Jak zostać detektywem? Wybierz studia kryminalistyczne

studia kryminologia

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024

Jeśli uwielbiacie rozwiązywać zagadki kryminalne i posiadacie naturalnie wysoki poziom umiejętności dedukcji i logicznego myślenia, z pewnością nie raz zastanawialiście się nad podjęciem pracy jako detektyw. Dla osób, które nie przepadają przesiadywać zbyt długo za biurkiem i cenią sobie pracę w terenie – praca w takim charakterze może przynieść wiele satysfakcji. Zobacz, jak zostać detektywem wybierając studia kryminalistyczne.

Jak wygląda praca detektywa?

Zakres zadań detektywa zależy w dużej mierze od charakteru współpracy. W przypadku pracy na rzecz śledztwa przeprowadza on wywiady, analizuje zeznania czy dokonuje obserwacji terenowych. Bardzo często detektywi zbierają dowody również w sprawach cywilnych, pomagając klientom w dochodzeniach – np. o odszkodowanie. 

Popularnym zadaniem w ostatnim czasie jest m.in. badanie oszustw ubezpieczeniowych – detektyw może prowadzić dochodzenie w sprawach związanych z roszczeniami ubezpieczeniowymi i zbierać niezbędne dowody. Prywatni detektywi bardzo często biorą udział w poszukiwaniu osób zaginionych. Wiele spraw trafiających do biura detektywistycznego dotyczą również sprawdzania niewierności małżeńskiej – detektywi często obserwują partnera i zbierają dowody na potencjalną zdradę. 

CHCESZ ROZPOCZĄĆ KARIERĘ JAKO DETEKTYW? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE Z KRYMINOLOGII

Co jest narzędziami pracy detektywa?

Wiele osób, które zastanawiają się, jak zostać prywatnym detektywem z pewnością mogą domyślać się, że podstawowym narzędziem pracy są sprzęty elektroniczne, dzięki którym można zdobyć niepodważalne dowody:

 • aparat fotograficzny,
 • kamera (np. ukryta w okularach),
 • rejestratory dźwięków,
 • programy komputerowe do analizy.

Jak zostać prywatnym detektywem? Po pierwsze studia

I choć praktycznie każdy ma dostęp do powyższych sprzętów, to jednak może i potrafi używać ich w odpowiedni sposób. Prowadzenie śledztwa detektywistycznego to skomplikowany proces, który wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności

Dla osób, które zastanawiają się, jak zostać prywatnym detektywem, pierwszym i najważniejszym krokiem będzie uzyskanie odpowiedniego przygotowania do zawodu. Najskuteczniejszą metodą, która pozwoli zdobyć perspektywiczne wykształcenie są studia Kryminalistyka, będące specjalnością w obrębie kierunku Kryminologia I stopnia.

Sprawdź studia z kryminologii

Studenci w trakcie nauki:

 • zdobywają wiedzę niezbędną do zapobiegania, zwalczania i wykrywania przestępstw,
 • poznają metody, narzędzia oraz techniki badania dowodów,
 • uczą się, w jaki sposób profilować sprawców.

Po drugie licencja – jak zdobyć licencję detektywa?

Program studiów zawiera również zagadnienia bardzo ważne w kontekście przygotowania detektywa do egzaminu w Komendzie Głównej Policji, który należy zdać, aby uzyskać licencję. Studia przygotowują m.in. z zakresu prawa karnego, ochrony informacji niejawnych oraz ochrony danych osobowych, czyli tematyki pojawiającej się na egzaminie dla osób ubiegających się o wydanie licencji na detektywa. 

Wiele osób zastanawia się nie tylko, jak zdobyć licencję detektywa, ale kto może to zrobić. Otóż według przepisów jest to osoba, która posiada m.in.:

 • 21 lat,
 • obywatelstwo polskie lub kraju UE,
 • pełną zdolność do czynności prawnych,
 • pozytywną opinię komendanta powiatowego Policji.

Licencji nie otrzymają osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu, a także zwolnione dyscyplinarnie w ostatnich 5 latach m.in. z wojska, Policji czy Straży Granicznej. 

jak zostać detektywem

Ile zarabia prywatny detektyw?

Studia Kryminalistyka oferowane przez naszą Uczelnię znacznie ułatwiają rozpoczęcie kariery jako detektyw. Rosnąca liczba spraw, w których bierze udział sprawia, że absolwenci studiów, którzy uzyskają licencję, mogą podjąć niezwykle interesującą i dobrze płatną pracę. Na to, ile zarabia prywatny detektyw, wpływa co prawda bardzo wiele czynników, a przede wszystkim forma rozliczenia. Najczęściej detektywi rozliczają się z klientami za godzinę swojej pracy. Średnio stawka ta wynosi od 100 do 250 zł netto. Klienci pokrywają również poniesione przez detektywa koszty niezbędne do realizacji umowy – jak np. paliwo czy hotele. 

Warto zaznaczyć, że po uzyskaniu licencji detektyw, który chce pracować na własny rachunek, musi zostać wpisany do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność regulowaną w zakresie usług detektywistycznych.

Jak widać, praca jako detektyw może być nie tylko niezwykle interesująca, ale również być źródłem wysokich dochodów. Zapisz się na studia kryminalistyczne i zdobądź kompleksowe przygotowanie do pracy, a także obowiązkowego egzaminu umożliwiającego uzyskanie licencji.