Czy osoba, która nie ma ukończonych studiów może być koordynatorem zespołu tworzącego IPET w przedszkolu?

ipet kto może tworzyć

Najmłodsi uczniowie, u których nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, realizują naukę zgodnie z ogólnym programem nauczania dla przedszkoli. Inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku dzieci, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. IPET w przedszkolu jest niezbędny przede wszystkim dla nauczyciela, który może znaleźć w nim indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne danego ucznia. Co dokładnie zawiera i kto koordynuje proces tworzenia tego dokumentu?

IPET – co to jest?

Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny, (w skrócie IPET) to dokument tworzony dla każdego ucznia, który posiada orzeczenie o potrzebie specjalnego kształcenia. Określa sposób oraz zakres dostosowania wymagań edukacyjnych i programu wychowania przedszkolnego do indywidualnych predyspozycji ucznia.

IPET – co to oznacza dla nauczyciela?

IPET jest podstawowym dokumentem określającym zintegrowane działania nauczycieli oraz specjalistów, którzy prowadzą zajęcia z uczniem. Zawiera informacje na temat jego potrzeb komunikacyjnych czy wzmocnienia uczestnictwa w życiu szkolnym.

Dodatkowo określa:

  • okres i formy udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
  • wymiar godzin, w którym będzie realizowana pomoc,
  • działania dotyczące wsparcia rodziców ucznia,
  • zakres współpracy z odpowiednimi poradniami i ośrodkami (jeśli jest taka potrzeba),
  • zajęcia adekwatne do indywidualnych potrzeb rozwojowych (m.in. rewalidacyjne, socjoterapeutyczne, resocjalizacyjne),
  • zakres współpracy specjalistów i nauczycieli,
  • rodzaj i sposób dostosowania warunków organizacji nauki do rodzaju niepełnosprawności (jeśli jest taka potrzeba).
ipet w przedszkolu

Dokument tworzony przez specjalny zespół, czyli kto pisze IPET?

Przepisy na temat tego, kto pisze IPET, wynikają z Rozporządzenia MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społeczny.

Według aktu prawnego dokument ten tworzy zespół stworzony przez nauczycieli i specjalistów, którzy prowadzą zajęcia z uczniem. W przypadku specjalistycznych ośrodków w jego skład wchodzą również wychowawcy grup wychowawczych, którzy prowadza zajęcia w tym ośrodku z daną osobą.

Zanim zespół stworzy program, musi dokonać wielospecjalistycznej oceny predyspozycji danego ucznia. Uwzględnia przy tym wnioski oraz diagnozę postawioną w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.

IPET w przedszkolu – na jaki okres obowiązuje?

Bez względu na to, czy jest to IPET dla dziecka z autyzmem, czy dla ucznia z innym rodzajem niepełnosprawności, program opracowywany jest zawsze na okres, na jaki zostało wydane orzeczenie. Nie może być to jednak okres dłuższy niż konkretny etap edukacyjny. Program musi być opracowany przez zespół do 30 września w danym roku szkolnym lub 30 dni od złożenia w przedszkolu orzeczenia o potrzebie specjalnego kształcenia.

Koordynator zespołu – kto może nim zostać?

Praca zespołu jest koordynowana przez wychowawcę grupy lub oddziału wychowawczego, do którego uczęszcza uczeń. Może nim być również wyznaczony przez dyrektora danej placówki nauczyciel bądź specjalista prowadzący zajęcia.

Oznacza to, że osoba bez odpowiednich studiów i kwalifikacji do prowadzenia zajęć w przedszkolu z dziećmi posiadającymi wskazania do kształcenia specjalnego, nie może być koordynatorem zespołu przygotowującego IPET w przedszkolach.

Podejmij kwalifikacyjne studia podyplomowe i zdobądź uprawnienia do prowadzenia zajęć w przedszkolu

IPET – wzór wypełniony przedszkole

Choć dokument ten tworzony jest również dla dzieci o innych ograniczeniach, jednym z najpopularniejszych jest IPET dla dziecka z autyzmem. Dzieje się tak z uwagi na rosnącą liczbę uczniów, u których diagnozuje się ten rodzaj zaburzeń. Jeśli chodzi o IPET, wzór wypełnienia w przedszkolu dla dzieci autystycznych można z powodzeniem znaleźć w Sieci. Może stanowić przykładową bazę informacji dla zespołu tworzącego IPET ucznia o takich samych zaburzeniach.