W jaki sposób pośrednik pracy pomaga skutecznie znaleźć zatrudnienie?

pośrednictwo pracy studia podyplomowe2

Zaktualizowano dnia 18 maja 2023

W dobie rozwiniętych i popularnych narzędzi ułatwiających znalezienie zatrudnienia bez wychodzenia z domu mogłoby się wydawać, że samodzielne i skuteczne nawiązanie współpracy jest bardzo proste. Dynamicznie zmieniający się rynek pracy oraz rosnąca konkurencja w danej branży to tylko jedne z wielu czynników, które sprawiają, że nieocenioną pomoc w tej kwestii niesie pośrednik pracy. Na czym polegają obowiązki takiego specjalisty i w jakich miejscach może świadczyć usługi?

Pośrednik pracy i jego rola

Od kilku lat stopy bezrobocia w naszym kraju utrzymują się na niskim poziomie i wynoszą około 5%, podczas gdy jeszcze w 2016 roku osób bez zatrudnienia było dwukrotnie więcej. Wpływ na poprawę wyniku ma wiele czynników, a jednym z nich jest efektywna działalność oraz polityka pośrednictwa pracy. Rolą specjalistów z tego obszaru jest jednak nie tylko pomoc w znalezieniu pracy osobom bezrobotnym oraz szukającym nowego miejsca zatrudnienia, ale również wsparcie pracodawców w pozyskaniu kandydatów spełniających określone kryteria.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Pośrednik pracy może pomóc obydwu stronom m.in. przez:

  • pozyskiwanie ofert pracy oraz ich udostępnianie (np. w internetowej bazie udostępnianej przez ministra właściwego ds. pracy),
  • udzielanie informacji pracodawcom na temat aplikujących kandydatów,
  • zbieranie danych na temat kwalifikacji, wykształcenia, ograniczeń, doświadczenia czy umiejętności aspirujących pracowników,
  • informowanie osób bezrobotnych, szukających pracy i pracodawców na temat aktualnej sytuacji na rynku pracy oraz o prognozach,
  • inicjowanie i organizację kontaktów aspirujących pracowników z pracodawcami.

Studia podyplomowe dla pośredników  – nie tylko o tym, jak skutecznie szukać pracy

Coraz częściej spotykane zjawisko wypalenia zawodowego, chęci przebranżowienia czy problemy ze znalezieniem pracy sprawiły, że zainteresowanie usługami pośredników pracy znacznie wzrosło. Tak samo jak zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu, którzy w celu poprowadzenia ścieżki zawodowego w tym kierunku muszą posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności.

Zdobycie merytorycznego i praktycznego przygotowania do pracy w zawodzie umożliwia Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która posiada w swojej ofercie studia podyplomowe „Pośrednictwo pracy”.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE „POŚREDNICTWO PRACY” I ZDOBĄDŹ WIEDZĘ ORAZ UMIEJĘTNOŚCI DO PRACY W ZAWODZIE

Rozbudowany i dopracowany program skupia się nie tylko na tym, aby absolwenci poznali najważniejsze czynniki na temat tego, jak skutecznie szukać pracy oraz pracodawców dla swoich klientów. Uzyskane kwalifikacje pozwolą także ubiegać się o awans w zawodzie pośrednika pracy (np. na starszego doradcę do spraw zatrudnienia).

pośrednik pracy studia podyplomowe

Szerokie perspektywy dla absolwentów kierunku

Absolwenci kierunku zdobędą wiedzę i umiejętności, które okażą się niezwykle przydatne podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Możliwości poprowadzenia swojej kariery zawodowej są jednak znacznie szersze. Uzyskane przygotowanie umożliwi podjęci pracy m.in. w:

  • instytucjach szkoleniowych,
  • agencjach, które świadczą usługi także z doradztwa zawodowego dla dorosłych,
  • instytucjach rynku pracy,
  • jednostkach administracji państwowej i samorządowej.

Pośrednictwo pracy, podobnie jak doradztwo zawodowe dla dorosłych, jest branżą, w której duży nacisk kładzie się na nieustanne rozwijanie własnych kompetencji. W WSKZ jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej dzięki możliwości realizacji studiów podyplomowych z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu. Przeczytaj więcej na temat trybu kształcenia w naszym artykule „Jak wyglądają studia online?”.