Zaktualizowano dnia 11 sierpnia 2023
Szacuje się, że w polskich szkołach naukę pobiera ponad 100 tysięcy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wielu z nich to osoby, u których stwierdzono zaburzenia na tle intelektualnym. Specjalistą, który zajmuje się edukacją osób z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej jest oligofrenopedagog. W jakich miejscach może znaleźć pracę osoba posiadająca takie kwalifikacje?
Kim jest oligofrenopedagog?
Nauczyciel specjalizujący się w edukacji osób z niepełnosprawnością intelektualną to oligofrenopedagog. Specjalista ten prowadzi zajęcia o charakterze opiekuńczym oraz dydaktyczno-wychowawczym dla dzieci i młodzieży, a jego zadaniem jest przygotowanie uczniów do życia społecznego.
Do jego obowiązków zalicza się również m.in.:
- prowadzenie zajęć rewalidacyjnych (np. usuwanie wad wymowy, gimnastyka korekcyjna, doskonalenie umiejętności szkolonych ucznia),
- planowanie oraz przygotowywanie pomocy dydaktycznych dla uczniów,
- prowadzenie zajęć o charakterze dydaktyczno-wychowawczym np. na różnego rodzaju wycieczkach,
- wdrażanie uczniów do samodzielności i rozwijania ich zainteresowań.
Oligofrenopedagogika – co daje ukończenie studiów?
Zaburzenia na tle intelektualnym diagnozowane są u coraz większej ilości uczniów. Dzieje się tak nie tylko z uwagi na czynniki środowiskowe, ale również coraz efektywniejsze metody diagnozowania. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów z zakresu oligofrenopedagogiki, coraz więcej osób postanawia zdobyć kwalifikacje do pracy w takim charakterze.
W tym celu kandydaci najczęściej decydują się ukończyć studia podyplomowe oligofrenopedagogika, co daje szerokie możliwości zatrudnienia nie tylko w szkołach i przedszkolach, ale również w:
- specjalnych szkołach przysposabiających do pracy,
- specjalnych szkołach zawodowych,
- ośrodkach szkolno-wychowawczych,
- placówkach oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych oraz rewalidacyjnych.
Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualna – jedne studia dwa świadectwa
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego posiada w swojej ofercie studia Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika), autyzmem oraz zespołem Aspergera (4 sem), których realizacja pozwala zdobyć uprawnienia oligofrenopedagoga (kod zawodu 235205) oraz pedagoga specjalnego (kod zawodu 235919).
Jest to możliwe z uwagi na fakt, iż studia składają się z dwóch kierunków realizowanych równolegle:
- Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika),
- Edukacja i rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera.
Absolwent otrzymuje dwa odrębne dokumenty do każdego z kierunków w postaci świadectw, a także uzyskuje uprawnienia do wykonywania zawodu pedagoga w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz uprawnienia nauczyciela oligofrenopedagoga. Dzięki temu uczelnia spełnia nowe standardy kształcenia zawarte w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Zastosowanie nazwy ma jedynie na celu uproszczenie rejestracji kandydata na studia oraz ułatwienie obsługi internetowego konta słuchacza.
Oligofrenopedagogika – studia podyplomowe online
Oligofrenopedagogika z autyzmem i Aspergerem to kierunek, który pozwala zdobyć pożądane przez nauczycieli kwalifikacje w bardzo przystępnej formie. Nauka trwająca 4 semestry przewiduje 740 godzin zajęć teoretycznych oraz 300 godzin praktyk zawodowych. Ogromną zaletą studiów podyplomowych online Oligofrenopedagogika jest możliwość realizacji zajęć teoretycznych w trybie online. W naszej ofercie znajduje się także kierunek trwający 3 semestry.
Więcej o trybie nauki przeczytasz w artykule „Jak wyglądają studia online?”.
Na studia mogą zapisać się osoby, które zrealizowały studia z zakresu przygotowania pedagogicznego. Jeśli aspirujący oligofrenopedagog oraz pedagog specjalny go nie posiadają, WSKZ umożliwia zapis na taki kierunek równolegle z realizowanymi studiami podyplomowymi z oligofrenopedagogiki. W takiej sytuacji słuchacz otrzymuje 25% rabatu na przygotowanie pedagogiczne.