Jak zostać rolnikiem – kursy i uprawnienia

jak zostać rolnikiem kursy i uprawnienia

Zaktualizowano dnia 16 września 2024

Uprawnienia rolnicze oznaczają wiele możliwości dla osób, które chcą prowadzić własną działalność rolną. Ułatwieniem jest fakt, iż istnieje kilka sposobów na to, jak zostać rolnikiem. Od lat dużą popularnością cieszą się kursy oraz studia podyplomowe dające szansę zdobycia wiedzy potrzebnej do zarządzania gospodarstwem. Więcej na ten temat omówimy w dalszej części artykułu, wskażemy również, co dają uprawnienia rolnicze i jakie studia podyplomowe warto wybrać.

Uprawnienia rolnicze – co dają?

Zanim omówimy przykładową ścieżkę do tego, jak zostać rolnikiem, warto wskazać w pierwszej kolejności najważniejsze korzyści, jakie dają kwalifikacje rolnicze. Osoba posiadająca uprawnienia może dzięki nim:

  • rozpocząć pracę jako rolnik;
  • nabywać ziemię rolną powyżej 1 ha;
  • prowadzić gospodarstwo rolne;
  • uzyskiwać dotacje (w tym dotacje „Młodego Rolnika”);
  • odprowadzać składki do KRUS.

Więcej na temat dofinansowań przeczytasz w artykule „Dotacje dla rolników – czego dowiesz się na studiach rolniczych?”.

Jakie wykształcenie musi mieć rolnik?

Jak widać, istnieje wiele możliwości dla osób, które są zainteresowane poprowadzeniem swojej ścieżki zawodowej w kierunku pracy na roli. Kluczową rolę w drodze do uzyskania uprawnień rolniczych odgrywa jednak wykształcenie oraz – w niektórych przypadkach – doświadczenie.

rolnik studia podyplomowe

Najważniejsze przepisy w kontekście tego, jak zostać rolnikiem, zawiera Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, według której osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli:

  1. „uzyskała wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, zasadnicze branżowe, średnie, średnie branżowe lub wyższe lub
  2. uzyskała tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy lub tytuł zawodowy mistrza, w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej, lub
  3. uzyskała wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie lub średnie branżowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
  4. posiada co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie”.

Jak zostać rolnikiem? Kursy a studia podyplomowe

Przepisy dopuszczają więc wiele możliwości pod kątem posiadanego wykształcenia, dzięki czemu aspirujący rolnik może łatwiej uzyskać pożądane kwalifikacje. Na rynku dostępne są co prawda kursy rolnicze, jednak przeznaczone są one głównie dla osób po szkołach związanych z rolnictwem i wiążą się z koniecznością przystąpienia do egzaminu w OKE. 

jak zostać rolnikiem

W przypadku osób, które posiadają wykształcenie inne niż kierunkowe i zastanawiają się, jak zostać rolnikiem, skuteczną drogą do uzyskania uprawnień będą studia podyplomowe. Wychodząc naprzeciw potrzebom aspirujących właścicieli tego typu działalności, nasza Uczelnia oferuje kilka kierunków, które pozwalają zdobyć niezbędną wiedzę oraz umiejętności.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE ROLNICTWO (DLA ABSOLWENTÓW KIERUNKÓW NIEROLNICZYCH) I ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA

Studia podyplomowe dla rolników – jakie wybrać?

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego od ponad 20 lat zajmuje się kształceniem ludzi aktywnych zawodowo, umożliwiając im poszerzenie swoich kompetencji oraz zdobycie nowych kwalifikacji. Dostrzegając zmieniające się trendy na rynku i potrzeby osób, które coraz częściej zastanawiają się, jak zostać rolnikiem, w naszej bogatej ofercie znajdują się kierunki dopasowane do różnych preferencji:

Kto może przystąpić na studia podyplomowe dla rolników?

Studia podyplomowe zostały stworzone z myślą o osobach, które chcą zdobyć kwalifikacje do prowadzenia gospodarstwa, ale nie posiadają wykształcenia kierunkowego i szukają skutecznego sposobu na to, jak zostać rolnikiem. Kształcenie pozwala nie tylko zdobyć wiedzę od podstaw, ale również rozwinąć dotychczasowe umiejętności potrzebne przy prowadzeniu działalności rolniczej. 

uprawnienia rolnicze jak zdobyć

Po studiach rolniczych można podjąć zatrudnienie w: 

  • przemyśle rolno-spożywczym,
  • pozarządowych organizacjach na rzecz rozwoju wsi i rolnictwa,
  • unijnych agencjach płatniczych, 
  • administracji samorządowej i rządowej, 
  • jednostkach zajmujących się obrotem bio-żywnością.

Oznacza to, że oferowane przez naszą Uczelnię studia sprawdzą się nie tylko dla osób, które chcą wykonywać zawód rolników.