Ile zarabia socjolog?

socjologia studia

Zaktualizowano dnia 6 grudnia 2023

W naszym kraju żyje niespełna 38 milionów osób, co sprawia, że istnieje wiele warstw społecznych, po między którymi zachodzą zjawiska i reguły analizowane przez specjalistów w swoim fachu, czyli socjologów. Analizy pracowników tej dziedziny są niezwykle przydatne w instytucjach badawczych podczas przygotowywania komercyjnych i państwowych badań. Coraz szersze zastosowanie tego typu danych sprawia, że praca socjologów jest pożądana przez wiele różnych przedsiębiorstw generując coraz większe zapotrzebowanie na pracowników tej dziedziny. Sprawdźmy zatem, ile zarabia socjolog i czym zajmuje się w swojej codziennej pracy.

Socjologia – perspektywiczne studia humanistyczne

Już starożytni filozofowie zauważali, że człowiek jest istotą społeczną, co później potwierdziło się poprzez liczne powiązania komunikacyjne, ekonomiczne, kulturowe czy podział na społeczeństwo kontynentalne i globalne. I choć refleksje dotyczące społeczeństwa towarzyszą ludziom od zarania dziejów, socjologia jest stosunkowo młodą dziedziną. Jako nauka zaczęła kształtować się od połowy XIX wieku za sprawą Augusta Comte, który jako pierwszy zaczął postulować rozszerzenie badań dotyczących zjawisk życia społecznego.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE I ZACZNIJ PRACĘ JAKO SOCJOLOG

Dziś to rozwinięta nauka o społeczeństwie, która pozwala dotrzeć we wszystkie struktury danego obszaru. W naszym kraju za główny ośrodek badań socjologicznych uznaje się stolicę kraju – do największych placówek socjologicznych zalicza się Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego czy Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Ważne ośrodki istnieją w Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Łodzi, a w ostatnim czasie znacznie rozwinęły się również ośrodki w Toruniu oraz Lublinie. Wynika to z faktu, że socjologia jest w naszym kraju jedną z popularniejszych nauk humanistycznych, co jest efektem dynamicznych zmian, jakie zachodzą w społeczeństwie oraz coraz bardziej pożądane wyniki badań przeprowadzane przez podmioty publiczne oraz prywatne.

Kim jest i czym zajmuje się socjolog?

Osoba pracująca na stanowisku socjologa ma za zadanie badać, opisywać, a także klasyfikować procesy, reguły oraz zjawiska, jakie zachodzą w społeczeństwie. Bardzo ważnym aspektem jego pracy jest analiza oraz wyjaśnianie zależności, jakie zachodzą pomiędzy jednostkami w danej grupie, a także pomiędzy grupami.

W swojej codziennej pracy socjolog zajmuje się m.in.:

  • badaniem jednostek lub grup, zjawisk społecznych, a także stanu wiedzy na temat tych zjawisk w społeczeństwie,
  • analizą podstawowych teorii, które wyjaśniają zjawiska społeczne,
  • tworzeniem pojęć, interpretacji badanych zjawisk oraz teorii, które są pomocne w ich prezentowaniu,
  • publikowaniem i analizowaniem wyników badań.
ile zarabia socjolog

Socjolog – zarobki uzależnione od specyfiki pracy

Przedmiotem badań socjologa mogą być instytucje społeczne (jak np. szkoła, rodzina czy organizacje polityczne i religijne) oraz mniejsze grupy, subkultury bądź terytorialne zbiorowości zamieszkujące wsie lub miasta. Swoje badania socjolog może prowadzić również w kontekście klas społeczeństwa. Specyfika jego pracy oraz zakres zadań zależy od charakteru zajmowanego stanowiska.

Wyróżnia się:

  • praktyków – rozwiązują problemy społeczne,
  • badaczy-naukowców – zajmują się przeprowadzaniem badań w oparciu o kwestionariusze i wywiady,
  • ekspertów – wykonują samodzielnie badania zlecone przez agencje rządowe, firmy prywatne czy organizacje gospodarcze,
  • badaczy opinii publicznej – przygotowują badania sondażowe,
  • pracowników dydaktycznych – zajmują się kształceniem kolejnych specjalistów w dziedzinie socjologii.
Sprawdź kierunek studiów licencjackich

Socjologia – studia, które warto podjąć

Dynamiczne zmiany w polskim społeczeństwie, a także szerokie możliwości wykorzystania badań przeprowadzanych przez socjologów sprawiają, że zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu nieustannie rośnie. Zarówno instytucje publiczne, jak również prywatne podmioty każdego roku inwestują coraz więcej swojego kapitału na to, aby poznać potrzeby społeczne oraz nastroje panujące w grupie docelowej swoich działań. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że tendencja wzrostowa ma się utrzymać, a informacje zbierane przez socjologów mają odgrywać jeszcze większą rolę.

Nic dziwnego, że coraz więcej osób upatruje swoich szans w tym zawodzie. Obserwując rynek pracy, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego stworzyła możliwość zdobycia niezbędnego przygotowania do objęcia takiego stanowiska podejmując Administracja studia licencjackie. Socjologia pojawia się jako jedna z kilku specjalności, której wybór oznacza realizację przedmiotów z tego zakresu od 3 semestru. Więcej informacji znajdziesz w opisie specjalności.

Socjologia – zarobki zależne od miejsca pracy

Na to, ile zarabia socjolog, wpływa nie tylko pełniona funkcja, ale również miejsce zatrudnienia. Osoby, które ukończą studia socjologia, mogą pracować m.in. w.:

  • jednostkach administracji publicznej,
  • urzędach statystycznych,
  • organizacjach non-profit,
  • prywatnych firmach analizujących trendy społeczne,
  • agencje marketingowe i PR-owe,
  • mediach.

Ile zarabia socjolog?

Szerokie możliwość poprowadzenia swojej ścieżki zawodowej sprawiają, że ustalenie ile zarabia socjolog nie jest proste. Według portalu twojezarobki.com początkujący socjolog może zarobić od 2700 do 5700 zł brutto, podczas gdy pracownik z kilkuletnim doświadczeniem może liczyć na pensję w wysokości do 6400 zł brutto. Tak duże rozpiętości wynikają z wielu zmiennych opisanych wyżej, które wpływają finalnie na to, ile zarabia socjolog.