Poprawka matury nie musi oznaczać rezygnacji z wymarzonego kierunku

podejmij studia po poprawce z matury

Zaktualizowano dnia 10 lipca 2024

Konieczność poprawy matury może wydawać się końcem marzeń o podjęciu wymarzonego kierunku studiów. Nic bardziej mylnego – oczekując na egzamin poprawkowy, możesz nie tylko przystąpić do powtórki materiału, aby uzyskać pozytywny wynik, ale również wykorzystać ten czas na jeszcze dokładniejszą analizę swoich edukacyjnych planów. Dzięki elastycznym terminom rekrutacji możesz je zrealizować razem z nami! Zapisz się na studia dostępne na naszej Uczelni jeszcze zanim poznasz wyniki.

Czy można poprawić maturę?

Moment ogłoszenia wyników matur jest zawsze pełen emocji. Podczas gdy dla jednej grupy maturzystów będzie to radość i ekscytacja, dla drugiej grupy – rozczarowanie i smutek. Zdobycie wymaganej liczby punktów od razu daje przepustkę do udziału w rekrutacjach na wymarzony kierunek studiów. Co jednak w przypadku, gdy nie uzyskałeś wymaganych 30% ze wszystkich egzaminów obowiązkowych? Czy można poprawić maturę? Tak, ale musisz wiedzieć, że takie prawo przysługuje Ci w dwóch sytuacjach:

  • gdy uzyskasz mniej niż 30% maksymalnie z jednego egzaminu obowiązkowego – wówczas możesz podejść do egzaminu poprawkowego w sierpniu,
  • gdy uzyskasz pozytywny wynik ze wszystkich egzaminów, ale rezultat Cię nie satysfakcjonuje – wówczas możesz poprawić maturę w ciągu 5 lat.

Rekrutacja na studia po poprawce – zapisz się na wymarzony kierunek

Jeśli uzyskasz mniej niż 30% z jednego egzaminu obowiązkowego, Twoje plany związane z aplikowaniem na wymarzony kierunek muszą na chwilę zejść na drugi plan, a swój czas powinieneś poświęcić na odpowiednie przygotowanie do egzaminów. 

rekrutacja na studia po poprawce

Choć wyniki poprawki poznasz dopiero we wrześniu, nie oznacza to, że musisz martwić się o limity czasowe rekrutacji. Nasza Uczelnia prowadzi rekrutację nawet po rozpoczęciu roku akademickiego.  Na jednolite studia magisterskie oraz studia licencjackie możesz zapisać się zawsze, gdy w opisie widnieje informacja „Rekrutacja otwarta” – także w terminie po egzaminach poprawkowych czy ogłoszeniu wyników we wrześniu. 

Wychodząc naprzeciw aspirującym studentom, którzy chcą ze spokojną głową przystąpić do nauki, nasza Uczelnia umożliwia rezerwację miejsca na wybranym kierunku. Napisz do nas na kontakt@studia-online.pl, aby otrzymać szczegółowe informacje.

Więcej na temat procesu rekrutacji przeczytasz w naszym artykule „Czy można zapisać się na studia w październiku?”.

Perspektywiczne studia licencjackie i jednolite magisterskie 

W naszej ofercie znajdziesz atrakcyjne kierunki, które przygotują Cię do pracy w przyszłościowych i cenionych na rynku zawodach – jak np.:

Nauka na naszej Uczelni to nie tylko przystępne terminy rekrutacji, ale również szereg korzyści w trakcie nauki:

  • wykwalifikowana kadra dbająca o wysoki poziom kształcenia;
  • nowoczesne metody edukacji pozwalające na pogodzenie pracy z nauką oraz życiem prywatnym;
  • legitymacja uprawniająca do zniżek;
  • dyplom honorowany na terenie całej Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje na temat programu studiów oraz dostępnych modułów specjalnościowych znajdziesz w opisie każdego z kierunków.

Czy matura poprawkowa jest łatwiejsza?

Wielu maturzystów, którym nie powiodło się w terminie podstawowym, mogą zastanawiać się, czy matura poprawkowa jest łatwiejsza. Otóż egzaminy nie różnią się od siebie pod kątem poziomu trudności, a zakres zagadnień, z jakich musisz się przygotować, jest taki sam. Nie warto więc liczyć na to, że zadania w sierpniu będą łatwiejsze niż w maju. Jeśli chcesz zadbać o jak najlepsze przygotowanie, wejdź na portal Twoja Matura, gdzie znajdziesz archiwalne arkusze i quizy, dzięki którym uporządkujesz swoją wiedzę.

Sprawdź studia pedagogiczne

Jak wygląda poprawka matury w sierpniu?

Po ogłoszeniu niekorzystnego dla Ciebie wyniku, Twoim pierwszym krokiem powinno być złożenie oświadczenia o tym, że zamierzasz przystąpić do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym. Możesz znaleźć je na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Nie powinieneś zwlekać – masz 7 dni, aby dostarczyć podanie do przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego (najczęściej jest to dyrektor szkoły).

Co do zasady, do egzaminu poprawkowego przystąpisz w tej samej szkole, w której nie udało Ci się uzyskać zaliczenia za pierwszym razem. W wyjątkowych okolicznościach jest jednak możliwość przeprowadzenia poprawki w innej placówce niż szkoła macierzysta. 

Zastanawiasz się, jak wygląda poprawka matury w sierpniu? Egzamin różni się jedynie zestawem pytań, natomiast bez zmian pozostaje wszystko inne – m.in. czas trwania czy liczba punktów do uzyskania.

Weź udział w rekrutacji na studia oferowane przez naszą Uczelnię i wybierz kierunek, który przygotuje Cię do pracy w wymarzonym zawodzie!