Czym się różni prawnik od adwokata? Porównanie kompetencji

prawo studia jednolite magisterskie

Zaktualizowano dnia 26 czerwca 2024

Nomenklatura prawnicza to szereg skomplikowanych pojęć, które mogą być niejasne dla osób spoza branży. Aspirując do pracy w tym perspektywicznym zawodzie, szeroki zakres zagadnień poznasz zapisując się na Prawo – studia jednolite magisterskie. Jak się jednak okazuje, zagwozdką mogą być nie tylko zawiłości natury prawnej, ale również z pozoru proste kwestie, jak na przykład to, czym się różni prawnik od adwokata. Sprawdźmy!

Czy prawnik i adwokat to to samo? Popularny dylemat

„Prawnik” i „adwokat” to terminy, które są w języku potocznym używane zamiennie. Dzieje się tak z uwagi na ogólne skojarzenie tych pojęć z profesjonalnym zajmowaniem się prawem, czyli dziedziną, w obrębie której funkcjonują również inne zawody – sędzia, radca prawny, komornik sądowy czy prokurator. Mimo to, najpopularniejszym dylematem jest to, czy prawnik i adwokat to to samo. Jak się okazuje, istnieje kilka podstawowych różnic i nie zawsze można użyć tych określeń zamiennie.

Czym się różni prawnik od adwokata? Definicja prawnika

Prawnik jest ogólnym określeniem absolwenta studiów prawniczych, który uzyskał tytuł magistra prawa. Jest to termin, który dotyczy każdego, kto profesjonalnie zajmuje się prawem – bez względu na to, czy posiada uprawnienia do występowania przed sądem, czy też nie. Prawnikiem mogą być więc nazywani specjaliści z różnych gałęzi prawa, których zakres obowiązków jest zupełnie inny. Jeśli zastanawiasz się więc, czym się różni prawnik od adwokata, musisz wiedzieć, że prawnikiem może być nazywany zarówno adwokat, jak również radca prawny, notariusz czy sędzia.

CHCESZ ZACZĄĆ PRACĘ JAKO PRAWNIK? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE DOŚWIADCZENIE

Czym się różni adwokat od prawnika? Definicja adwokata

Z kolei adwokat jest osobą, która:

  • ukończyła studia prawnicze,
  • zdała egzamin wstępny na aplikację,
  • odbyła 3-letnią aplikację pod kierunkiem patrona,
  • otrzymała pozytywną ocenę z egzaminu adwokackiego,
  • uzyskała wpis na listę adwokatów.

To, czym się różni adwokat od prawnika, nie wynika jedynie ze zdobytego wykształcenia, ale również uzyskanych uprawnień. Adwokat może reprezentować klientów przed sądami wszystkich instancji w szerokim zakresie spraw, czego nie mogą niektórzy inni prawnicy, jak np. doradcy prawni czy notariusze. Dodatkowo adwokaci działają według określonych zasad etycznych, które nie obowiązują w niektórych zawodach prawniczych.

Prawnik a adwokat – różnice w miejscach pracy

Jak się więc okazuje, każdy adwokat może być nazywany prawnikiem, ale adwokatem tylko prawnicy, którzy ukończyli aplikację adwokacką i zostali wpisani na listę adwokatów. Różnice w uprawnieniach wpływają również na miejsce pracy.

Sprawdź studia prawnicze

Adwokaci mogą prowadzić własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi w swojej kancelarii, podjąć współpracę z innym adwokatem lub znaleźć zatrudnienie w spółkach utworzonych przez prawników. Z kolei prawnikiem można zostać bez konieczności odbywania kilkuletniej aplikacji. Od razu po studiach prawniczych możesz pracować m.in. jako:

  • mediator, który wypracowuje porozumienie ułatwiając stronom negocjacje,
  • doradca podatkowy udzielający informacji prawnych właścicielom firm,
  • broker ubezpieczeniowy będący pośrednikiem między klientem a firmą ubezpieczeniową,
  • prawnik IT, który doradza firmom i instytucjom m.in. w zakresie cyberprzestępczości oraz nowych systemów zabezpieczeń.

Więcej szczegółów poznasz w naszym artykule „Co po prawie bez aplikacji? 5 pomysłów na karierę w prawie”.

czym się różni prawnik od adwokata

Kiedy należy zatrudnić adwokata? Przykłady sytuacji

Zupełnie inne zadania czekają na Ciebie, jeśli obierzesz ścieżkę do uzyskania uprawnień do pracy jako adwokat. Wówczas będziesz zatrudniany głównie jako reprezentant swojego klienta w sądzie podczas:

  • spraw karnych – broniąc przed utratą wolności lub innymi poważnymi konsekwencjami,
  • rozwodów i spraw rodzinnych – zapewniając nie tylko wsparcie prawne, ale negocjując również najlepsze rozwiązanie sprawy,
  • sporów cywilnych – przygotowując dokumenty i biorąc udział w procesach w sprawach m.in. o nieruchomości czy odszkodowania.

Prawnik czy adwokat? Jednolite studia magisterskie to podstawa

Bez względu na to, czy aspirujesz do pracy w zawodzie adwokata lub innej profesji prawniczej, najważniejszym krokiem na Twojej edukacyjnej ścieżce jest „Prawo – studia jednolite magisterskie”. Kierunek dostępny w ofercie naszej Uczelni pozwoli Ci zdobyć przygotowanie do wybranego zawodu prawniczego. Ogromną zaletą jest możliwość wyboru modułu specjalnościowego, dzięki któremu uzyskać wiedzę z konkretnego obszaru prawa już od trzeciego semestru.