Prawnik w branży IT – pomysł na opłacalną karierę

jednolite studia magisterskie z prawa

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024

Branża prawnicza coraz częściej przenika się ze światem IT, który nieustannie ewoluuje wpływając na zmiany w prawie dotyczącym praw autorskich, własności intelektualnej czy bezpieczeństwa cybernetycznego. W obydwu dziedzinach kluczowe jest rozwiązywanie problemów, analityczne myślenie czy szacowanie skutków biznesowych. Dostrzegając te podobieństwa oraz perspektywy zawodowe, coraz więcej absolwentów studiów prawniczych chce pracować jako prawnik w branży IT. Dlaczego jest to świetna decyzja?

Czym zajmuje się prawnik IT w firmie?

Prawnicy coraz częściej wspierają firmy technologiczne w kwestiach prawnych, szczególnie w kwestii bezpieczeństwa prywatności danych oraz wykorzystywania sztucznej inteligencji. Nieustanny rozwój technologii sprawia, że trend ten z pewnością się utrzyma, a nawet będzie można zaobserwować jeszcze większe zapotrzebowanie na prawników specjalizujących się w obszarze IT

CHCESZ PRACOWAĆ JAKO PRAWNIK W BRANŻY IT? ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNĄ WIEDZĘ ORAZ UMIEJĘTNOŚCI ZAPISUJĄC SIĘ NA JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE Z PRAWA

Trudno się dziwić, ponieważ osoba na stanowisku prawnika IT w firmie:

 • analizuje i wdraża przepisy dotyczące ochrony danych osobowych,
 • negocjuje i sporządza umowy z dostawcami usług IT,
 • rozwiązuje spory związane z technologią,
 • zarządza ryzykiem związanym z bezpieczeństwem cybernetycznym,
 • doradza w zakresie nowych technologii.

Jak zacząć pracę w IT jako prawnik? Podstawą jednolite studia magisterskie

Aktualnie trudno wyobrazić sobie dwie bardziej prestiżowe i opłacalne branże niż IT oraz prawo. Nic więc dziwnego, że perspektywy zawodowe coraz częściej kuszą aspirujących specjalistów prawnych do uzyskania przygotowania w zakresie doradztwa firmom z sektora IT. Wielu maturzystów zastanawia się, jak zacząć pracę w IT jako prawnik. Jak się okazuje, istnieją dwie ścieżki edukacyjne do rozpoczęcia pracy w zawodzie.

W obydwu przypadkach podstawą jest „Prawo – studia jednolite magisterskie” oferowane przez naszą Uczelnię, które pozwolą zdobyć kompleksowe przygotowanie z zakresu różnych gałęzi prawa. Dzięki nim studenci uczą się interpretacji i stosowania przepisów, a także rozwijają swoje kompetencje negocjacyjne i retoryczne. Ukończenie studiów jest jednoznaczne z uzyskaniem tytułu magistra prawa, po czym absolwenci mogą obrać dwa kierunki rozwoju zawodowego. 

Sprawdź studia pedagogiczne

Radca prawny IT – praca po aplikacji

Pierwszy z nich to poprowadzenie kariery jako radca prawny. W tym celu absolwenci studiów muszą dodatkowo przystąpić do egzaminu wstępnego na 3-letnią aplikację, a na koniec uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu radcowskiego. Po tym kandydat zostaje wpisany na listę radców prawnych i może pracować jako radca prawny IT. Aby uzyskać przygotowanie z zakresu doradztwa prawnego w tym sektorze, aspirujący prawnik może zdobyć niezbędną wiedzę jeszcze w trakcie studiów

Wszystko za sprawą modułów specjalnościowych przygotowanych przez naszą Uczelnię dla studentów, którzy chcą już od trzeciego semestru rozwijać się w konkretnej dziedzinie. Studenci mają do wyboru jedną z wielu specjalności – w tym przypadku najlepszym wyborem okaże się Prawo nowych technologii i cyberprzestrzeni

Prawnik w branży IT – praca bez aplikacji

Choć powyższa ścieżka pozwala aspirującemu specjaliście zdobyć pełnię uprawnień – na czele z możliwością reprezentowania swojego klienta w rozprawach sądowych – warto zaznaczyć, że osoby zainteresowane pracą jako prawnik IT mogą rozpocząć karierę w zawodzie bez konieczności realizacji czasochłonnej aplikacji. Możliwość wyboru specjalności i zdobycia niezbędnego przygotowania na wczesnym etapie sprawia, że studenci mogą rozpocząć karierę już po uzyskaniu tytułu magistra prawa.

Prawnik bez aplikacji może pracować w IT jako specjalista:

 • ds. ochrony danych osobowych,
 • ds. technologii informacyjnych,
 • ds. zgodności prawnej w obszarze IT.

Kandydaci posiadający doświadczenie w zarządzaniu projektami technologicznymi, a także Ci, którzy wykazują się dodatkową wiedzą i umiejętnościami z tego zakresu, mogą aplikować również na stanowisko Project Managera.

prawnik w branży IT

Zalety branży IT i zawodów prawniczych – kumulacja korzyści

Studia prawnicze cieszą się nieustannie bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na długą listę korzyści, jakie płyną z uzyskania takiego wykształcenia. „Prawo nowych technologii i cyberprzestrzeni” to specjalność w obrębie kierunku Prawo – studia jednolite magisterskie, która znacznie tę listę wydłuża, a także dodaje nowe korzyści. W połączeniu tworzą świetną perspektywę zawodową w postaci:

 • stabilizacji,
 • pewnej przyszłości,
 • wysokich zarobków,
 • nowoczesnego środowiska pracy,
 • możliwości pracy zdalnej,
 • innowacyjności i kreatywności w rozwiązywaniu problemów,
 • lepszego zrozumienia potrzeb klientów oraz biznesu.

Jak widać studia prawnicze ze specjalnością z zakresu IT to świetne połączenie, które nie tylko znacznie wzmocni pozycję absolwenta na rynku pracy, ale stworzy również dodatkowe możliwości rozwoju zawodowego. Zapisz się już teraz na „Prawo – studia jednolite magisterskie” i wybierz jako specjalność „Prawo nowych technologii i cyberprzestrzeni”.