Jak zostać sędzią? Wybierz prestiż, etykę i wysokie zarobki

sędzia studia jednolite magisterskie

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024

Choć pełnienie urzędu sędziego wiąże się z wieloma szczególnymi obowiązkami, a nawet ograniczeniami osobistymi, zawód ten uchodzi w branży prawniczej za najbardziej prestiżowy. Dla wielu adeptów prawa stanowisko sędziego jest najwyższym celem zawodowym. Zanim jednak zasiądą oni na środku ławy sędziowskiej, muszą pomyślnie przejść przez kilka etapów na drodze edukacyjnej. Zobacz, jak zostać sędzią i jak wygląda praca najważniejszej osoby w każdym procesie sądowym.

Kim jest sędzia i jak wygląda jego praca?

Sędzia jest niezależnym i niezawisłym funkcjonariuszem wymiaru sprawiedliwości, który pełni bardzo ważną rolę w całym systemie prawnym. Jego głównym zadaniem jest rozstrzyganie wszelkich sporów oraz prowadzenie spraw sądowych zgodnie z obowiązującym prawem. Sędziowie są obrońcami prawa oraz sprawiedliwości społecznej, a swojej pracy kierują się nie tylko regulacjami prawnymi, ale również zasadami etyki.

W swojej codziennej pracy sędziowie:

  • rozpatrują sprawy – analizują argumenty stron i stosują obowiązujące przepisy prawne,
  • oceniają dowody – analizują i oceniają przedstawione dowody oraz podejmują decyzje na temat tego, które z nich są ważne do rozstrzygnięcia sprawy,
  • wydają wyroki – w oparciu o zgromadzone informacje oraz dowody sędzia wydaje wyrok bądź postanawia rozstrzygnąć sprawę w inny sposób, gdy jest to konieczne.

Największe korzyści z zostania sędzią

Praca jako sędzia jest bardzo odpowiedzialna i wymagająca, jednak niesie wiele korzyści społecznych, jak i osobistych. Do najważniejszych warto zaliczyć m.in.:

  • wpływ na wymiar sprawiedliwości,
  • szanowany status społeczny,
  • stabilne źródło dochodu i wysokie wynagrodzenie – zawód sędziego jest jednym z najlepiej opłacanych zawodów w naszym kraju,
  • niezależność zawodową,
  • duży popyt na specjalistów w tej dziedzinie,
  • immunitet sędziowski – sędziowie odpowiadają jedynie dyscyplinarnie za wykroczenia,
  • prawo do dodatkowego urlopu po 10 oraz 15 latach pracy,
  • przejście w stan spoczynku zamiast emerytury, co oznacza pobieranie do śmierci 75% wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku za wysługę lat liczonej od kwoty pobieranej na ostatnio zajmowanym stanowisku.
jak zostać sędzią?

Kto może zostać sędzią?

Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu ścieżki edukacyjnej, która prowadzi do objęcia stanowiska sędziego, warto odpowiedzieć na często zadawane pytanie – kto może zostać sędzią?

Otóż w świetle aktualnych przepisów na stanowisko sędziego rejonowego może być powołana osoba, która:

  • posiada tylko obywatelstwo polskie, korzystająca z pełni praw cywilnych i publicznych, a także nieskazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego,
  • posiada nieskazitelny charakterze,
  • ukończyła studia prawnicze na terenie RP i uzyskała tytuł zawodowy magistra bądź zagraniczne studia prawnicze uznawane w Polsce,
  • jest zdolna do pełnienia obowiązków sędziego ze względu na stan zdrowia,
  • ukończyła 29 lat,
  • złożyła egzamin sędziowski lub prokuratorski,
  • przez minimum 3 lata pełniła obowiązki sędziego, zajmując stanowisko asesora sądowego.

Jak zostać sędzią krok po kroku?

