Co można robić po socjologii? Gdzie czeka ciekawa praca?

studia licencjackie socjologia

Zaktualizowano dnia 3 stycznia 2024

Jeśli interesuje was zachowanie społeczeństwa i wiele czasu spędzacie nad analizowaniem relacji i zmian zachodzących w różnych grupach, z pewnością nieraz zastanawialiście się nad podjęciem studiów z socjologii, czyli obszaru nauk, który się w tym specjalizuje. Obszerna ilość zagadnień poruszana w trakcie studiów sprawia, że absolwenci posiadają wiele możliwości poprowadzenia swojej kariery. W tym artykule przyjrzymy się więc co można robić po socjologii i na jakim stanowisku podjąć pracę.

Socjolog – praca dla osób analizujących

Stojąc przed wyborem kierunku studiów wyższych z pewnością bierzecie pod uwagę takie aspekty, jak perspektywy zatrudnienia, możliwości rozwoju oraz wysokość zarobków. W ostatnim czasie coraz więcej absolwentów szkół średnich chce jednak dodatkowo robić w życiu coś, z czego czerpie satysfakcję i może codzienne zadania traktować z przyjemnością. Z uwagi na fakt, iż praca socjologa bazuje w dużej mierze na przeprowadzaniu badań i analizie danych, studia socjologiczne stworzone są dla osób o umysłach analitycznych.

CHCESZ ROZPOCZĄĆ PRACĘ JAKO SOCJOLOG? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNĄ WIEDZĘ

Jeśli chodzi o perspektywiczny obszar nauk, jakim jest socjologia, praca po studiach będzie dla was przyjemnością, jeżeli jesteście dociekliwi, skrupulatni, precyzyjni i fascynuje was odkrywanie ciekawych zależności i różnic pomiędzy ludźmi oraz grupami społecznymi. Studia rozwiną wasze horyzonty świadomości i pozwolą zdobyć wiedzę oraz umiejętności na temat tego, jak efektywnie przeprowadzać badania na zlecenie danego podmiotu.

Jaka praca po socjologii? Podstawowe zadania absolwentów

Nie bez powodu studenci socjologii powinni umieć obserwować otoczenie oraz w łatwy sposób nawiązywać kontakty. Jaka praca po socjologii czeka absolwentów? Do ogólnych i najczęściej spotykanych obowiązków można zaliczyć m.in.:

  • analizę podstawowych teorii dotyczących zjawisk społecznych,
  • badanie jednostek oraz grup,
  • publikowanie wyników badań oraz wniosków,
  • działalność dydaktyczną.
Sprawdź kierunek studiów licencjackich

Co można robić po socjologii? Wiele ścieżek zawodowych

Pewnie oprócz tego co można robić po socjologii zastanawia was jednak to, gdzie pracować po socjologii możecie na początku swojej kariery zawodowej. Otóż możliwości jest bardzo dużo i już na starcie lista potencjalnych pracodawców jest bardzo długa. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż informacje gromadzone i analizowane przez socjologów są coraz cenniejsze i wykorzystywane przez coraz więcej podmiotów – zarówno rządowych, jak i pozarządowych.

Co można robić po socjologii? Przykładowe stanowiska

Szeroka wiedza, którą zdobędziecie zapisując się na studia Socjologia będące specjalnością w obrębie kierunku Administracja I stopnia, pozwoli podjąć pracę m.in. jako:

  • pracownik agencji reklamowej – wykorzystując wiedzę na temat funkcjonowania grup i kształtowania ich upodobań możecie współtworzyć kampanie reklamowe oraz wizerunkowe,
  • pracownik instytucji naukowo-badawczych – na tego typu stanowisku będzie mogli prowadzić badania socjologiczne dla uczelni, instytutów naukowych oraz publicznych i prywatnych firm sondażowych,
  • specjalista ds. public relations – studia socjologiczne to niezwykle cenna dawka wiedzy z zakresu komunikacji, którą można wykorzystać w branży związanej PR-em,
  • pracownik instytucji pomocowych – wiedzę na temat problemów społeczeństwa i sposobów ich zwalczania możecie wykorzystać na rzecz różnych instytucji zajmujących się negatywnymi zjawiskami społecznymi,
  • urzędnik – kończąc studia socjologiczne możecie swoją wiedzę wykorzystać w realizacji polityki regionalnej, edukacyjnej czy społecznej podejmując pracę w wydziałach spraw społecznych.
co można robić po socjologii

Gdzie można pracować po socjologii? Najpopularniejsze miejsca zatrudnienia dla absolwentów

Jak widać lista potencjalnych stanowisk po ukończeniu studiów z tej perspektywicznej dziedziny jest dość długa. Podobnie wygląda przedstawiająca to, gdzie można pracować po socjologii. Najczęściej absolwenci podejmują zatrudnienie w:

  • jednostkach administracji publicznej,
  • instytutach badawczych,
  • jednostkach związanych z danymi statystycznymi,
  • firmach konsultingowych,
  • agencjach marketingowych,
  • organizacjach pozarządowych,
  • placówkach służby zdrowia,
  • organizacjach międzynarodowych.

Studia licencjackie – socjologia jedną ze specjalności

Szerokie perspektywy, jakie czekają na absolwentów socjologii wynikają z faktu, iż w trakcie nauki możecie poznać bardzo wiele zagadnień. Ich znajomość pozwoli efektywnie wykonywać zadania w wielu różnych obszarach. Wiele z nich dotyczy kwestii administracyjnych, dlatego nasza Uczelnia stworzyła świetną ofertę dla osób, które chcą zdobyć kompleksowe przygotowanie w zawodach łączących wiedzę z administracji i socjologii.

Zapisując się na studia licencjackie Administracja możecie wybrać kilka dostępnych specjalności. Jedną z nich jest socjologia, która pozwoli zdobyć przygotowanie m.in. z analizy i interpretacji danych statystycznych. Więcej informacji znajdziecie w opisie „Socjologia – Studia licencjackie„.