Zaktualizowano dnia 14 października 2024
Im bliżej do terminów matur, tym częściej zastanawiasz się, jakie studia wybrać, aby twoja zawodowa przyszłość przyniosła Ci jak najwięcej satysfakcji pod każdym względem? Aktualnie przyszłościowe wykształcenie oznacza pewną, stabilną i dobrze płatną pracę w zawodzie, który jest bardzo potrzebny, ale zarazem deficytowy. Psychologia to sprawdzony pomysł na przyszłość po liceum. Zobacz, dlaczego warto zapisać się na studia licencjackie.
Psychologia – popularność studiów rosnąca proporcjonalnie do zapotrzebowania na specjalistów
W ostatnich latach można zaobserwować znaczny deficyt specjalistów z zakresu psychologii. Dzieje się tak z uwagi na wzrost świadomości znaczenia zdrowia psychicznego, rosnącą liczbę przypadków zaburzeń psychicznych czy potrzebę wsparcia psychologicznego w takich dziedzinach, jak służba zdrowia, biznes czy edukacja. Psychologów brakuje na oddziałach w szpitalach, a także szkołach – szacuje się, że nawet 450 polskich gmin deklaruje brak zatrudnionego psychologa w szkołach.
Zapotrzebowanie na specjalistów ds. zdrowia psychicznego, terapeutów oraz doradców rośnie także w obliczu dynamicznie rozwijających się nowych dziedzin, jak psychologia w biznesie i zarządzaniu czy psychologia marketingu, reklamy i mediów. Stwarzają one dodatkowe możliwości poprowadzenia kariery zawodowej w perspektywicznych kierunkach.
Co daje licencjat z psychologii? Nie tylko korzyści zawodowe
Psychologia to niezwykle obszerna i zarazem interesująca dziedzina, dzięki której studenci zdobywają wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w wielu różnych miejscach. Dzięki rozbudowanemu programowi studenci mogą nie tylko odpowiednio przygotować się do realizowanych zadań zawodowych, ale również zdobyć wiedzę, dzięki której znacznie rozwiną swoje umiejętności interpretowania procesów zachodzących w relacjach międzyludzkich. Mogą dzięki temu dowiedzieć się, jak działają procesy poznawcze oraz mechanizmy, które wpływają na zachowanie i działania człowieka.
Dlatego absolwenci są bogatsi nie tylko o perspektywiczne wykształcenie, ale również mogą zrozumieć siebie, bliskich czy otaczający świat rozwijając swoje kompetencje komunikacyjne, które są przydatne w wielu różnych sferach życia.
Na jaki profil trzeba iść, żeby być psychologiem?
Wielu uczniów, którzy dopiero zaczynają planować swoją karierę zawodową, zastanawia się nie tylko, co daje licencjat z psychologii, ale również myślą o tym, na jaki profil trzeba iść, żeby być psychologiem. Otóż psychologia sama w sobie jest nauką społeczną, jednak bazuje również na zagadnieniach z pogranicza nauk przyrodniczych oraz ścisłych. Wiele w kwestii wymogów na studia licencjackie z psychologii zależy od wewnętrznych kryteriów rekrutacyjnych konkretnych uczelni.
Studia psychologiczne podejmują najczęściej uczniowie profili humanistycznych, jednak przydatnym przedmiotem może okazać się biologia – przede wszystkim z uwagi na pojawianie się w programie studiów zagadnień związanych z biologicznymi mechanizmami zachowania. Dzięki ofercie naszej uczelni nie musisz jednak martwić się o profil szkoły oraz przedmioty zdawane na maturze. Studia licencjackie Psychologia to kierunek, na który mogą zapisać się wszyscy absolwenci szkół średnich posiadający maturę. Warto zaznaczyć, że liczba miejsc może być ograniczona, a o przyjęciu może zadecydować kolejność rejestracji i wniesienia opłaty.
Dlaczego warto wybrać studia licencjackie z psychologii?
W ofertach uczelni możecie znaleźć studia licencjackie, jak również jednolite studia magisterskie z psychologii. Dlaczego warto na początku postawić na studia I stopnia? Przede wszystkim ze względu na dużo większą elastyczność i możliwość podjęcia satysfakcjonującej pracy już po 3 latach nauki.
Co po psychologii I stopnia mogą robić absolwenci? Osoby, które ukończą ten kierunek, mogą podjąć pracę m.in. w:
- poradniach i placówkach edukacyjnych jako personel pomocniczy,
- działach HR,
- placówkach oświatowych,
- agencjach marketingowych,
- instytucjach samorządowych, rządowych i dyplomatycznych.
Ogromną zaletą studiów oferowanych przez naszą Uczelnię jest możliwość wyboru jednej z wielu specjalności, dzięki czemu studenci mogą już od czwartego semestru zdobyć specjalistyczną wiedzę z dziedziny, która ich najbardziej interesuje. Do wyboru jest m.in. Psychologia dzieci i młodzieży, Psychologia kliniczna czy Neuropsychologia. To, co po psychologii będzie robił absolwent studiów, zależy od wielu czynników, a jednym z nich może być właśnie podjęta specjalność.
Podsumowanie – co daje licencjat z psychologii?
Zapisując się na studia z psychologii, zdobywasz nie tylko wykształcenie pożądane w wielu obszarach, które potrzebują specjalistów, ale również kompetencje miękkie przydatne w różnych sferach życia – zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Dodatkowo studia licencjackie umożliwiają podjęcie pracy w wielu perspektywicznych miejscach już po 3 latach nauki. Zapisz się na Psychologię I stopnia i przekonaj się o korzyściach, jakie możesz otrzymać po ukończeniu tego kierunku!