Ekonomia czy finanse i rachunkowość – jakie studia wybrać?

finanse i rachunkowość studia online

Zaktualizowano dnia 22 listopada 2023

Trudno wyobrazić sobie lepszy moment dla specjalistów z branży ekonomicznej i rachunkowej niż czasy, w których obserwuje się najbardziej dynamiczne zmiany na rynku finansowym od wielu lat. Ekonomia czy finanse i rachunkowość – to dylemat studentów, którzy chcą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku. Poniżej przybliżymy Wam, które studia warto wybrać.

Ekonomia czy finanse i rachunkowość – podstawowe różnice dziedzin nauki

Rozważania na temat słuszności wyboru jednego z dwóch najpopularniejszych kierunków przygotowujących do pracy w branży finansowej warto rozpocząć od rozróżnienia tych dwóch dziedzin. Ekonomia zajmuje się zjawiskami i zmianami, jakie zachodzą w funkcjonowaniu gospodarki. Bada je zarówno od strony teoretycznej, jak i naukowej wyszczególniając pewne mechanizmy. Ekonomia w dużej mierze bazuje na zbieraniu danych i hipotezach wynikających z teorii ekonomicznej.

Z kolei finanse i rachunkowość porusza zagadnienia związane z finansami przedsiębiorstw i instytucji, analizując to, w jaki sposób zarządzają one swoim kapitałem. Studenci, którzy podejmą ten obszar nauk zdobywają wiedzę na temat powadzenia rachunkowości i tworzenia sprawozdań finansowych, rachunków oraz bilansów. Finanse i rachunkowość jest dziedziną, która pozwala zapoznać się z mechanizmem rozliczeń podatkowych – np. sposobem amortyzacji środków trwałych.

Sprawdź kierunek studiów magisterskich class=

Ekonomia czy finanse i rachunkowość – wybór zależy od planowanej ścieżki zawodowej

Podobieństwo obydwu kierunków jest więc pozorne i wybór podjęty przez studenta powinien być podyktowany jego preferencją dotyczącą planowanego stanowiska i obowiązków, jakie będzie pełnił po ukończeniu studiów.

Absolwent Finansów i rachunkowości będzie realizował zadania dotyczące m.in.:

  • transakcji finansowych przedsiębiorstwa,
  • inwestycji kapitałowymi,
  • alokacją przepływów pieniężnych,
  • tworzenia sprawozdań finansowych.
ekonomia czy finanse

Absolwent ekonomii będzie z kolei specjalistą w obszarze teoretycznego i praktycznego planowania zarządzania działalnością firmy, a jego rolą będzie przetwarzanie zebranych danych w plan gospodarczy. Oprócz tego jego zadaniem jest m.in.:

  • analizowanie danych rynkowych,
  • opracowywanie celów finansowych,
  • projektować budżet firmowy,
  • wykonywać analizy ekonomiczne wyników przedsiębiorstwa,
  • maksymalizować efektywność przedsiębiorstwa.

Miejsca pracy dla absolwentów ekonomii oraz finansów i rachunkowości

Ekonomia czy finanse i rachunkowość to zrozumiały dylemat studentów, którzy stoją przed wyborem kierunku lub specjalności na studiach wyższych. Zdobyte umiejętności oraz wykształcenie sprawią, że podejmą pracę w innym charakterze. Absolwent ekonomii może podjąć pracę jako bankier, doradca inwestycyjny czy makler giełdowy.

Z kolei osoba, która ukończy Finanse i rachunkowość przygotowana jest do podjęcia zatrudnienia m.in. w:

  • biurach rachunkowych,
  • bankach,
  • instytucjach finansowych,
  • organach administracji państwowej.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia licencjackie i magisterskie Finanse i rachunkowość

Wybór zależy od preferencji studenta, a także jego predyspozycji. Pasjonaci wykresów, przewidywań i nieustannego śledzenia sytuacji na giełdzie powinni zdecydowanie wybrać ekonomię. Z kolei umysły nastawione bardziej na analizę oraz kwestie rozliczeń powinny wybrać Finanse i rachunkowość.

CHCESZ ROZPOCZĄĆ PRACĘ W BRANŻY FINANSOWEJ? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE LUB STUDIA MAGISTERSKIE I ZDOBĄDŹ UDOKUMENTOWANE PRZYGOTOWANIE DO ZAWODU

Aby poprowadzić swoją karierę w tym kierunku, nie trzeba jednak kończyć wieloletnich studiów licencjackich na kierunku Finanse i rachunkowość. Wiedzę niezbędną do podjęcia pracy w zawodzie mogą zdobyć osoby, które podjęły studia licencjackie Administracja na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Studenci mogą wybrać Finanse i rachunkowość spośród wielu przygotowanych specjalności. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w opisie kierunku.  

Szanse na zdobycie wykształcenia umożliwiającego podjęcie zatrudnienia w branży finansowej mają również absolwenci studiów licencjackich, którzy do tej pory ukończyli inną dziedzinę nauk i zapisali się na studia magisterskie Administracja. W tym przypadku również studenci II stopnia mogą wybrać Finanse i rachunkowość jako jedną ze specjalności.