Po jakich studiach warto wybrać oligofrenopedagogikę?

oligofrenopedagog

Oligofrenopedagogika to jeden z działów pedagogiki specjalnej, który w ostatnim czasie znacznie się rozwinął, a na rynku pracy widać wyraźne zapotrzebowanie na osoby posiadające predyspozycje i udokumentowane kwalifikacje do pracy w tym zawodzie. Na taki stan rzeczy z pewnością ma wpływ rosnąca liczba dzieci i młodzieży, która wymaga specjalnego toku edukacyjnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną, a także rosnąca ilość ośrodków i poradni, w których pracę może podjąć oligofrenopedagog. Przed rozpoczęciem pracy w jednej z placówek, musi on posiadać odpowiednie kwalifikacje. Ich zdobycie umożliwia realizacja studiów podyplomowych oferowanych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Do kogo skierowany jest ten kierunek?

Kim jest oligofrenopedagog?

Oligofrenopedagog to osoba, która jest odpowiedzialna za organizację i prowadzenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a także zajęć opiekuńczych zarówno z dziećmi, jak i młodzieżą o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej. Najczęściej specjaliści ci podejmują zatrudnienie w specjalnych oddziałach przedszkoli, szkół podstawowych, szkół przysposabiających do pracy, szkół zawodowych czy ośrodkach szkolno-wychowawczych.

oligofrenopedagog

Oligofrenopedagog podyplomowe studia przez Internet – dla kogo?

Studia podyplomowe Oligofrenopedagogika skierowane są w głównej mierze dla osób, które ukończyły studia pedagogiczne – w tym do pedagogów i psychologów, a także osób, które aktualnie pracują jako wychowawca w różnego rodzaju szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz resocjalizacyjnych. Studia te okażą się również świetnym wyborem dla osób, które aktualnie pracują w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Na kierunek ten mogą zapisać się absolwenci szkół wyższych, którzy posiadają dyplom co najmniej na poziomie licencjata, a także przygotowanie pedagogiczne. Kandydatami mogą być więc osoby, które posiadają kwalifikacje do nauczania przedmiotu bądź prowadzenia zajęć, ale nie posiadają przygotowania w obszarze pedagogiki specjalnej. Oligofrenopedagogikę warto wybrać więc po studiach pedagogicznych oraz psychologicznych. Absolwenci tych kierunków są najlepiej przygotowani pod kątem merytorycznym, aby kontynuować zdobywanie kwalifikacji w zakresie oligofrenopedagogiki.

Oligofrenopedagogika podyplomowe studia – co dają?

Z uwagi na to, że studia mają charakter kwalifikacyjny, absolwenci oprócz niezbędnej wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia jako oligofrenopedagog, zdobywają kwalifikacje do pełnienia funkcji jako pedagog specjalny w zakresie oligofrenopedagogiki, a także uzyskują kompetencje do pracy w klasach integracyjnych jako nauczyciel wspomagający ucznia z niepełnosprawnością intelektualną.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Oligofrenopedagogika studia podyplomowe online

Ogromną zaletą kierunku oferowanego przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego jest możliwość zrealizowania części teoretycznej w formie online. Dzięki temu słuchacze mogą zaoszczędzić nie tylko pieniądze na dojazdach, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej formy stacjonarnej, ale również czas. Kierunek ten można zrealizować w trakcie 3 semestrów, a nie – jak w przypadku jednolitych studiów magisterskich – w ciągu 5 lat.

Nauka odbywa się za pośrednictwem platformy dydaktycznej, na której umieszczane są wysokiej jakości materiały naukowe pozwalające słuchaczom zdobywać wiedzę i umiejętności zgodnie z programem studiów. Metodę kształcenia na odległość (online) docenią szczególnie osoby, które chcą móc w łatwy sposób pogodzić naukę z pracą i innymi obowiązkami, ponieważ to słuchacze decydują ile czasu w danym dniu chcą poświęcić na realizację materiału. Więcej o tym, jak wyglądają studia online przeczytasz w naszym artykule.