Czy warto robić licencjat z psychologii? Odkryj nowe możliwości

studia licencjackie psychologia

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024

Kondycja psychiczna mieszkańców naszego kraju nie napawa optymizmem, a pomocy specjalistów wymaga coraz więcej osób w różnym wieku. Tak duże zapotrzebowanie na psychologów doprowadziło do sytuacji, w której zawód ten stał się deficytowy – zarówno w szpitalach, szkołach, jak również innych placówkach brakuje osób o takich uprawnieniach. Dla absolwentów szkół średnich to świetna okazja, aby zdobyć wykształcenie, które umożliwi podjąć pewną, stabilną i dobrze opłacaną pracę. Czy warto robić licencjat z psychologii? Poznaj nasze argumenty!

Jak zostać psychologiem po innych studiach? Niemożliwe – wymagane studia kierunkowe

Na początku warto zaznaczyć, że studia z psychologii stwarzają nie tylko możliwości do uzyskania uprawnień do pełnienia zawodu psychologa. Wiedza oraz umiejętności zdobyte w trakcie nauki mogą zostać wykorzystane niemal w każdej branży – od sportu po biznes. Jednak to właśnie studia kierunkowe są niezbędne do tego, aby móc wykonywać tę profesję. Należy spełnić jednak kilka dodatkowych wymogów, jak np. posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, posługiwać się w mowie i piśmie językiem polskim czy odbyć staż zawodowy.

CHCESZ ZDOBYĆ UPRAWNIENIA DO PRACY JAKO PSYCHOLOG? WYKONAJ PIERWSZY KROK I ZAPISZ SIĘ NA LICENCJAT Z PSYCHOLOGII

W polskim systemie prawnym zasady oraz warunki do uzyskania zawodu psychologa określa przede wszystkim Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Osoby zastanawiające się, jak zostać psychologiem po innych studiach, znajdą tam informację, że jest to niemożliwe. Wymagane jest uzyskanie tytułu magistra psychologii – można go zdobyć jedynie zapisując się na studia psychologiczne licencjackie, a następnie studia magisterskie lub realizując jednolite studia magisterskie. 

Czy warto robić licencjat z psychologii?

Jak widać, studia licencjackie z psychologii okażą się niezbędne dla osób, które chcą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w kierunku zawodu psychologa. Argumentów przemawiających za tym, że zdecydowanie warto zapisać się na studia I stopnia z tej niezwykle interesującej dziedziny jest znacznie więcej. 

Licencjat z psychologii pozwala:

  • zrozumieć ludzkie zachowania – studia dostarczają wiedzy, która pozwoli pojąć, dlaczego ludzie zachowują się w określony sposób; dzięki temu możesz lepiej zrozumieć nie tylko innych, ale również siebie, co może zaowocować w wielu różnych dziedzinach życia – od pracy po kwestie osobiste,
  • rozwinąć umiejętności interpersonalne – realizując rozbudowany program studiów uczysz się komunikacji z innymi ludźmi, a także rozwijasz kompetencje związane z empatią i zrozumieniem innych osób,
  • podjąć satysfakcjonującą i wartościową pracę – praca, jaką można podjąć po studia, umożliwia realną pomoc ludziom w radzeniu sobie z ich problemami, a także rozwojem i poprawą jakości życia,
  • zdobyć wykształcenie gwarantujące stabilne i wysokie wynagrodzenie – psychologia jest dziedziną o szerokim zakresie zastosowań, a stanowiska specjalistów, którymi są absolwenci psychologii, pozwalają na wysokie zarobki już po studiach licencjackich.
Sprawdź studia psychologiczne

Jak wyglądają studia psychologiczne?

Absolwenci szkół średnich, którzy stoją przed ważnym wyborem kolejnego etapu edukacyjnego, a także absolwenci studiów wyższych innych kierunków upatrujących swoich szans w tej dziedzinie decydując się na przebranżowienie, zastanawiają się nie tylko czy warto robić licencjat z psychologii, ale również jak wyglądają studia psychologiczne.

Psychologia – studia licencjackie” oferowane przez naszą Uczelnię realizowane są przez nowoczesną platformę dydaktyczną przy pomocy metod i technik kształcenia na odległość. W przypadku nieobecności na zajęciach stacjonarnych, materiały zostają udostępnione na indywidualnym koncie studenta. 

Ile trwają studia psychologiczne?

Tak samo, jak wszystkie inne kierunki studiów I stopnia, również licencjackie studia psychologiczne trwają 3 lata. W trakcie 6 semestrów studenci poznają m.in. psychologię:

  • ogólną,
  • społeczną.
  • emocji i motywacji,
  • rozwoju człowieka,
  • wychowania,
  • poznawczą,
  • kliniczną,
  • zdrowia.

Ogromną zaletą studiów oferowanych przez naszą Uczelnię jest możliwość wyboru jednej z kilku specjalności. Dzięki temu od czwartego semestru student może zdobyć ukierunkowane i specjalistyczne przygotowanie z danej dyscypliny psychologii, jak np. Psychologia kliniczna czy Psychologia sądowa

czy warto robić licencjat z psychologii

Czy warto robić licencjat z psychologii? Uprawnienia do pracy w wielu miejscach

Wiele osób zastanawiających się nad podjęciem nauki zastanawia się nie tylko, ile trwają studia psychologiczne, ale również to, jakie uprawnienia się po nich zdobywa. Otóż absolwenci posiadają merytoryczne przygotowanie do pracy m.in. w:

  • poradniach psychologicznych i wsparcia kryzysowego,
  • ośrodkach szkolno-wychowawczych,
  • agencjach marketingowych, PR-owych i doradczych,
  • działach HR,
  • instytucjach (np. jako specjalista przy mediacjach i negocjacjach).

Warto zaznaczyć, że zdobywając licencjat z psychologii, uprawnienia do wykonywania zawodu psychologa można uzyskać zapisując się dodatkowo na studia II stopnia i spełnieniu wymagań z przytoczonej na początku ustawy.

Jak widać, studia pierwszego stopnia z psychologii warto podjąć zarówno ze względu na zdobyte wykształcenie, szerokie możliwości rozwoju zawodowej kariery, jak również uzyskaną wiedze oraz umiejętności, które mogą zaowocować również w życiu prywatnym. Dodając do tego nowoczesną i efektywną formę kształcenia, a także rozbudowany program z możliwością wyboru „Psychologia – studia licencjackie” to świetna propozycja dla osób, które chcą poczuć się pewnie na rynku pracy i świadczyć usługi w deficytowym, ale niezwykle perspektywicznym zawodzie.