Czy po resocjalizacji mam przygotowanie pedagogiczne do pracy w szkole i przedszkolu?

studia licencjackie resocjalizacja z elementami socjoterapii

Zaktualizowano dnia 11 stycznia 2024

Praca z niedostosowanymi społecznie jednostkami interesuje coraz więcej osób, które czują w sobie potencjał oraz pewnego rodzaju misję pomagania innym. Najpopularniejszymi studiami w tym zakresie niezmiennie pozostaje resocjalizacja, dzięki której absolwenci mogą pracować m.in. z więźniami czy osobami przebywającymi w zakładach poprawczych. Czy po resocjalizacji mam przygotowanie pedagogiczne do pracy w szkole i przedszkolu? To częste pytanie i wątpliwość aspirujących specjalistów, którą rozwiejemy w tym artykule.

Resocjalizacja – studia coraz popularniejsze

W naszym kraju żyje niespełna 40 milionów ludzi, z czego znaczną większość stanowią osoby postępujące zgodnie z ogólnie przyjętymi normami i przestrzegające pewnych standardów zachowań. W ostatnich latach coraz więcej jednostek dopuszcza się jednak czynów nieakceptowalnych społecznie, które często są przestępstwami karanymi pobytem w specjalnych zakładach oraz ośrodkach.

Aby przywrócić takiej jednostce prawidłowy kontakt ze społeczeństwem i przystosować ją do poprawnego zachowania wśród ludzi, niezbędna jest resocjalizacja. Składa się na nią szereg zabiegów terapeutycznych i wychowawczych, które mają sprawić, że jednostka nauczy się podejmować i pełnić właściwe role społeczne.

czy po resocjalizacji mam przygotowanie pedagogicnze

Jest to możliwe dzięki obecności specjalisty, który wykorzystuje wiedzę i umiejętności zdobyte w trakcie realizacji studiów z resocjalizacji. Wraz z coraz większym zapotrzebowaniem i popularnością tego obszaru nauk powstaje coraz więcej dylematów aspirujących studentów. Poniżej najpopularniejsze z nich.

Czy po resocjalizacji mam przygotowanie pedagogiczne?

„Resocjalizacja z elementami socjoterapii” to studia oferowane przez naszą Uczelnię, będące specjalnością w obrębie kierunku Pedagogika I stopnia. W trakcie nauki studenci poznają szereg zagadnień, które są niezbędne do pracy z innymi osobami – m.in.:

  • podstawy socjologii,
  • psychologię ogólną i społeczną,
  • podstawy dydaktyki,
  • etykę zawodową,
  • psychoterapię i wsparcie psychologiczne,
  • profilaktykę społeczną.

Choć program studiów jest bardzo rozbudowany i pozwala pełnić bardzo ważną funkcję, w toku studiów absolwenci nie uzyskują przygotowania pedagogicznego. Osoby zainteresowane mogą w łatwy sposób zdobyć je wybierając odpowiedni kierunek studiów podyplomowych z oferty naszej Uczelni z zakresu przygotowania pedagogicznego – jak np. Przygotowanie pedagogiczne dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej.

CHCESZ ROZPOCZĄĆ PRACĘ ZWIĄZANĄ Z RESOCJALIZACJĄ? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE

Czy po resocjalizacji można pracować w przedszkolu?

Absolwenci studiów Resocjalizacja mogą podjąć pracę m.in. w:

  • placówkach penitencjarnych,
  • młodzieżowych ośrodkach wychowawczych,
  • świetlicach środowiskowych,
  • ośrodkach wsparcia dziennego,
  • placówkach edukacyjnych.

Wiele osób zastanawia się jednak, czy po resocjalizacji można pracować w przedszkolu. Otóż do pracy w przedszkolu również potrzebne jest przygotowanie pedagogiczne. W świetle aktualnych przepisów pracę w przedszkolu może podjąć jedynie absolwent pięcioletnich jednolitych studiów magisterskich.

Czy po resocjalizacji można być nauczycielem wspomagającym?

Popularnym dylematem w kontekście tego obszaru nauk jest również to, czy po resocjalizacji można być nauczycielem wspomagającym. Otóż w świetle aktualnych przepisów taką funkcję może pełnić m.in. osoba, która ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia, prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia na kierunku innym niż pedagogika specjalna w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej, logopedii, pedagogiki korekcyjnej (terapii pedagogicznej) lub wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i posiada przygotowanie pedagogiczne.

Sprawdź kierunek studiów licencjackich

W rozumieniu tego przepisu nauczycielem wspomagającym może każdy absolwent studiów prowadzonych zgodnie z nowym standardem, który ukończył studia w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej, logopedii, pedagogiki korekcyjnej (terapii pedagogicznej) lub wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i posiada przygotowanie pedagogiczne – nawet, jeżeli studia nie były prowadzone na kierunku pedagogika specjalna.

Czy po resocjalizacji można być pedagogiem szkolnym?

Resocjalizacja z elementami socjoterapii to studia będące specjalnością w obrębie studiów Pedagogika I stopnia. Według przepisów, aby pracować jako pedagog szkolny należy po ukończeniu studiów uzyskać dodatkowo przygotowanie pedagogiczne.