robi kurator rodzinny. Do jego zadań należy m.in.

  • opieka nad osobami nieletnimi – pełni rolę opiekuna prawnego dla osób, które są zaangażowani w postępowania sądowe lub wymagają wsparcia i ochrony,
  • pomoc osobom niezdolnym do obrony prawnej – kurator może być powołany w sytuacjach, gdy osoba dorosła z uwagi na swój stan zdrowia nie może samodzielnie bronić swoich praw,
  • ocena sytuacji oraz rekomendacje dla sądu – kurator zbiera informacje i przygotowuje raporty, które mogą dotyczyć m.in. dobrobytu dziecka bądź zdolności danej osoby do samodzielności.

Zalety i wady pracy jako kurator sądowy

Jak widać, zakres obowiązków jest dość szeroki, jednak to nie zniechęca coraz większej ilości absolwentów studiów prawniczych do podjęcia pracy w tym charakterze. Wręcz przeciwnie, upatrują oni wielu zalet, do których należy zaliczyć przede wszystkim:

  • szansę na stabilne zatrudnienie,
  • prestiż i pozycję społeczną,
  • zawód zaufania publicznego,
  • realną pomoc dzieciom i rodzinom,
  • wpływ na proces sądowy,
  • zróżnicowaną i dynamiczną pracę.

Absolwenci studiów prawniczych chcą podejmować pracę jako kurator sądowy pomimo faktu, iż powierzonym obowiązkom towarzyszy wysoki poziom stresu oraz emocjonalne obciążenie. Kuratorzy pracują często z rodzinami i dziećmi w trudnych sytuacjach. Dodatkowo kuratorzy mają do czynienia z biurokracją – wszystko odbywa się w ramach określonych procedur.

Jak zostać kuratorem sądowym krok po kroku?

Pierwszy i najważniejszy krok – studia jednolite magisterskie z zakresu prawa

Praca jako kurator sądowy może przynieść wiele satysfakcji, jednak zanim osoba aspirująca do pełnienia tej funkcji rozpocznie realizację zadań, musi zdobyć kompleksową wiedzę i umiejętności.

Obowiązkowy i najważniejszy krok to „Prawo – studia jednolite magisterskie”, dzięki którym oprócz merytorycznego i praktycznego przygotowania po obronie pracy magisterskiej uzyskasz tytuł magistra prawa, który jest niezbędny, aby rozpocząć starania o uprawnienia kuratora sądowego i przystąpić do egzaminu wstępnego na aplikację kuratorską.

jak zostać kuratorem sądowym

Aplikacja kuratorska

Uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu wstępnego umożliwia kandydatowi przystąpienie do aplikacji kuratorskiej, która trwa 12 miesięcy. Odbywa się pod okiem patrona, który jest kuratorem zawodowym. W trakcie aplikacji kandydat zapoznaje się z działalnością oraz organizacją sądu, zakładów dla nieletnich, placówek leczniczo-terapeutycznych, placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także zakładów penitencjarnych.

Egzamin kuratorski i mianowanie

W ciągu roku kandydat pod okiem patrona przygotowuje się do egzaminu kuratorskiego, który przeprowadzany jest 4 razy w roku w terminach wyznaczanych przez Ministra Sprawiedliwości. Kandydat na kuratora przystępuje do części ustnej oraz pisemnej. Po uzyskaniu pozytywnej oceny następuje mianowanie na sądowego kuratora zawodowego.

Prawo – jednolite studia magisterskie podstawą do uzyskania uprawnień

Droga do uzyskania uprawnień niezbędnych do pełnienia funkcji kuratora tylko na pozór może wydawać się długa i skomplikowana. W tym czasie kandydat zdobywa niezbędną praktykę i doświadczenie, a do egzaminów przystępuje przygotowany ze względu na ukończone „Prawo – studia jednolite magisterskie”.

Sprawdź studia prawnicze

Dzięki ofercie naszej Uczelni kandydaci na kuratora zdobywają kompleksowe przygotowanie z różnych gałęzi prawa, a także:

  • rozwijają umiejętności niezbędne do tworzenia dokumentów oraz interpretacji,
  • poznają teorię i filozofię prawa,
  • rozwijają kompetencje retoryczne i negocjacyjne,
  • uczą się stosować akty normatywne.

Ogromną zaletą studiów jest możliwość wyboru jednego z dziesięciu modułów specjalnościowych, dzięki czemu już od wczesnego etapu nauki aspirujący kurator może zdobyć przygotowanie z konkretnego obszaru prawa. Studenci mogą wybrać m.in. Prawo karne, Prawo cywilne czy Prawo gospodarcze i handlowe. Zapisz się już teraz i wykonaj najważniejszy krok do zawodowej kariery jako kurator!