Pośrednictwo pracy – kierunek, po którym pomożesz innym

studia podyplomowe pośrednik pracy

Zaktualizowano dnia 28 grudnia 2022

Żyjemy w czasach, w których samodzielne znalezienie pracy nie powinno stanowić większego problemu. Nieustannie rozwijane i  popularyzowane portale internetowe pozwalające przeglądanie ofert pracy, a także możliwość spotkań online z pewnością stwarzają duże możliwości pod kątem znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia. W przypadku niektórych grup wiekowych, regionów lub specyfiki zawodu, poszukiwania na własną rękę mogą okazać się nieskuteczne. Dziś coraz częściej można spotkać się również z sytuacją, w której to „praca szuka człowieka”, a pracodawcy nie udaje się znaleźć odpowiedniego kandydata. Z pomocą przychodzi pośrednik pracy, który udziela wsparcia w wielu obszarach decydujących o pozytywnym zakończeniu poszukiwań.

Pośrednik pracy w świetle prawa

W naszym kraju publicznymi jednostkami świadczącymi bezpłatne usługi z zakresu pośrednictwa są Wojewódzkie oraz Powiatowe Urzędy Pracy. Mają one za zadanie:

  • udzielać pomocy osobom bezrobotnym, szukającym pracy – w zakresie uzyskania właściwego zatrudnienia,
  • wspierać pracodawców w znalezieniu pracowników o wymaganych kwalifikacjach zawodowych,
  • pozyskiwać i rozpowszechniać oferty pracy – m.in. do internetowej bazy ofert pracy,
  • udzielać pracodawcom informacji na temat kandydatów do pracy aplikujących na zgłoszoną ofertę pracy,
  • inicjować i organizować kontakty bezrobotnych z pracodawcami,
  • współdziałać z innymi urzędami pracy w obszarze wymiany informacji np. o zatrudnieniach i szkoleniach.

Działania aktywne i pasywne pośrednika pracy

Pośrednik pracy prowadzi dwa typy działań w zakresie pomocy. Aktywne polegają na podjęciu przez pośrednika pracy konkretnych czynności, aby ożywić lokalny rynek pracy oraz zaktywizować i pozyskać do współpracy konkretne podmioty. Działania pasywne ograniczają się do informowania o ofertach pracy – bez prowadzenia procesu rekrutacyjnego dla kandydatów na poszczególne wakaty.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Rekrutacja pracowników – kto jeszcze oferuje pomoc?

Bezrobocie w Polsce od kilku lat utrzymuje się na względnie niskim poziomie, a pracownicy mogą przebierać wśród ofert niemal każdej popularnej branży. Taki stan rzeczy doprowadza do sytuacji, w których coraz częściej pomoc w organizacji procesu rekrutacji potrzebna jest pracodawcom. Takie świadczenia może oferować agencja pośrednictwa pracy w kraju i zagranicą.

Agencje pośrednictwa pracy mają za zadanie odpowiednio dopasować kandydata do profilu, który został przedstawiony przez pracodawcę. Bazuje na obustronnym kontakcie, rozbudowanym najczęściej o dodatkowe usługi, jak np. pomoc w skompletowaniu niezbędnych dokumentów czy przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Pośrednik pracy za granicą

O ile publiczne urzędy pracy głównie zajmują się przydzielaniem stanowisk w kraju, o tyle prywatne agencje pośrednictwa pracy dużą część swojej działalności skupiają wokół pośrednictwa pracy za granicą. Pomagają pracodawcom zorganizować pracowników m.in. do pracy sezonowej, jak również stałe zatrudnienie wraz z zakwaterowaniem.

pośrednik pracy studia online

Studia podyplomowe z zakresu pośrednictwo pracy

Nieustanny rozwój sektora związanego z pośrednictwem pracy, a także szerokie możliwości poprowadzenia swojej kariery zawodowej sprawiają, że coraz więcej osób myśli nad zdobyciem umiejętności i wiedzy pozwalającej podjąć zatrudnienie w tym obszarze. Studia podyplomowe na kierunku Pośrednictwo pracy pozwolą więc uzyskać kompetencje do pracy polegającej na pomocy zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.