Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym?

studia prawnicze broker ubezpieczeniowy

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024

Czasy, w których umowę z firmą ubezpieczeniową zawierały jedynie największe firmy, minęły bezpowrotnie. Aktualnie praktycznie wszyscy przedsiębiorcy, a także osoby fizyczne decydują się na zabezpieczenie polisą oferowaną przez jedną z wielu firm. Ze względu na bardzo szeroki wybór ofert i duże różnice w cenach oraz warunkach, coraz więcej osób decyduje się powierzyć wybór odpowiedniego ubezpieczenia specjaliście. Rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia to, jak zostać brokerem ubezpieczeniowym. Zobacz, co musisz zrobić, aby podjąć pracę w zawodzie.

Broker ubezpieczeniowy – kto to?

Lista firm ubezpieczeniowych nieustannie się wydłuża, a odnalezienie najlepszej polisy staje się coraz trudniejsze. Z pomocą przychodzi broker ubezpieczeniowy – kto to taki? Jest to specjalista działający w charakterze pośrednika pomiędzy swoim klientem a firmą ubezpieczeniową. Do jego zadań należy przede wszystkim doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, a także negocjowanie warunków. Brokerzy są zobowiązani do działań na korzyść klienta, aby zapewnić mu optymalne zabezpieczenie finansowe przy jednoczesnym zminimalizowaniu ewentualnego ryzyka.

Czym różni się broker od agenta ubezpieczeniowego?

Rynek ubezpieczeń nieustannie się rozwija, co widać nie tylko po liczbie firm oferujących polisy, ale także po ilości zawodów działających w tym obszarze. Wielu aspirujących specjalistów może się zastanawiać, czym różni się broker od agenta ubezpieczeniowego. Otóż broker jest niezależnym pośrednikiem reprezentującym interesy klienta, który posiada dostęp do różnych ofert ubezpieczeniowych wielu różnych firm. Z kolei agent działa na rzecz jednego przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego i oferuje wyłącznie produkty tego jednego podmiotu.

CHCESZ ZOSTAĆ BROKEREM UBEZPIECZENIOWYM? ZAPISZ SIĘ NA JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE Z PRAWA I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE PRZYGOTOWANIE

Broker ubezpieczeniowy – praca z wieloma perspektywami

Aktualnie klienci nie przywiązują się do konkretnej firmy ubezpieczeniowej, a przede wszystkim do jak najatrakcyjniejszej oferty. Nic więc dziwnego, że brokerzy ubezpieczeniowi nie narzekają na brak klientów i już na początku kariery mogą liczyć na dobrze płatną i stabilną pracę. Coraz więcej absolwentów szkół średnich planuje zdobyć uprawnienia do pracy jako broker ubezpieczeniowy również z uwagi na:

  • rozwój umiejętności miękkich, takich jak negocjacje, komunikacja i budowanie relacji,
  • niezależność i elastyczność podejmując pracę na własny rachunek,
  • możliwość pomocy innym, co może przynieść wiele satysfakcji,
  • duży popyt na specjalistów.

Co po prawie bez aplikacji? Stanowisko brokera ubezpieczeniowego

Wbrew pozorom w swoich codziennych zadaniach broker posługuje się wiedzą nie tylko z zakresu finansów, ale również prawa. Broker ubezpieczeniowy jest jednym z zawodów podejmowanych przez absolwentów studiów prawniczych, którzy często zastanawiają się, co po prawie bez aplikacji może robić osoba z tytułem magistra. Otóż, aby zdobyć uprawnienia do pracy jako broker ubezpieczeniowy, nie trzeba przystępować do wieloletniej aplikacji.

Sprawdź studia pedagogiczne

Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym?

Brak konieczności realizacji aplikacji nie oznacza, że brokerem ubezpieczeniowym może zostać każdy zainteresowany tą niezwykle perspektywiczną profesją. To, jak zostać brokerem ubezpieczeniowym, określają konkretne wymogi, według których może być to osoba prawna:

  • niekarana,
  • o pełnych zdolnościach prawnych,
  • dająca rękojmie należytego wykonywania działalności brokerskiej,
  • posiadająca co najmniej 2-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie ubezpieczeń zdobyte w trakcie ostatnich 8 lat.
  • która zawarła umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania działalności brokerskiej.

Podstawą do wykonywania zawodu jest zdany egzamin przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Przeprowadzany jest średnio 4 razy do roku i składa się ze 100 pytań. Aby uzyskać pozytywny wynik, kandydat musi poprawnie odpowiedzieć na co najmniej 75 z nich.

Prawo – studia jednolite magisterskie przygotowujące do egzaminu

Pytania na egzaminie dotyczą przede wszystkim prawnych i ekonomicznych aspektów ubezpieczeń oraz zasad prowadzenia działalności na rynku ubezpieczeniowym. Ze względu na fakt, iż większość z aspektów opiera się na konkretnych przepisach, najbardziej efektywną i kompleksową formą merytorycznego przygotowania do zawodu jest „Prawo – studia jednolite magisterskie„. 

jak zostać brokerem ubezpieczeniowym

Studenci zapoznają z poszczególnymi dziedzinami prawa, dzięki czemu mogą poznać najszerszy kontekst prawny branży ubezpieczeniowej. Ogromnym atutem studiów oferowanych przez naszą Uczelnię są dostępne specjalności, dzięki którym studenci mogą od trzeciego semestru realizować program dostosowany do ich planowanej ścieżki rozwoju zawodowego. Aspirujący brokerzy ubezpieczeniowi mogą wybrać specjalność:

Jak widać praca brokera ubezpieczeniowego to niezwykle perspektywiczne stanowisko. Zanim jednak kandydat podejmie pracę, musi solidnie przygotować się pod kątem umiejętności oraz wiedzy, którą musi potwierdzić podczas obowiązkowego egzaminu. Zapisz się na „Prawo – studia jednolite magisterskie” i zdobądź wykształcenie otwierające drzwi do kariery w przyszłościowym zawodzie.