Jak wyglądają studia podyplomowe?

Zaktualizowano dnia 22 stycznia 2024

Podnoszenie swoich kwalifikacji i zdobywanie nowych kompetencji stało się absolutnym standardem dla osób, które chcą czuć się atrakcyjnie na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Możliwość łatwego i przystępnego dostosowania się do panujących realiów zrewolucjonizowały studia podyplomowe, dzięki którym zdobycie przygotowania do wymarzonego zawodu lub zmiana branży stała się prostsza i efektywniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Pomimo dużej popularności tej formy kształcenia wiele osób zastanawia się, jak wyglądają studia podyplomowe i dlaczego warto się na nie zapisać. Zobacz nasze argumenty!

Studia podyplomowe – co to za forma kształcenia?

Na samym początku warto wyjaśnić co to są studia podyplomowe. Otóż jak sama nazwa wskazuje, jest to forma kształcenia przeznaczona dla osób już posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych. Choć wymagane są studia minimum I stopnia, na studia podyplomowe mogą zapisać się rzecz jasna również absolwenci studiów magisterskich, inżynierskich lub doktoranckich. Warto zwrócić uwagę, że osoba pobierająca naukę nie jest nazywana studentem, a słuchaczem. Absolwenci z kolei nie otrzymują dyplomu, a świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Studia podyplomowe – jaki tytuł, żeby się zapisać?

Choć większość studiów podyplomowych umożliwia zapis wszystkim zainteresowanym bez względu na posiadane wykształcenie i tytuł zawodowy, niektóre kierunki studiów określają dodatkowe wymogi. Przykładowo, aby zapisać się na kierunek z zakresu pedagogiki, w większości przypadków konieczne będzie posiadanie specjalnego przygotowania pedagogicznego. Niektóre studia psychologiczne wymagają natomiast ukończenia studiów wyższych z obszaru psychologii. Każdy kierunek oferowany przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego posiada indywidualny opis, w którym zaznaczono ewentualne dodatkowe wymagania.

Warto wspomnieć, że uczelnia oferuje realizację wymaganego przygotowania pedagogicznego – w takim przypadku słuchacz może zapisać się na dwa kierunki jednocześnie, oszczędzając tym samym swój czas i pieniądze. WSKZ obejmuje wówczas kierunek z przygotowania pedagogicznego rabatem w wysokości 25%.

Ile trwają studia podyplomowe?

Czas trwania studiów podyplomowych określa Ustawa z dnia 20 lipca z 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Według rozporządzenia, studia o takim charakterze muszą trwać minimum 2 semestry. Ich ilość jest uzależniona od konkretnego kierunku i obszerności danego programu.
2 semestry trwają zazwyczaj studia z Marketingu, IT, Zarządzania czy Finansów i Rachunkowości.

studia podyplomowe

Nieco więcej, bo 3 semestrów potrzeba na realizację kierunków z pedagogiki i psychologii, np. Doradztwo zawodowe, Psychologia kliniczna, Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów. Istnieją również kierunki, których program nauczania jest bardziej rozbudowany i można je ukończyć po 4 semestrach. Takim kierunkiem jest np. Architektura krajobrazu.

Co dają studia podyplomowe?

Studia podyplomowe cieszą się dużym powodzeniem wśród słuchaczy z wielu powodów. Po pierwsze – rozwój w aktualnym miejscu zatrudnienia. Udokumentowane kompetencje bardzo często są kluczem do wynegocjowania lepszych warunków odnośnie wynagrodzenia lub upragnionego awansu. Dzięki studiom podyplomowym można przygotować się do pełnienia nowych obowiązków, które wykraczają poza dotychczasowe kompetencje.

Po drugie, studia podyplomowe są świetnym rozwiązaniem w przypadku, gdy aktualna praca nie przynosi oczekiwanej satysfakcji – zarówno pod względem wynagrodzenia, jak i samych czynności, które się wykonuje. Bardzo często zdarza się, że po wielu latach pracownik odczuwa wypalenie zawodowe i coraz poważniej myśli nad zmianą miejsca pracy lub przebranżowieniem. Studia podyplomowe pozwalają zdobyć wiedzę z wielu perspektywicznych kierunków, które mogą wywindować pozycję absolwenta wysoko na rynku pracy.

