Jak zostać nauczycielem geografii?

nauczanie geografii wskz

Poznanie krajobrazów Polski i świata, ich cech oraz składników jest niezwykle ważne szczególnie teraz, gdy świat do wszelkich podróży stoi otworem. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie uczniów już od IV klasy szkoły podstawowej z zakresu geografii. Bardzo ważną rolę w przypadku tego przedmiotu odgrywa nauczyciel, który powinien zarazić swoich uczniów nie tylko wiedzą, ale również pasją do ciekawych miejsc zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Nauka o flagach, stolicach i uwarunkowaniach kulturowych to tylko wierzchołek góry lodowej tego fascynującego przedmiotu szkolnego, jakim niewątpliwie jest geografia. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na nauczycieli tego przedmiotu, coraz więcej osób interesuje jak zostać nauczycielem geografii oraz jakie ma obowiązki.

Wiedza o własnym państwie oraz najważniejszych miejscach na świecie to tylko niewielka część zakresu wiedzy, jaką przekazuje nauczyciel geografii swoim uczniom. Geografia to w ostatnich latach bardzo popularny przedmiot maturalny, który wybierają osoby aspirujące do pracy jako pilot wycieczek, animator czy pracownik biura podróży. Niezależnie, czy nauczyciel przekazuje wiedzę młodzieży w szkole podstawowej czy uczniom w klasie maturalnej, bardzo ważne jest nie tylko jego przygotowanie merytoryczne, ale również umiejętności, które pozwolą zarazić pasją do tego przedmiotu.

Nauczyciel geografii – jakie ma obowiązki?

Choć praca nauczyciela geografii niesie za sobą bardzo dużo satysfakcji związanej z przekazywaniem bardzo istotnych informacji swoim uczniom, zwrócić należy uwagę na odpowiedzialność, którą niesie ten zawód. Tak samo jak w przypadku nauczycieli innych przedmiotów, w tym przypadku również musi on realizować nie tylko dydaktyczną, ale również wychowawczą funkcję. Musi być on wzorem dla swoich uczniów nie tylko w czasie zajęć lekcyjnych, lecz także poza nimi. 

Podstawowym zadaniem nauczyciela geografii jest oczywiście prowadzenie zajęć lekcyjnych, podczas których przekazuje on wiedzę swoim uczniom w różnej formie. Lekcje mogą być prowadzone w formie wykładu, ćwiczeń, dyskusji, czy prezentacji, co – z uwagi na charakter przedmiotu – jest bardzo efektywne.

Ponadto nauczyciel geografii ma za zadanie m.in.:

  • wyposażać uczniów w ogólną wiedzę z obszaru geografii fizycznej, gospodarczej Polski oraz wybranych regionów świata,
  • kształtować podstawowe umiejętności intelektualne i praktyczne uczniów, realizując tym samym założenia programu nauczania,
  • aktualizować treści nauczania w związku z rozwojem nauk geograficznych,
  • sprawiedliwie oceniać uczniów i monitorować ich postępy w nauce, a także reagować w przypadku niepowodzeń,
  • wdrażać uczniów do samodzielnej pracy.

Co zrobić, żeby zostać nauczycielem geografii?

Pasja do zagadnień związanych z geografią oraz odpowiednie podejście pedagogiczne nie wystarczy jednak, aby pracować w szkole jako nauczyciel geografii. Tak samo jak w przypadku innych przedmiotów, należy spełnić warunki określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. Według tego aktu prawnego, nauczycielem geografii może zostać absolwent studiów I stopnia (w przypadku Przygotowania pedagogicznego do szkół zawodowych i podstawowych) lub II stopnia, który:

  • zrealizował kierunek związany z nauczanym przedmiotem oraz posiada przygotowanie pedagogiczne,
  • zrealizował kierunek, którego program nauczania jest związany z nauczanym przedmiotem oraz posiada przygotowanie pedagogiczne,
  • zrealizował kierunek inny niż ten związany z nauczanym przedmiotem, ale ukończył studia podyplomowe dotyczące nauczania tego przedmiotu oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Oznacza to, że nie wystarczy ukończyć studiów na kierunku z obszaru nauk geograficznych, aby móc nauczać w szkole. W przypadku takich osób niezbędne jest zdobycie przygotowania pedagogicznego. Co to jest przygotowanie pedagogiczne oraz kto musi je zdobyć przeczytasz w tym artykule.

Praca jako nauczyciel geografii po innych studiach

Co z osobami, które posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych z innego kierunku? Okazuje się, że mogą one nauczać geografii w szkole. Muszą jednak zapisać się na kierunek Nauczanie geografii oraz zdobyć przygotowanie pedagogiczne. WSKZ oferuje słuchaczom realizację tego kierunku w trybie online, dzięki czemu można zdobyć wymagane kwalifikacje bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem nowoczesnej i efektywnej platformy dydaktycznej. Więcej o tym jak wyglądają studia online przeczytasz tutaj.

Nauczanie geografii studia

Nauczanie geografii to kierunek mający charakter kwalifikacyjny – oznacza to, że jego ukończenie umożliwia nauczanie tego przedmiotu w szkole podstawowej (IV-VIII klasy), branżowej szkole I stopnia, liceum oraz technikum. Są to studia podyplomowe skierowane również dla aktywnych nauczycieli, którzy chcą zdobyć kwalifikacje do nauczania drugiego lub kolejnego przedmiotu.

W przypadku osób, które nie potrzebują zrealizować studia podyplomowe Nauczanie geografii oraz zdobyć Przygotowanie pedagogiczne, WSKZ przygotowała świetną ofertę, dzięki której słuchacze mogą nie tylko zaoszczędzić swój czas ale również pieniądze. Uczelnia umożliwia zapisanei się na dwa kierunki jednocześnie, a kierunek z przygotowania pedagogicznego objęty będzie wówczas 25% rabatem.