Tyflopedagogika – gdzie studiować i czym się zajmuje?

Tyflopedagogika

Według badań przeprowadzonych przez GUS, niemal 3 miliony osób w Polsce cierpi na uszkodzenie lub choroby narządu wzroku. Na podstawie tych danych wiadomo również, że około milion z nich ma duże trudności w czytaniu, a ponad 40 tysięcy w ogóle nie widzi. Choć osoby te każdego dnia borykają się z wieloma problemami, nie oznacza to, że muszą być one wykluczone z życia edukacyjnego i wychowawczego. Specjalnym działem pedagogiki, który zajmuje się nauczaniem i wychowywaniem osób z wadą wzroku jest tyflopedagogika. Zajmuje się ona również rehabilitacją i terapią osób z niepełnosprawnością wzorku przede wszystkim w placówkach edukacyjnych, jak i poradniach specjalistycznych. Tyflopedagogika gdzie studiować ten kierunek oraz czym dokładnie zajmuje się tyflopedagog? Odpowiedzi na te pytania otrzymasz w tym artykule.

Co to jest tyflopedagogika?

Tyflopedagogika zajmuje się osobami z problemami wzrokowymi, które dzieli się na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią osoby, które urodziły się niewidome lub niedowidzące – czyli osoby radzące sobie z tym problemem od zawsze. Do drugiej grupy zalicza się osoby ociemniałe, czyli takie, które utraciły umiejętność prawidłowego widzenia lub całkowicie straciły wzrok w ciągu życia. Jak się okazuje, taki podział jest niezwykle ważny podczas planowania zajęć rewalidacyjnych. Zupełnie inaczej pracuje się bowiem z osobą niewidomą od urodzenia, a inaczej z osobą, która widziała przez kilkanaście lat. Każdy z nich inaczej patrzy na świat, wypracował inny wzorzec życia i inaczej się porusza.

Czym zajmuje się tyflopedagog?

Głównym celem pracy specjalisty, czyli tyflopedagoga jest rehabilitacja osób z uszkodzonym wzorkiem w taki sposób, by pozwolić im na jak najlepsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Zadaniem tyflopedagogiki jest znalezienie takich rozwiązań, które umożliwią osobom z uszkodzeniem wzroku prowadzić jak najlepsze życie.

Rola tyflopedagoga jest niezwykle ważna, ponieważ prowadzi on zajęcia wzrokowe mające na celu mobilizację do korzystania z aktualnych możliwości wzrokowych w każdej sytuacji życiowej. Terapia tyflopedagogiczna jest swego rodzaju procesem rehabilitacji wzroku, która polega na:

  • pobudzaniu do patrzenia,
  • usprawnianiu pamięci wzrokowej,
  • stymulowaniu widzenia oraz podstawowych sprawności wzrokowych,
  • rozwijaniu koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Tyflopedagogika studia podyplomowe

Ze względu na specyfikę pracy i dostosowywanie podejścia i metod nauczania do każdego ucznia/pacjenta, praca tyflopedagoga jest wymagającym zajęciem. Z tego powodu bardzo istotne jest nieustanne dokształcanie i zdobywanie nowej wiedzy.

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego to uznana uczelnia, która od ponad 20 lat świadczy usługi edukacyjne na najwyższym poziomie. W swojej ofercie posiada wiele perspektywicznych kierunków, które wysoko pozycjonują jej absolwentów na rynku pracy. Jednym z nich są studia podyplomowe Tyflopedagogika, na które mogą zapisać się osoby posiadające przygotowanie pedagogiczne. Więcej na jego temat dowiesz się z naszego artykułu „Co to jest przygotowanie pedagogiczne?”.

Jeśli słuchacz go nie posiada, uczelnia umożliwia zapisanie się na dwa kierunki jednocześnie, co zdecydowanie przyspiesza proces zdobycia potrzebnych kwalifikacji. Warto skorzystać z tej oferty również ze względu na rabat przygotowany na kierunek z zakresu przygotowania pedagogicznego, który wynosi aż 25%.

Gdzie może pracować tyflopedagog?

Studia oferowane przez WSKZ mają charakter kwalifikacyjny – oznacza to, że po ukończeniu studiów podyplomowych, absolwenci mogą pracować jako pedagog specjalny w zakresie kształcenia, wychowania oraz opieki dzieci i młodzieży, które borykają się z niepełnosprawnością wzrokową.

Absolwenci mogą następnie podjąć pracę w szkolnictwie:

  • specjalnym (przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, ośrodki szkolno-wychowawcze dla niewidomych i słabowidzących),
  • integracyjnym (przedszkolach integracyjnych lub z oddziałami integracyjnymi, szkołach integracyjnych lub z oddziałami integracyjnymi),
  • ogólnodostępnym.

Tyflopedagodzy mogą poprowadzić swoją ścieżkę również w nieco innym kierunku zatrudniając się w poradniach specjalistycznych, psychologiczno-pedagogicznych, jak również prowadzić nauczanie indywidualne.