Trzecim aspektem jest pozyskanie niezbędnej wiedzy, która okaże się nieoceniona w przypadku założenia własnej działalności gospodarczej. Niezwykle ważne jest wówczas zarówno merytoryczne, jak i praktyczne przygotowanie z danej dziedziny, aby móc poznać przydatne metody zarządzania procesami w swoim przedsiębiorstwie.

Jak wyglądają studia podyplomowe?  – najczęściej zadawane pytania

Bardzo duża popularność studiów podyplomowych wynika ze skondensowanej formy kształcenia, która jest pożądana właśnie na tym etapie rozwoju zawodowego. Absolwenci studiów wyższych chcą zdobyć specjalistyczną wiedzę oraz kompetencje z konkretnego obszaru w krótkim czasie. Z tego powodu programy studiów podyplomowych skupiają się na przydatnych zagadnieniach, które są aktualne i dostosowane do obecnych realiów.

Czy studia podyplomowe są trudne?

Dzięki bogatej ofercie naszej Uczelni, słuchacze mogą zdobyć przygotowanie do pracy zarówno w dobrze znanych już zawodach, jak również stosunkowo nowych i niezwykle perspektywicznych profesjach, jak np. Coaching i psychologia biznesu, Data science i big data lub Event manager. Zastanawiając się nad tym, czy studia podyplomowe są trudne, warto zwrócić uwagę na to, iż bardzo dużo zależy od samego obszaru nauk i programu studiów. Bardzo dużo zależy również od zaangażowania samego słuchacza.

Jak się zdaje studia podyplomowe?

Zapisując się na studia podyplomowe oferowane przez naszą Uczelnię, słuchacze realizują program za pośrednictwem platformy dydaktycznej, dzięki której mogą realizować bloki tematyczne w wybranych przez siebie porach i przeznaczając na naukę dowolną ilość czasu. Pozwala to dostosować tempo nauki do własnych potrzeb i w znacznie łatwiejszy sposób opanować nawet najtrudniejsze zagadnienia.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY W WYMARZONYM ZAWODZIE

Czy studia podyplomowe kończą się egzaminem?

Podejmując studia podyplomowe na naszej Uczelni, słuchacze realizują program, który podzielony jest na semestry. Semestry z kolei podzielone są na bloki tematyczne dotyczące konkretnych zagadnień, a z informacjami słuchacz zapoznaje się dzięki czytelnym prezentacjom, wykładom, a także materiałom wideo. Po każdym temacie słuchacze przystępują do testu cząstkowego wielokrotnego wyboru.

W przypadku niezaliczenia słuchacz może podejść kolejny raz lub wrócić do materiałów dydaktycznych, by dokładniej zapoznać się z informacjami z danego obszaru. W ostatnim semestrze słuchacz przystępuje do testu generalnego, który składa się z 30 losowo wybranych pytań spośród tych, które pojawiały się w testach cząstkowych. Aby zaliczyć test generalnych, słuchacz musi uzyskać minimum 26 punktów.

Czy na studiach podyplomowych jest obrona pracy?

Oprócz testu generalnego, w ostatnim semestrze słuchacz przystępuje do napisania pracy dyplomowej na temat wybrany spośród listy znajdującej się na jego indywidualnym koncie. Tam również widnieją najważniejsze informacje i wymogi dotyczące pracy. Po jej wprowadzeniu do systemu zostaje ona przekazana do ceny komisji – wynik słuchacz poznaje drogą mailową.

Dlaczego warto podjąć studia podyplomowe?

Podsumowując, studia podyplomowe to świetna i efektywna forma przygotowania do pracy w aktualnym zawodzie oraz pozyskania nowej wiedzy niezbędnej do coraz popularniejszego przebranżowienia. Za studiami podyplomowymi przemawia – krótki czas, ściśle ukierunkowany program studiów, wygodna forma kształcenia w domowym zaciszu, a także dokumentacja pozwalająca potwierdzić posiadane przygotowanie m.in. przed nowym pracodawcą. Dołączając do tego bogaty wybór kierunków, studia podyplomowe okażą się świetnym wyborem dla każdego.