Co można robić po turystyce i rekreacji? Jaka praca na Ciebie czeka?

studia turystyka i rekreacja

Zaktualizowano dnia 6 grudnia 2023

Wzmożony ruch turystyczny w naszym kraju wynika nie tylko z dynamicznego rozwoju atrakcyjnych regionów Polski, ale również coraz prężniej działającej branży rekreacyjnej. Dobrze płatna płaca pełna ciekawych wyzwań czeka absolwentów popularnych studiów Turystyka i rekreacja nie tylko w szczycie sezonu, ale przez cały rok. W tym artykule sprawdzimy, co można robić po turystyce i rekreacji oraz w jaki sposób zdobyć przygotowanie do pracy w tej perspektywicznej branży.

Turystyka i rekreacja – zawód w przyszłościowej branży

Polska to kraj z ogromnym potencjałem pod kątem turystyki i rekreacji. Malownicze pasma górskie, nadbałtyckie plaże, parki krajobrazowe czy kurorty nad przepięknymi jeziorami przyciągają w ostatnich latach coraz więcej naszych rodaków, jak również gości z zagranicy. Wszystkie regiony kraju o każdej porze roku potrafią wzbudzić zainteresowanie odwiedzających. Dzięki temu absolwenci studiów nie muszą zbyt długo zastanawiać się, co robić po turystyce i rekreacji.

Sprawdź kierunek studiów licencjackich

Gdzie można pracować po turystyce i rekreacji? Ważne studia i wykształcenie

Możliwości dla pracowników branży turystyczno-rekreacyjnej jest bardzo dużo, jednak najpierw osoba zainteresowana musi zdobyć odpowiednie wykształcenie potwierdzające przygotowanie do wielu różnych zadań. To, jaka praca po turystyce i rekreacji czeka absolwentów studiów, zależy w dużej mierze nie tylko od preferencji, ale wiedzy i umiejętności. Ich zdobycie umożliwia nasza Uczelnia, która oferuje studia Turystyka i rekreacja jako jedną ze specjalności kierunku Administracja I stopnia.

praca po turystyce

Studenci, którzy podjęli ten kierunek i wybierali tę specjalność, realizują od czwartego semestru zagadnienia dotyczące:

  • psychologii turystyki,
  • zarządzania organizacjami turystyczno-rekreacyjnymi,
  • prawa w turystyce i rekreacji,
  • marketingu turystycznego,
  • ekonomiki turystyki.

Skończone studia Turystyka i rekreacja – co dalej?

Bogaty program studiów pozwala zdobyć wiedzę oraz umiejętności z wielu różnych aspektów efektywnego zarządzania ruchem turystycznym. Wiele osób zastanawia również, gdzie można pracować po turystyce i rekreacji. Do najpopularniejszych miejsc należą:

  • biura podróży oraz agencje turystyczne,
  • hotele i obiekty noclegowo-rekreacyjne,
  • sanatoria oraz ośrodki odnowy i sportu,
  • parki narodowe, domy kultury oraz muzea.

Osoby zastanawiające się, co po studiach turystycznych można robić muszą wiedzieć, że wiedza zdobyta w trakcie ich realizacji pozwala również na prowadzenie własnej działalności turystycznej.

Turystyka i rekreacja – co po studiach może robić absolwent? Specjalista ds. turystyki

Jedną z popularniejszych ścieżek, a zarazem odpowiedzi na pytanie, gdzie można pracować po turystyce i rekreacji, jest stanowisko specjalisty ds. turystyki, konsultanta lub prezentera oferty turystycznej. Bez względu na nazewnictwo osoby pracującej stacjonarnie w biurze podróży, to właśnie pierwsze wyobrażenie pracy po turystyce i rekreacji.

Głównym zadaniem osoby pracującej w takim charakterze jest wyszukiwanie i dobieranie ofert różnych organizatorów oraz przewoźników do preferencji klientów. Specjalista ds. turystyki służy nie tylko znajomością ofert, ale również popularnych destynacji, które może polecić zainteresowanym osobom.

CHCESZ PRACOWAĆ W BRANŻY TURYSTYCZNEJ? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE!

Dużą zaletą pracy na tym stanowisku jest możliwość podróżowania – biura podróży organizują często na początku oraz końcu każdego sezonu wyjazdy dla swoich pracowników, którzy mogą później prezentować ofertę na podstawie własnych doświadczeń.

Turystyka i rekreacja – co po tym kierunku? Pilot wycieczek

Nie każdy wyobraża sobie jednak pracę głównie za biurkiem oglądając piękne destynacje na ekranie komputera. Jaka praca po turystyce może przynieść znacznie więcej wrażeń? Oczywiście jako pilot wycieczek.

Absolwent studiów zatrudniony na tym stanowisku będzie pewnego rodzaju wysłannikiem biura podróży, którego zadaniem będzie dopilnowanie, aby świadczenia zakupione przez turystów były realizowane zgodnie z ofertą. Pilot jest również osobą pierwszego kontaktu w przypadku zagubienia ważnych dokumentów czy konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej.

praca po turystyce

Turystyka i rekreacja – co potem? Przewodnik turystyczny

Stanowiskiem nieco bardziej lokalnym jest praca jako przewodnik turystyczny. Absolwent studiów turystycznych, który obejmie takie stanowisko najczęściej zamieszkuje teren, który na co dzień pokazuje turystom. W przeciwieństwie do pilota wycieczek, jego podróże ograniczają się najczęściej do pobliskich miejscowości oraz atrakcji, gdzie opowiada najciekawsze wątki związane z danym miejscem.

Brzmi przekonująco? Zdobądź przygotowanie do pracy w zawodzie po innych studiach

Absolwenci studiów wyższych, którzy ukończyli zupełnie inny kierunek studiów i chcą zmienić swoją dotychczasową pracę, mogą w łatwy sposób zdobyć przygotowanie do pełnienia jednej z powyżej opisanych funkcji.

Turystyka i rekreacja to studia podyplomowe, na które może zapisać się każda osoba posiadają dyplom ukończenia studiów co najmniej I stopnia. Ich realizacja pozwoli dostosować się do aktualnej sytuacji na rynku pracy i zdobyć przygotowanie niezbędne do zatrudnienia w perspektywicznej branży. Więcej informacji na temat kształcenia znajdziesz w opisie kierunku.