Zaktualizowano dnia 12 października 2021
Człowiek idący z duchem czasu powinien uczyć się przez całe życie. Dzięki temu nadąża za wszelkimi zmianami i jest przygotowany na każdą okoliczność. Tyczy się to szczególnie osób sprawujących zawody związane z odpowiedzialnością społeczną i okresowymi reformami. Mowa tu między innymi o nauczycielach na każdym szczeblu edukacji. Niezależnie czy uczymy w podstawówce czy szkole branżowej, nasza wiedza i kwalifikacje muszą równać się odgórnym wymaganiom dla nauczycieli. Te bowiem pozwalają realizować cele kształcenia i tym samym gwarantują bezpieczeństwo na rynku pracy.
Poszerzanie uprawnień wśród nauczycieli jest także istotne pod kątem zarobków. Odkładając na bok benefity wynikające z osiągania większego stażu pracy i awansu, nauczyciel rozwijający swoje kompetencje z różnych przedmiotów ma możliwość podjęcia dodatkowych godzin w placówce edukacyjnej. A to pozytywnie wpływa na miesięczne zarobki nauczyciela.
Może już wykładasz jakiś przedmiot w szkole i zamierzasz podjąć się nauki drugiego lub kolejnego przedmiotu? Może jesteś świeżo po studiach, ale brakuje Ci przygotowania pedagogicznego do pracy w roli nauczyciela? Jeśli tak jest, to koniecznie zapisz się na studia podyplomowe dla nauczycieli.
Jakie studia podyplomowe dla nauczycieli?
Właśnie, jakie studia podyplomowe będą dla Ciebie najlepsze? To kwestia dość indywidualna, gdyż dodatkowe kształcenie dla nauczycieli winno wynikać z potrzeb placówki, w której pracujesz, własnych zainteresowań lub zmian w ustawie dotyczących wymagań zawodowych. Gdy już ustalisz do czego potrzebujesz dodatkowych kwalifikacji, możesz wybrać interesujący kierunek z pośród szerokiej oferty edukacyjnej Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego.
Dla nauczycieli, którzy chcą postawić swoje pierwsze kroki w zawodzie polecić można np.:
– Studia podyplomowe metodyka nauczania
– Studia podyplomowe psychologia w wychowaniu i nauczaniu dziecka rozwijają wiedzę odnośnie metod pracy z dziećmi, właściwych dla wieku i treści nauczania czy też motywowania do nauki.
Z kolei dla osób po studiach, które mają podstawy do nauczania przedmiotu, ale nie posiadają przygotowania pedagogicznego, rekomendowane są:
– Przygotowanie pedagogiczne do nauczania języka obcego
– Przygotowanie pedagogiczne do nauczania przedmiotów zawodowych
– Przygotowanie pedagogiczne dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu
– Przygotowanie pedagogiczne dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej
Warto w tym miejscu wymienić studia podyplomowe uprawniające do nauczania drugiego lub kolejnego przedmiotu. Jak było wspomniane wcześniej, pozwalają one dorobić na etacie nauczycielom, poprzez dobieranie dodatkowych godzin pracy. Najlepiej wybrać takie przedmioty, które wiążą się z naszą pasją. Może to być m.in.:
–Nauczanie biologii i przyrody
–Nauczanie chemii
–Nauczanie matematyki
–Nauczanie plastyki i historii sztuki
–Nauczanie techniki
–Nauczanie języka polskiego
Lista jest naprawdę długa, więc jest z czego wybierać. Choć trzeba zaznaczyć, że niektóre kierunki związane z nauczaniem nowego przedmiotu można realizować jednocześnie i tuż po zaliczeniu podyplomówki nauczać nie jednego a dwóch dodatkowych przedmiotów. Oferowany materiał zajęć pokrywa się z wymaganiami edukacyjnymi na różnych poziomach kształcenia dzieci i młodzieży, toteż przygotowuje do nauczania zarówno w szkole podstawowej jak i szkołach branżowych, liceum czy technikum.
W przypadku, gdy jesteśmy nastawieni na nauczanie w ramach zawodu w szkołach branżowych lub technikum, warto wybrać podyplomówkę stricte dopasowaną do wskazanego szczebla edukacji. Powód jest prosty – obejmują wiedzę niezbędną do realizacji treści kształcenia zawartych w podstawie programowej:
– Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach obszaru mechanicznego
– Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach obszaru gastronomicznego
– Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia w zawodzie -Technik administracji
– Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia w zawodzie -Technik architektury krajobrazu
– Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia w zawodzie -Technik reklamy
Nie ma prostej odpowiedzi, który z kierunków nauczania przedmiotu zawodowego jest najlepszy. Tym razem należy skonfrontować zainteresowanie młodzieży w szkołach technicznych z liczbą kadry nauczycielskiej o uprawnieniach do wykładania danego przedmiotu.
Studia podyplomowe dla nauczycieli online
Aktualne wydarzenia i praca zawodowa nie sprzyjają poszerzaniu swoich kwalifikacji. Ale nie powinniśmy z tego rezygnować, gdyż studia stacjonarne nie są jedyną szansą na poprawę swojej sytuacji na rynku pracy. Dziś te same uprawnienia i wiedzę można zdobyć na studiach podyplomowych dla nauczycieli online. Zgadza się, kształcenie zrealizujemy bez wychodzenia z domu, w tym czasie, który nam najbardziej odpowiada. Ten model nauczania proponuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Bogata oferta edukacyjna dla nauczycieli to jedno, drugie natomiast to gwarancja wysokiego poziomu kształcenia.
Mamy tą pewność, bowiem program zajęć odpowiada wymaganiom z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575 ze zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 1450).
Tak więc możemy bez obaw podjąć naukę w ramach studiów podyplomowych dla nauczycieli przez internet, uczyć się we własnym tempie i bez stresu zdobyć potrzebne kwalifikacje do pracy.