Co robić i gdzie pracować po resocjalizacji?

studia resocjalizacja

Zaktualizowano dnia 11 stycznia 2024

Zmiany światopoglądowe, a także zanik powszechnie przyjętych norm i więzi społecznych generuje ogólny chaos, zagubienie, a także różne zagrożenia dla każdej jednostki. Skala patologicznych zjawisk związana z przestępczością, agresją oraz uzależnieniami nieustannie rośnie, dlatego na rynku pracy coraz więcej ofert dotyczy zatrudnienia na stanowiskach mających na celu pomoc osobom borykającymi się z tego typu problemami. Od lat najskuteczniejszą formą zdobycia przygotowania do pracy w tym zakresie są studia licencjackie. W tym artykule przyjrzymy się, gdzie pracować po resocjalizacji mogą absolwenci studiów.

Czy resocjalizacja ma sens? O pozytywnych skutkach procesu

„Resocjalizacja” to termin, który ukształtował się na przełomie XIX oraz XX wieku będąc efektem rozwoju nauk zakładających, że przestępstwa wynikają z określonych przyczyn – zarówno biologicznych, jak i społecznych. Doprowadziło to do przekonania, że odpowiednie oddziaływania na jednostkę mogą wpływać na zmiany zachowania wobec siebie oraz społeczeństwa.

U podstaw resocjalizacyjnych działań leży świadomość, że odrzucenie społeczne osób, które weszły w konflikt z prawem jest niezwykle szkodliwe, a jednostki z różnymi odchyleniami od normy mają prawo do opieki oraz pomocy. Dzięki resocjalizacji osoba może zostać przystosowana do życia w społeczności, a także odzyskać mienie czy odbudować straty i pozycję społeczną.

Sprawdź kierunek studiów licencjackich

Co można robić po resocjalizacji?

Wiele osób zastanawia się czy resocjalizacja ma sens nie tylko w kontekście pozytywnych skutków samego procesu, ale również pod względem podjęcia takiego kierunku studiów i pracy zawodowej. Na słuszność takiego wyboru wskazuje zarówno szeroki wybór poprowadzenia ścieżki zawodowej oraz to, jaka praca po resocjalizacji czeka absolwentów. A jest ona związana z kształtowaniem norm społecznych wartości, których osoba resocjalizowana nie miała przyswoić wcześniej.

Specjalista posiadający odpowiednie przygotowanie do pracy w obszarze resocjalizacji gromadzi wiedzę oraz badania naukowe na temat patologii społecznej, a następnie wykorzystuje ją w celu przeciwdziałaniu zachowań społecznie uważanych za negatywne.  

Jaka praca po resocjalizacji? Zakres obowiązków

Z uwagi na specyfikę pracy kandydat do pracy w takim charakterze musi cechować się przede wszystkim otwartością na innych ludzi, empatią i komunikatywnością. To głównie na podstawie zebranych informacji bezpośrednio od osoby resocjalizowanej specjalista musi przeanalizować jej sytuację, wyciągnąć wnioski i podjąć dalsze kroki.

Choć to, co robić po resocjalizacji musi w swojej codziennej pracy absolwent studiów zależy głównie od konkretnego miejsca zatrudnienia, do najczęstszych zajęć można zaliczyć m.in.:

  • prowadzenie działalności profilaktycznej w zakresie wsparcia byłych więźniów,
  • realizowanie działań prewencyjnych w kontekście zapobiegania przestępczości gospodarczej, finansowej, ekonomicznej,
  • prowadzenia działalności pedagogiczno-resocjalizacyjnej w obszarze profilaktyki kryminologicznej,
  • realizowanie programów działań resocjalizacyjnych dla osób, które stosują przemoc domową.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY W OBSZARZE RESOCJALIZACJI

Studia licencjackie resocjalizacja, czyli jak zdobyć umiejętności do do pracy?

Choć zakres obowiązków osób, które pracują z jednostkami przejawiającymi negatywne społecznie zachowania jest dość szeroki, specjaliści mogą w efektywny sposób brać udział w procesie resocjalizacji wykorzystując bogatą wiedzę zdobytą podczas studiów. W odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na specjalistów resocjalizacji, nasza Uczelnia stworzyła studia „Resocjalizacja z elementami socjoterapii” będące specjalnością w obszarze kierunku Pedagogika I stopnia.

Wybór tej specjalności sprawia, że od trzeciego semestru studenci realizują zagadnienia, dzięki którym mogą:

  • planować i realizować programy profilaktyczne,
  • stosować prawo karne i prawo wykroczeń w praktyce,
  • rozpoznawać mechanizmy związane z pojawianiem się przestępczości,
  • udzielać wsparcia psychologicznego w sytuacjach kryzysowych.

Resocjalizacja – gdzie odbyć praktyki?

Aby zdobyć przygotowanie do pracy w zawodzie i wykorzystać posiadaną wiedzę w zadaniach, jakie czekają na absolwentów na co dzień, studenci realizują obowiązkowe praktyki, aby ukończyć studia pedagogika ze specjalnością resocjalizacja. Gdzie praktyki mogą odbyć osoby, które chcą zdobyć doświadczenie do pracy?

gdzie pracować po resocjalizacji

Miejsce do odbycia praktyk musi być związane z programem oraz charakterem studiów. W większości pokrywają się one z tymi, gdzie można pracować po resocjalizacji. Mowa w szczególności o:

  • placówkach penitencjarnych,
  • ośrodkach pomocy postpenitencjarnej,
  • zakładach poprawczych,
  • placówkach socjalizacyjnych.

Resocjalizacja studia – co potem? Długa lista potencjalnych miejsc pracy dla absolwentów

To, gdzie student odbędzie praktyki, może mieć duży wpływ na to, gdzie do pracy po resocjalizacji uda się w pierwszej kolejności. Często bywa tak, że pracodawca zadowolony z wykonywanych zadań przez praktykanta chce podjąć z nim dłuższą współpracę.

Student, który wybierze praktyki w danym miejscu nie jest jednak zobowiązany do poprowadzenia swojej ścieżki zawodowej w tym miejscu. Gdzie szukać pracy po resocjalizacji może absolwent studiów? Oprócz wyżej wskazanych miejsc, może podjąć zatrudnienie m.in. w:

  • stowarzyszeniach na rzecz młodzieży,
  • świetlicach środowiskowych i socjoterapeutycznych,
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych,
  • ośrodkach interwencji kryzysowej,
  • ośrodkach kuratorskich,
  • placówkach edukacyjnych,
  • domach pomocy społecznej.