Dotacje dla rolników – czego dowiesz się na studiach rolniczych?

dotacje dla rolników

Zaktualizowano dnia 18 lipca 2022

Ogólna powierzchnia Polski wynosi ponad 31 milionów hektarów, z czego 90% z nich stanowią użytki rolne i leśne. Nic dziwnego, że z roku na rok zainteresowanych prowadzeniem własnego gospodarstwa rolnego stale przybywa. Tym bardziej, że od wejścia Polski do Unii Europejskiej prowadzący tego typu działalność mogą liczyć na dotacje dla rolników, które znacznie odciążą wydatki poniesione podczas upraw. Z dopłat mogą korzystać jednak rolnicy, którzy spełniają wymogi pod względem powierzchni gruntów oraz kwalifikacji. Jak się okazuje, może je zdobyć również osoba, która nie jest absolwentem szkoły rolniczej. Wystarczy zapisać się na studia podyplomowe rolnicze, które pozwolą zdobyć niezbędną wiedzę oraz kompetencje przydatne w prowadzenia tego typu działalności.

Założenie gospodarstwa rolnego – kto może to zrobić?

Gospodarstwo rolne może założyć osoba posiadająca status rolnika indywidualnego. Aby go uzyskać, musi spełnić kilka wymogów określonych w przepisach. Na podstawie aktualnej ustawy Kształtowanie ustroju rolnego, rolnikiem indywidualnym jest właściciel wieczysty, samoistny posiadacz lub dzierżawca nieruchomości rolnych. Suma ich powierzchni nie może przekraczać 300 hektarów. Bardzo ważne jest, aby rolnik zamieszkiwał również przez 5 lat gminę, w której znajduje się nieruchomość rolna wchodząca w skład gospodarstwa.

dotacje dla rolników

Ponadto rolnik indywidualny to osoba:

  • osobiście prowadząca gospodarstwo, podejmująca decyzje we własnym imieniu, a także pracująca w gospodarstwie,
  • posiadająca kwalifikacje rolnicze, za które uznaje się m.in.:
  • ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej, branżowej, średniej branżowej bądź wyższej lub
  • zdobycie tytułu kwalifikacyjnego, zawodowego lub zawodowego mistrza w zawodzie związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz posiada minimum 3 lata stażu pracy w rolnictwie lub
  • wykształcenie wyższe inne niż rolnicze wraz z co najmniej 3-letnim stażem lub
  • wykształcenie wyższe inne niż rolnicze oraz ukończone studia podyplomowe związane z rolnictwem.

Dotacje dla rolników tylko dla osób z kwalifikacjami rolniczymi

Ze względu na niejednolity zakres prac polskich gospodarstw, istnieje wiele rodzajów dotacji dla rolników, które pozwalają pokryć koszty związane z produkcją, hodowlą bądź uprawą produktów rolnych. Są to m.in.:

  • płatności za zazielenienie,
  • płatności związane z produkcją przeznaczoną na uprawy,
  • płatności związane z produkcją zwierzęcą,
  • dotacje unijne dla rolników za hektar.

Więcej o rodzajach dopłat przeczytasz w naszym artykule „Dopłaty dla rolników – jakie rodzaje?”.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia podyplomowe rolnictwo e-learning

Z powyższych dotacji dla rolników mogą skorzystać jedynie osoby posiadające status rolnika indywidualnego i odpowiednie kwalifikacje rolnicze, które można zdobyć zapisując się na studia podyplomowe rolnicze online. Są one uznawane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a także Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Absolwenci nie muszą zdawać egzaminu państwowego w OKE.

Rolnictwo (dla absolwentów kierunków nierolniczych) to kierunek nadający uprawnienia do:

  • zakupu gruntów rolnych,
  • nabywania ziemi,
  • uzyskiwania dopłat i dotacji,
  • rozpoczęcia działalności rolnej.

Słuchacze w trakcie nauki nie tylko dowiedzą się o możliwości uzyskiwania dotacji, ale również zdobędą niezbędną wiedzę z zakresu funkcjonowania rynku rolnego oraz branży agroturystycznej. W toku studiów uczestnicy zapoznają się również z marketingiem artykułów rolnych oraz organizacją produkcji rolniczej.