Co to jest przygotowanie pedagogiczne?

przygotowanie pedagogiczne studia

Zaktualizowano dnia 14 marca 2024

Funkcja nauczyciela niesie za sobą wiele satysfakcji, ale również sporą odpowiedzialność, jaka spoczywa w trakcie przekazywania wiedzy oraz różnych wartości swoim uczniom. Choć praca z dziećmi i młodzieżą jest wymagająca, chętnych do pracy w szkołach nie brakuje. Rozwój i powstawanie nowych placówek edukacyjnych sprawia, iż zapotrzebowanie na pedagogów również jest bardzo duże

Aby móc wykonywać zawód nauczyciela, trzeba spełnić kilka wymogów – jednym z nich jest zdobycie przygotowania pedagogicznego, które jest niezbędne do pracy w placówkach edukacyjnych. Co to jest przygotowanie pedagogiczne oraz kto jeszcze musi je posiadać?

Przygotowanie pedagogiczne – wymóg ministerstwa

Obowiązek posiadania odpowiedniego przygotowania pedagogicznego określa Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Uzyskanie przygotowania pedagogicznego jest możliwe w przypadku spełnienia wszystkich stawianych wymogów, w tym liczby godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, które należy zrealizować.

Przygotowanie pedagogiczne nie tylko dla nauczycieli

Posiadanie kwalifikacji z zakresu przygotowania pedagogicznego jest nie tylko obowiązkowe dla nauczycieli przedmiotów. Są one niezbędne także w przypadku osób, które chcą podjąć zatrudnienie:

  • jako nauczyciel w przedszkolu,
  • jako pedagog,
  • jako psycholog szkolny,
  • na stanowisku w zakresie sprawowania opieki nad nieletnimi w placówkach publicznych.
Sprawdź kierunki z przygotowania pedagogicznego


Podejmując decyzję o rozpoczęciu kształcenia w zakresie przygotowania pedagogicznego, trzeba upewnić się, iż dana uczelnia spełnia wytyczne ministerstwa odnośnie liczby godzin zajęć, a także programu kształcenia. Według wcześniej przytoczonego rozporządzenia przygotowaniem pedagogicznym może być świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, których program przewiduje:

  • realizację minimum 270 godzin szkolenia teoretycznego, które połączone jest z wybraną specjalizacją,
  • realizację minimum 150 godzin praktyki pedagogicznej,
  • zdobycie umiejętności i wiedzy z zakresu pedagogiki, psychologii oraz dydaktyki.

Przygotowanie pedagogiczne na WSKZ

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego posiada w swojej ofercie studia podyplomowe zgodne z wytycznymi ministerstwa z zakresu przygotowania pedagogicznego:

Na większości kierunków program studiów obejmuje znacznie więcej godzin zajęć teoretycznych niż jest to wymagane, dzięki czemu słuchacze mogą lepiej przygotować się w ramach przygotowania pedagogicznego.

co to jest przygotowanie pedagogiczne


Studia mają charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że ich ukończenie jest równoznaczne z nadaniem uprawnień pedagogicznych do pracy w placówkach edukacyjnych. Po realizacji programu studiów oraz uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu końcowego, absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Wymagania odnośnie posiadanego wykształcenia do zapisu na dany kierunek z przygotowania pedagogicznego znajdują się w opisie każdego z nich.

Rabat na przygotowanie pedagogiczne

Jesteśmy renomowaną Uczelnią, która od ponad 20 lat umożliwia zdobywanie kwalifikacji i dodatkowych kompetencji osobom, które bez względu na wiek, miejsce zamieszkania i ukończone studia wyższe chcą pozostać aktywne zawodowo. W swojej ofercie posiadamy wiele perspektywicznych kierunków z obszaru pedagogiki – w tym kierunków przygotowujących nauczycieli do nauczania przedmiotów zawodowych. Aby je rozpocząć, również niezbędne jest przygotowanie pedagogiczne.

Dla osób, które nie posiadają przygotowania pedagogicznego, przygotowaliśmy bardzo atrakcyjną ofertę, która pozwoli obniżyć koszty kształcenia. Możesz zapisać się na dwa kierunki jednocześnie, a na kierunek z przygotowania pedagogicznego otrzymasz rabat w wysokości 25%. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również swój czas realizując dwa kierunki równocześnie!