Czy warto studiować resocjalizację?

resocjalizacja studia podyplomowe

Zaktualizowano dnia 19 stycznia 2024

Problem niedostosowania społecznego w naszym kraju nieustannie rośnie, czego wynikiem jest tworzenie coraz większej ilości specjalistycznych placówek. Proporcjonalnie do skali problemu wzrasta także zapotrzebowanie na specjalistów, którzy przeprowadzą przez ten niezwykle ważny proces osoby wymagające wsparcia. Najskuteczniejszym sposobem na zdobycie przygotowania do pracy w zawodzie niezmiennie pozostają studia licencjackie. W tym artykule przyjrzymy się, czy warto studiować resocjalizację i jakie perspektywy mają absolwenci.

Czym jest resocjalizacja?

Nie bez powodu resocjalizacja jest terminem pochodzącym z języka łacińskiego, który oznacza „ponownie” (re) oraz „społeczny” (socialis). Dotyczy ona takich zabiegów terapeutycznych i wychowawczych, których celem jest powrót jednostek niedostosowanych społecznie do nawiązywania i utrzymywania kontaktów międzyludzkich oraz prawidłowego życia w społeczeństwie.

Resocjalizacja polega na przyswojeniu osobom niedostosowanym społecznie przyjętych norm i standardów postępowania dla danej społeczności. Ważne jest również ukształtowanie w niej zdolności do pełnienia ról społecznych zgodnych z oczekiwaniami społeczeństwa.

Resocjalizacja – perspektywiczne studia

Aktualnie proces resocjalizacji odbywa się przede wszystkim w zakładach karnych oraz poprawczych. Problem z niedostosowaniem społecznym nie dotyczy jednak społeczności więziennej czy wśród grup młodzieży, która popełniła czyn zabroniony. Coraz częściej resocjalizację odbywa się również w szkole czy zakładach pracy. Dłuższa lista miejsc to z kolei większe perspektywy dla osób, które podejmą studia resocjalizacja.

Sprawdź kierunek studiów licencjackich

Absolwenci mogą zajmować się m.in.:

  • prowadzeniem terapii i profilaktyką uzależnień,
  • resocjalizacją więźniów w zakładach karnych,
  • działalnością na rzecz trudnej młodzieży w różnych instytucjach samorządu terytorialnego,
  • pełnić funkcję kuratora sądowego,
  • pracę na rzecz instytucji z obszaru opieki społecznej.

Atrakcyjne warunki pracy i wynagrodzenia

Studia z resocjalizacji stworzone są dla osób empatycznych i odpornych na stres, które chcą realnie pomagać jednostkom niedostosowanym społecznie. Szerokie możliwości poprowadzenia swojej ścieżki zawodowej są niewątpliwym atutem posiadania odpowiedniego przygotowania w postaci ukończonych studiów. Dzięki wiedzy i umiejętnościom zdobytym podczas nauki, absolwenci mogą wynegocjować atrakcyjne warunki współpracy z pracodawcą. Za średnie zarobki w tym zawodzie uważa się kwotę w granicach 4000 zł, jednak w niektórych placówkach wynagrodzenie może wynosić nawet około 8500 zł.

Rozbudowany program wprowadzający przydatne i interesujące zagadnienia

Studia z resocjalizacji warto podjąć nie tylko z uwagi na szerokie perspektywy zawodowe i możliwość wynegocjowania atrakcyjnych warunków za wykonywane zadania. Resocjalizacja jest po prostu niezwykle interesującą dziedziną nauk, a zdobyte w trakcie studiów umiejętności mogą przydać się również w innych obszarach.

Resocjalizacja z elementami socjoterapii” to specjalność w obrębie kierunku Pedagogika I stopnia, czyli studiów licencjackich znajdujących się w bogatej i nieustannie rozwijanej ofercie naszej Uczelni. W trakcie nauki studenci zdobywają wiedzę m.in. z zakresu:

  • prawa karnego i prawa wykroczeń,
  • pracy z grupami ryzyka społecznego,
  • psychoterapii i wsparcia psychologicznego,
  • terapii uzależnień,
  • profilaktyki społecznej,
  • resocjalizacji osób niepełnosprawnych.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY W ZAKRESIE RESOCJALIZACJII I SOCJOTERAPII

Wygodna forma kształcenia

Studia „Resocjalizacja z elementami socjoterapii” zdecydowanie warto podjąć również ze względu na wygodną metodę wykorzystującą techniki kształcenia na odległość na platformie studia online. Istnieje możliwość uczestniczenia w zajęciach stacjonarnych w siedzibie Uczelni, jednak w przypadku nieobecności materiały zostają udostępnione na indywidualnym koncie studenta.