Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024
Na platformy streamingowe coraz częściej trafiają historie zbrodni oparte na faktach prezentowane w serialach z gatunku true crime. Zarówno w prawdziwym życiu, jak i na ekranie kluczową rolę odgrywa praca techników kryminalistyki, którzy pomagają rozwikłać nawet najbardziej zagadkowe śledztwa. Jeśli po obejrzeniu jednego z popularnych tytułów odnaleźliście w sobie potencjał do wykonywania tego zawodu, zobaczcie jak wygląda praca po kryminalistyce w rzeczywistości.
Kryminalistyka – praca po studiach, czyli jak zdobyć wykształcenie
Jak łatwo się domyślić pasja do true crime oraz posiadanie odpowiednich cech charakteru – co jest rzecz jasna niewątpliwym atutem – nie wystarczy do tego, aby podjąć pracę w zawodzie. Zanim technik kryminalistyki będzie mógł pojawić się na miejscu zbrodni lub laboratorium, musi zdobyć odpowiednie przygotowanie do pracy. Od wielu lat najefektywniejszym sposobem zdobycia kierunkowego wykształcenia są studia licencjackie.
Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu tą dziedziną, nasza Uczelnia przygotowała studia Kryminalistyka będące specjalnością w obrębie kierunku Kryminologia I stopnia. Dzięki temu od czwartego semestru studenci poznają specjalistyczną wiedzę m.in. z zakresu:
- zagrożeń i technik kryminalistycznych,
- psychologii sprawców i ofiar przestępstw,
- postępowania w sprawach nieletnich,
- analizy kryminalnej,
- czynności operacyjno-rozpoznawczych.
Dzięki kompleksowej i udokumentowanej wiedzy z zakresu kryminalistyki, praca po studiach dla absolwenta jest możliwa bez konieczności realizacji dodatkowych szkoleń czy kursów.
Jaka praca po kryminalistyce? Miejsca pracy
Kryminalistyka przygotowuje do pracy w fascynującej i pełnej wyzwań dziedzinie, która zatacza coraz szersze kręgi. Oznacza to, że praca po kryminalistyce pozwala poprowadzić karierę zawodową w wielu różnych kierunkach i podjąć zatrudnienie m.in. w:
- firmach detektywistycznych i ochrony mienia,
- służbach specjalnych, penitencjarnych bądź celnych,
- wymiarze sprawiedliwości,
- jednostkach administracji państwowej oraz samorządowej, które zajmują się problematyką bezpieczeństwa.
Jaka praca po kryminalistyce? Przykładowe zawody
Podjęta praca po kryminalistyce może różnić się nie tylko pod względem miejsca, ale również pełnionej funkcji. Wiedza zdobyta w trakcie studiów okaże się niezwykle przydatna w takich zawodach, jak:
- profiler,
- detektyw,
- pracownik służby mundurowych i specjalnych,
- pracownik instytucji oraz firm ochroniarskich.
Technik kryminalistyki – praca dla ludzi o mocnych nerwach?
Praca technika kryminalistyki przedstawiana w tytułach z gatunku true crime nie odbiega za bardzo od tego, jak wygląda to w rzeczywistości. Osoba pełniąca tę funkcję jest obecna na miejscu zbrodni, a jej głównym zadaniem jest właściwe zabezpieczanie śladów przestępstw bądź wypadków.
Technik kryminalistyki pojawia się na miejscach zabójstw czy wypadków drogowych. Zebrany materiał pozwala ustalić przebieg wydarzeń, a także okazać się kluczowy podczas postępowania sądowego. Do zadań technika kryminalistyki należy również opracowywanie śladów oraz przygotowywanie raportów na potrzeby prowadzonego śledztwa.
Zalety i wady pracy technika kryminalistyki
Osoby zainteresowane podjęciem studiów chcą rozpocząć naukę ze względu na możliwość przyczyniania się do pomocy w śledztwach i identyfikacji sprawców przestępstw. Praca jako technik kryminalny daje wiele satysfakcji w kwestii rozwiązywania zagadek kryminalnych i zapobiegania przestępczości nie tylko miłośnikom gatunku true crime.
Wiąże się jednak z wysokim poziomem stresu oraz emocjonalnym obciążeniem związanym z badaniem miejsc zbrodni, a także analizą dowodów. Osoby na tym stanowisku mają nienormowany czas pracy i często wzywane są w trybie pilnym na potrzeby śledztwa. Mimo to, chętnych do pracy w zawodzie nie brakuje. Zdobądź odpowiednie przygotowanie do wymarzonej pracy zapisując się na studia licencjackie z psychologii.