Prawnik w korporacji – jak znaleźć pracę po studiach prawniczych?

studia prawnicze

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024

Nigdy wcześniej świat biznesu i prawa nie przenikał się ze sobą w tak dużym stopniu, jak ma to aktualnie miejsce. Analizowanie i przygotowywanie umów, sporządzanie opinii, a także czynności negocjacyjne to zadania, za które coraz częściej odpowiada specjalnie zatrudniony prawnik w korporacji. Dostrzegając rosnące zapotrzebowanie, a także wiele korzyści, absolwenci studiów szkół średnich coraz częściej wiążą swoją zawodową przyszłość z prawną obsługą biznesu jednej z dużych firm. Co należy zrobić, aby móc podjąć pracę w takim charakterze?

Prawnik w korporacji – coraz bardziej potrzebny

Zapotrzebowanie na specjalistów posiadających wiedzę z zakresu prawa biznesowego jest bardzo duże. Właściciele każdej większej firmy chcą zapewnić kompleksową ochronę praw oraz interesów przedsiębiorstwa minimalizując jednocześnie ryzyko prawne. O naruszenie przepisów jest aktualnie bardzo łatwo, co wynika z nieustannych zmian w zakresie prawa gospodarczego i handlowego.

Nic więc dziwnego, że absolutnym standardem stał się prawnik korporacyjny, czyli specjalista zajmujący się m.in.:

  • doradztwem prawnym w zakresie zgodności działalności firmy z aktualnymi przepisami,
  • przygotowywaniem, analizą oraz negocjacją kontraktów, umów handlowych i innych dokumentów prawnych,
  • udzielaniem porad prawnych w zakresie zatrudnienia, tworzenia polityki personalnej oraz rozwiązywaniu sporów pracowniczych,
  • monitorowaniem zmian w przepisach i dostosowywaniem aktualnej polityki firmy do nowych realiów.

ZAPISZ SIĘ NA JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE Z PRAWA I ZDOBĄDŹ WIEDZĘ NIEZBĘDNĄ DO PRACY JAKO PRAWNIK W KORPORACJI

Prawnik korporacyjny – po pierwsze wykształcenie

Czasy, w których jedynie największe korporacje tworzyły działy prawne, minęły bezpowrotnie. Wsparcie w tym zakresie doceniają aktualnie również mniejsze podmioty zatrudniające kilkunastu, a nawet kilku pracowników. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę przedsiębiorstw w naszym kraju, praca jako prawnik korporacyjny stała się bardzo atrakcyjna zarówno pod kątem szerokich możliwości rozwoju, a także dużych szans na szybkie znalezienie rozwojowej i dobrze płatnej pracy.

Studia prawnicze i dedykowana specjalność

Zanim jednak prawnik korporacyjny zacznie pracę w jednej z firm, musi oczywiście zdobyć niezbędną wiedzę. Niezmiennie od lat najefektywniejsze w tej kwestii jest Prawo – studia jednolite magisterskie, dzięki którym studenci zdobywają przygotowanie z różnych gałęzi prawa, rozwijają umiejętności negocjacyjne i retoryczne, a także uczą się interpretacji oraz stosowania aktów normatywnych. 

Sprawdź studia pedagogiczne

Ogromną zaletą studiów oferowanych przez naszą Uczelnię są moduły specjalnościowe – studenci wybierają jedną z wielu specjalności, dzięki czemu mogą zdobyć przygotowanie z konkretnego obszaru prawa, który okaże się niezwykle przydatny na danym stanowisku. W przypadku pracy jako prawnik w korporacji najlepszym wyborem okaże się m.in.:

Wiedza zdobyta w trakcie jednej z powyższych specjalności pozwala uzyskać wiedzę, która umożliwia rozpoczęcie kariery już po studiach – bez konieczności realizacji aplikacji. Należy jednak zaznaczyć, że w charakterze wsparcia prawnego w firmach często również pracują radcy prawni – w takim przypadku absolwent studiów musi dodatkowo uzyskać pozytywne oceny z dodatkowych egzaminów, a także ukończyć trzyletnią aplikację oraz zostać wpisany na listę radców prawnych. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule „Jak zostać radcą prawnym? Rynek potrzebuje tych prawników”.

Prawnik w korporacji

Popularne stanowiska dla prawników korporacyjnych

Osoby posiadające merytoryczne i praktyczne przygotowanie mogą podjąć pracę na jednym z wielu stanowisk związanych ze wsparciem prawnym korporacji, jak np.:

  • specjalista ds. zgodności prawnej (znany również jako Compilance Officer) – dba o zgodność działania firmy z obowiązującymi przepisami,
  • prawnik ds. korporacyjnych fuzji  – zajmuje się obsługą transakcji fuzji oraz restrukturyzacji,
  • prawnik ds. prawa pracy i zatrudnienia  – dba o zgodność działań firmy z przepisami prawa i kodeksu pracy,
  • prawnik ds. umów handlowych – zajmuje się analizą, negocjacją i sporządzaniem umów,
  • prawnik ds. ryzyka i ubezpieczeń – jego zadaniem jest identyfikacja, ocena oraz minimalizacja ryzyka prawno-finansowego firmy.

Ile zarabia prawnik w korporacji?

Zainteresowanie studiami prawniczymi oraz pracą na jednym z powyższych stanowisk rośnie nie tylko ze względu na prestiż i wiele ciekawych wyzwań, ale również na wysokie wynagrodzenie. Na to, ile zarabia prawnik w korporacji, wpływa wiele czynników – jak np. profil i wielkość firmy, zakresu obowiązków, region kraju czy doświadczenie. Przykładowo specjalista ds. zgodności prawnej (Compilance Officer) może zarobić od 5500 do 14500 zł brutto.

Jak znaleźć pracę w korporacji? – ważne pierwsze kroki już w trakcie studiów

Liczba ofert pracy publikowanych przez firmy nieustannie rośnie, dlatego absolwenci studiów prawniczych szybko odnajdują atrakcyjne miejsce zatrudnienia. Popularną i skuteczną metodą na wypracowanie przewagi na tle konkurencji jest podjęcie stażu jeszcze w trakcie studiów i budowanie kariery na wczesnym etapie edukacji. Studenci mogą nie tylko zdobyć cenne doświadczenie, ale wykazać się swoją wiedzą zdobytą w trakcie studiów, co bardzo często owocuje dłuższą współpracą. Zapisz się na Prawo – studia jednolite magisterskie i zdobądź przygotowanie do prestiżowego i przyszłościowego zawodu.