Podyplomowe studia pedagogiczne – najważniejsze pytania i odpowiedzi

podyplomowe studia pedagogiczne online

Zaktualizowano dnia 7 lipca 2023

Podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli z pewnością pozytywnie wpływa na ich większe zaangażowanie i satysfakcję z wykonywanej pracy. Dzięki szerszym kompetencjom mogą nie tylko rozwijać się w nowym obszarze, ale również powiększyć swoje możliwości zawodowe np. o nauczanie drugiego lub kolejnego przedmiotu. Spełnienie wymagań pod kątem kwalifikacji umożliwiają studia pedagogiczne online. Przystępną formę kształcenia docenią szczególnie aktywni pracownicy oświaty, którzy w łatwy sposób mogą dostosować tempo nauki do własnych potrzeb.

Co dają pedagogiczne studia podyplomowe?

Ciężko sobie wyobrazić grupę zawodową, która byłaby bliżej wiedzy oraz misji przekazywania jej niż nauczyciele oraz pedagodzy. Dbając o edukację innych, grono pedagogiczne musi być więc odpowiednio przygotowane w pierwszej kolejności. Aby rozwijać się na aktualnym stanowisku lub poszerzać kompetencje i stworzyć możliwość podjęcia pracy w innych obszarach, niezbędne jest nieustanne pozyskiwanie nowej wiedzy oraz umiejętności.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych
s

Jest to możliwe dzięki ukończeniu pedagogicznych studiów podyplomowych, które okażą się również niezbędne do uzyskania kwalifikacji nauczycielskich w przypadku, gdy kandydat ukończył studia magisterskie na innym kierunku niż nauczany przedmiot. Ukończenie podyplomowych studiów pedagogicznych i uzyskanie dodatkowych uprawnień pozwala znacznie wzmocnić pozycję absolwenta na rynku pracy.

Dla kogo kwalifikacyjne studia pedagogiczne?

Nieustanne dokształcanie i zdobywanie nowych kompetencji dotyczy szerokiego grona nauczycieli. Z uwagi na liczne rozporządzenia określające pełnienie konkretnych funkcji na każdym etapie edukacyjnym, pedagogiczne studia podyplomowe są świetnym rozwiązaniem dla nauczycieli w:

  • szkołach podstawowych i ponadpodstawowych,
  • przedszkolach,
  • placówkach oświatowych,
  • poradniach (np. psychologicznych czy wychowawczych).

Jak wyglądają studia pedagogiczne online?

Pedagogiczne studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego umożliwiają podnoszenie kwalifikacji z wykorzystaniem nowoczesnej i efektywnej formy kształcenia przez Internet. Słuchacze mogą zrealizować teoretyczną część programu z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Sieci za pomocą specjalnej platformy dydaktycznej.

studia pedagogiczne online

Brak konieczności pojawiania się w stacjonarnej placówce Uczelni, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach, a nieograniczony dostęp do materiałów umożliwia łatwe dostosowanie tempa nauki do stylu życia.

Więcej o trybie nauki przeczytasz w naszym artykule „Jak wyglądają studia online?”.

Czy studia pedagogiczne są trudne?

Wiele osób, które stają przed decyzją zapisania się na jeden z kwalifikacyjnych kierunków z tego obszaru zadaje sobie pytanie, czy studia pedagogiczne są trudne. Choć każdy z nich zawiera inny zakres tematyczny, który cechuje się różnym stopniem trudności, można stwierdzić, że studia pedagogiczne są wymagające.

W ułatwieniu przyswojenia wiedzy niezwykle pomocne są wysokiej jakości materiały dydaktyczne, do których słuchacz ma nieograniczony dostęp przez cały czas trwania nauki. Jeśli istnieje taka potrzeba, może wrócić do danego tematu, aby jeszcze raz zapoznać się z danym zakresem wiedzy.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PEDAGOGICZNE ONLINE I ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE NIEZBĘDNE DO PRACY W OŚWIACIE

Ile trwają studia pedagogiczne?

Programy wszystkich studiów podyplomowych są tworzone w oparciu o aktualne rozporządzenia, które określają zakres tematyczny, który w dużym stopniu wpływa na to, ile trwają studia pedagogiczne. Czas ten podany jest w opisie każdego kierunku. Niektóre z nich słuchacze mogą ukończyć w ciągu 2 semestrów, podczas gdy w niektórych przypadkach realizacja część teoretycznej zajmuje 4 semestry.

Praktyki na pedagogicznych studiach podyplomowych

Wiele grup pedagogicznych studiów podyplomowych przewiduje realizację praktyk zawodowych. Dotyczy to w szczególności kierunków nadających np. kwalifikacje do nauczania drugiego lub kolejnego przedmiotu. Aspirujący nauczyciele mogą samodzielnie wybrać placówkę, w której będą ją odbywać. Ważne, aby była ona adekwatna do kierunku kształcenia. Więcej na temat praktyk przeczytasz w naszym artykule „Praktyki na studiach podyplomowych – dlaczego są tak potrzebne?”.