< powrót do oferty
Kierunek studiów: Rytmika i muzykoterapia w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej
Rodzaj studiów: studia podyplomowe
Charakter studiów: studia kwalifikacyjne
Z wykorzystaniem metod kształcenia: online (e-learning)
Podstawa prawna kształcenia: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. 2023 poz. 2102) oraz Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 1450 ze zm.).
Cel:
Celem studiów jest uzyskanie praktycznej wiedzy i umiejętności z zakresu rytmiki i muzykoterapii dla dzieci w wieku 2-10 lat oraz uzyskanie kwalifikacji zawodowych w tym zakresie. Studia przygotowują słuchaczy do prowadzenia ciekawych zajęć przedszkolnych, szkolnych i pozaszkolnych, rozwijających wyobraźnię i koordynację ruchowo-przestrzenną.
Czas trwania studiów: 3 semestry; kierunek obejmuje 60 godzin praktyk
Uzyskane kwalifikacje:
Kształcenie prowadzone jest zgodnie z rozporządzeniem z dnia 25 lipca 2019 r. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2019 r., poz. 1450, z późn. zm.) wydanym na podstawie 68 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1668, z późn. zm.).
Studia te nadają kwalifikacje do prowadzenia zajęć z zakresu rytmiki, muzyki oraz samodzielnego prowadzenia zajęć z wykorzystaniem różnych metod związanych z terapią przez sztukę - muzykoterapią w przedszkolach i szkołach podstawowych na I etapie edukacyjnym (klasy I-III).
Świadectwo wydawane po ukończeniu studiów podyplomowych jest zgodne z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 września 2018 r. w sprawie dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego (Dz.U. z 2018 r., poz. 1791 z późn. zm.) wydanym na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1668, z późn. zm.).
Opis kierunku:
Studia na kierunku rytmika i muzykoterapia pozwalają na zdobycie gruntownej wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu wspomagania profilaktyki, wszelkich rehabilitacji i leczenia z wykorzystaniem muzyki w różnych jej formach. Zajęcia są skoncentrowane na kształceniu umiejętności dostrzegania możliwości terapeutycznych w utworach muzycznych.
Kierunek ten umożliwia przyswojenie informacji na temat warsztatu pracy terapeuty oraz poznanie technik terapii poprzez muzykę.
Absolwent kierunku:
- przygotowany jest do prowadzenia zajęć muzycznych i muzyczno-ruchowych z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym,
- potrafi planować, organizować i realizować proces muzykoterapii w pracy z uczniami,
- potrafi w sposób właściwy posługiwać się głosem – intonacja, artykulacja, podparcie oddechowe,
- zna możliwości edukacyjne wykorzystania muzyki klasycznej w interpretacji ruchem.
Zatrudnienie:
Absolwent może podjąć pracę w placówkach terapeutycznych, rozwojowych, edukacyjnych, opiekuńczych oraz rekreacyjnych. Może także prowadzić prywatną praktykę muzykoterapeutyczną.
Adresaci:
Studia na kierunku rytmika i muzykoterapia są skierowane głównie do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, a także do:
- opiekunów, którzy w dniu codziennym zajmują się pracą z dziećmi w żłobkach, klubach malucha i pokrewnych działalnościach;
- nauczycieli szkół podstawowych;
- instruktorów tańca, instruktorów kulturalno-oświatowych;
- nauczycieli rytmiki oraz pozostałych osób zainteresowanych wskazaną tematyką
Wymagania:
Uczestnikami studiów mogą być osoby legitymujące się wykształceniem wyższym (co najmniej I stopnia) oraz przygotowaniem pedagogicznym.
Studia skierowane są do osób posiadających przygotowanie pedagogiczne.
W przypadku braku posiadania przygotowania pedagogicznego, Uczelnia WSKZ umożliwia słuchaczom zapisanie się na dwa kierunki jednocześnie. Zapisując się równolegle na dwa kierunki, słuchacz otrzymuje rabat w wysokości 25% na kierunek z zakresu przygotowania pedagogicznego. Celem uzyskania rabatu zachęcamy do dokonania rejestracji i opłacenia pierwszego kierunku, który nie jest przygotowaniem pedagogicznym. Kolejno w panelu studenta, prosimy o przejście do zakładki "Moje wykształcenie", kliknięcie "Potwierdź posiadanie przygotowania pedagogicznego” oraz "Nie posiadam przygotowania pedagogicznego". Następnie należy wypełnić ankietę i wybrać kierunek z zakresu przygotowania pedagogicznego, a bonifikata w wysokości 25% naliczy się automatycznie. W przypadku dodatkowych pytań, prosimy o napisanie wiadomości mailowej na adres: kontakt@studia-online.pl
|
| Pobierz program studiów
×1 / 1
2 / 2