Pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe – który kierunek wybrać?

poradnictwo zawodowe

Zaktualizowano dnia 7 czerwca 2023

Pomimo pojawienia się wielu narzędzi i udogodnień znacznie ułatwiających nawiązanie współpracy pracodawcy z pracownikiem, skuteczne zakończenie poszukiwań jest czasami niezwykle trudne. Aktualnie obydwie strony stoją przed dużym wyzwaniem, jakie stawia dynamicznie zmieniający się rynek pracy oraz rozwój bardzo wielu sektorów gospodarki. Nie dziwi zatem coraz większe zainteresowanie takimi usługami, jak pośrednictwo pracy, poradnictwo czy doradztwo zawodowe. Na jakie studia podyplomowe zatem warto się zapisać, aby zdobyć przygotowanie do pracy w branży?

Pośrednictwo pracy, poradnictwo oraz doradztwo zawodowe online na WSKZ

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego to renomowana Uczelnia, która od ponad 20 lat umożliwia kształcenie na najwyższym poziomie. Potwierdzają go nie tylko pozytywne opinie zadowolonych słuchaczy oraz studentów, ale również otrzymanie najwyższej oceny od Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE „POŚREDNICTWO PRACY I PORADNICTWO ZAWODOWE” I ROZPOCZNIJ KARIERĘ W PERSPEKTYWICZNEJ BRANŻY

WSKZ nieustannie rozwija swoją ofertę o kolejne perspektywiczne kierunku studiów podyplomowych, które są odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku pracy. W ostatnich latach ewoluuje on tak szybko, że wymaga fachowego doradztwa zawodowego oraz pośrednictwa pracy. Zauważając popyt na tego typu usługi, coraz więcej osób rozważa poprowadzenie swojej ścieżki zawodowej w tym obszarze i zdobycie niezwykle cennego, merytorycznego oraz praktycznego przygotowania. W ofercie Uczelni znajdują się trzy kierunki:

Poradnictwo zawodowe – studia przygotowujące do pomocy w wyborze zawodu

Osoby, które podejmą pierwszy z wymienionych kierunków, zdobędą umiejętności i wiedzę niezbędną do realizacji zadań w obszarze poradnictwa zawodowego, które zostały określone m.in. w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Absolwent będzie mógł podjąć zatrudnienie w zakresie:

 • pomocy bezrobotnym i poszukującym w wyborze odpowiedniego zawodu bądź miejsca pracy oraz planowaniu rozwoju kariery zawodowej,
 • udzielaniu informacji na temat zawodów, rynku pracy czy możliwościach dalszego kształcenia,
 • udzielaniu porad pozwalających na przebranżowienie czy zmianę kwalifikacji,
 • pomocy pracodawcom w doborze kandydatów do pracy i wspieraniu zawodowego rozwoju pracodawców.

Absolwenci są przygotowywani do zajęcia stanowisk m.in. w resorcie pracy oraz instytucjach (np. urzędzie pracy czy centrach informacji).

pośrednictwo pracy

Studia dla aspirującego pośrednika pracy

Nieco inne kompetencje oraz wiedzę zdobędą osoby, które podejmą studia „Pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe”. Oprócz opisanych wyżej kompetencji, absolwenci tego kierunku będą przygotowane również z zakresu pośrednictwa pracy, dzięki czemu spektrum ich działalności stanie się znacznie szersze. Absolwent kierunku będzie mógł podjąć zatrudnienie jako pośrednik pracy, czyli uzyskać umiejętności umożliwiające:

 • awans w zawodzie pośrednika pracy oraz awans w zawodzie doradcy zawodowego,
 • prowadzenie własnej działalności gospodarczej w branży pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego.

Pośrednik pracy za granicą – pomoc w zatrudnianiu Polaków i obcokrajowców

Kierunek ten przygotuje kandydatów do pracy jako pośrednik pracy – zarówno w publicznych, jak i niepublicznych instytucjach rynku pracy, a także jako doradca zawodowy w zakładach pracy oraz specjalnych poradniach. Wiedza zawarta w programie pozwoli świadczyć również usługi jako pośrednik pracy za granicami naszego kraju – wspierając zagraniczne firmy w pozyskiwaniu polskich pracowników, a także polskie firmy w zatrudnianiu obcokrajowców.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Doradca zawodowy – praca z misją edukacyjną

Nieco inne kompetencje uzyska absolwent kierunku „Doradztwo zawodowe, edukacyjne i pośrednictwo pracy”. Studia te – jak sama nazwa wskazuje – poruszają dodatkowo zagadnienia dotyczące doradztwa edukacyjnego, które w połączeniu z fachowym poradnictwem zawodowym pozwoli na kompleksową pomoc w podjęciu właściwych decyzji – zarówno uczniom, jak i osobom dorosłym na różnym etapie kariery.

Osoby, które ukończą studia podyplomowe na tym kierunku będą mogły podjąć zatrudnienie m.in. w:

 • placówkach edukacyjnych i oświatowych (wymagane wówczas jest posiadanie przygotowania pedagogicznego),
 • agencjach doradztwa personalnego i zawodowego,
 • działach HR,
 • ochotniczych Hufcach Pracy,
 • agencjach pracy tymczasowej.