Prawnicze studia jednolite magisterskie

Pierwszym i najważniejszym krokiem, który należy wykonać na drodze do uzyskania uprawnień sędziego, jest zapisanie się na „Prawo – studia jednolite magisterskie„, które znajdują się w ofercie naszej Uczelni. Zdobyta w trakcie nauki wiedza z różnych dziedzin prawa, a także szereg umiejętności związanych ze stosowaniem aktów normatywnych jest absolutną podstawą do tego, aby podjąć kolejne kroki. Osoby, które chcą pracować jako sędzia, muszą w tym celu ukończyć studia i obronić pracę magisterską zdobywając tym samym tytuł magistra prawa.

Egzamin aplikancki

Studia prawnicze przygotowują do egzaminu aplikanckiego, który jest kolejnym krokiem, jaki musi zrobić aspirujący sędzia. Egzamin odbywa się raz w roku we wrześniu i trwa 4 godziny. W tym czasie weryfikowane są teoretyczne i etyczne aspekty wykonywania zawodu. Aby uzyskać ocenę pozytywną, należy zdobyć co najmniej 100 na 150 punktów.

Ile trwa aplikacja sędziowska?

Aspirujący sędziowie muszą jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ukończenie egzaminu aplikanckiego umożliwia podjęcie kolejnego kroku, jakim jest aplikacja sędziowska. Trwa 36 miesięcy i może rozpocząć się nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia listy przyjętych na aplikację.

Egzamin sędziowski

Po aplikacji aspirujący sędzia przystępuje do egzaminu sędziowskiego, który składa się z części pisemnej i ustnej. Aby zdać egzamin sędziowski, należy uzyskać co najmniej 60% z możliwych do zdobycia punktów w części pisemnej, jak również ustnej.

Sprawdź studia prawnicze

Powołanie na asesora sędziowskiego i sędziego

Kolejnym etapem jest uzyskanie powołania na stanowisko asesora sądowego. Asesorów sądowych mianuje Prezydent RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Asesor sądowy pełni obowiązki sędziego przez 3 lata od momentu objęcia stanowiska asesorskiego. Następnie również na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa przez Prezydenta RP powoływani są sędziowie.

Czy adwokat może zostać sędzią?

Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, ile trwa aplikacja sędziowska, ale również czy adwokat może zostać sędzią. Otóż o powołanie na stanowisko sędziowskie może również ubiegać się adwokat, jeśli wykaże odpowiedni staż zawodowy w charakterze profesjonalnego pełnomocnika. Aktualnie staż ten wynosi minimum 3 lata.

CHCESZ ZOSTAĆ SĘDZIĄ? WYKONAJ PIERWSZY I NAJWAŻNIEJSZY KROK ZAPISUJĄC SIĘ NA STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

Jednolite studia magisterskie – studia prawnicze najważniejszym krokiem

Jak widać, droga do objęcia stanowiska sędziego jest dość czasochłonna, jednak warto cierpliwie przygotowywać się do kolejnych etapów, aby zasiąść pośrodku ławy sędziowskiej. Bez wątpienia najważniejszym i kluczowym krokiem jest podjęcie jednolitych studiów magisterskich z zakresu prawa, które pozwolą przygotować absolwenta pod kątem wiedzy i umiejętności do uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminów.

Prawo – jednolite studia magisterskie oferowane przez naszą Uczelnię pozwalają studentowi:

  • poznać poszczególne dziedziny prawa – m.in. konstytucyjne, cywilne, karne, gospodarcze czy administracyjne,
  • rozwinąć kompetencje retoryczne i negocjacyjne,
  • poznać zagadnienia teorii filozofii oraz prawa,
  • poznać zasady i regulacje określające funkcjonowanie organów państwowych.

Ogromną zaletą studiów jest możliwość wyboru jednej z wielu specjalności, która jest realizowana od trzeciego semestru. Studenci mogą wybrać m.in. Prawo karne, Prawo cywilne czy Prawo w administracji.