Kto może iść na studia podyplomowe?

studia podyplomowe online

Zaktualizowano dnia 2 października 2023

Studia podyplomowe to wciąż najpopularniejsza forma zdobywania dodatkowych kwalifikacji oraz rozwijania swoich kompetencji. Ich ukończenie pozwala nie tylko znacznie poszerzyć zakres wiedzy z danej dziedziny, ale także rozwinąć umiejętności z nowych, perspektywicznych dziedzin, które w danym czasie są pożądane na rynku pracy. Lista korzyści, jakie otrzymuje absolwent jest jednak znacznie dłuższa, co sprawia, że zainteresowanie tą formą kształcenia rośnie. Kto może iść na studia podyplomowe i jak przebiega nauka?

Kiedy można robić studia podyplomowe?

Studia podyplomowe to – jak sama nazwa wskazuje – forma kształcenia, którą mogą podjąć ją osoby posiadające dyplom ukończenia studiów wyższych. Oznacza to, że nie mogą ich podjąć uczniowie, którzy posiadają jedynie świadectwo dojrzałości i postanowili zakończyć edukację na etapie szkoły ponadpodstawowej. Na kierunki studiów podyplomowych mogą zapisać się absolwenci studiów:

  • licencjackich,
  • magisterskich (w tym jednolitych magisterskich),
  • inżynierskich,
  • doktoranckich.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Wiele osób zastanawia się, kiedy można robić studia podyplomowe. Otóż nie istnieją żadne warunki pod względem odstępu od ukończenia studiów wyższych – zainteresowany kandydat może podjąć je zaraz po otrzymaniu dyplomu bądź kilka lub nawet kilkanaście lat później.

Podyplomówka po licencjacie – popularna ścieżka edukacyjna studentów

Jedną z najpopularniejszych ścieżek obieranych przez studentów jest realizacja studiów licencjackich, a następnie zdobycie merytorycznego oraz praktycznego przygotowania na studiach podyplomowych. Takie rozwiązanie pozwala studentom rozwinąć wiedzę z tego samego obszaru nauk lub zdobyć umiejętności z zupełnie nowej dziedziny. Umożliwia to absolwentom wzmocnić swoją pozycję zawodową i dostosować swoje kompetencje do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

Czy po licencjacie można zrobić studia podyplomowe?

Większość kierunków studiów podyplomowych nie posiada dodatkowych wymogów pod kątem posiadanego wykształcenia, dzięki czemu mogą je podjąć absolwenci studiów licencjackich. Istnieją jednak wyjątki w postaci obszarów nauk, które wymagają od aspirujących słuchaczy studiów podyplomowych posiadania tytułu magistra. Przykładem jest m.in. kierunek Logopedia ogólna i kliniczna, która wymaga od kandydata dyplomu ukończenia studiów magisterskich.

kto może iść na studia podyplomowe

Dodatkowo osoba zainteresowana podjęciem tego kierunku musi zdobyć zaświadczenie z gabinetu logopedycznego o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu jako logopeda, a także posiadać przygotowanie pedagogiczne.

Kto może iść na studia podyplomowe – inne wyjątki

Istnieją również obszary nauk, w których podyplomówka po licencjacie może być podjęta tylko przez osoby posiadające doświadczenie w zawodzie. Jest tak m.in. w przypadku studiów podyplomowych Psychologia sądowa, które wymagają od kandydata posiadania co najmniej dwuletniego stażu pracy na stanowisku psychologa.

Dodatkowe kompetencje są niezbędne również w przypadku kwalifikacyjnych studiów pedagogicznych, dzięki którym absolwenci uzyskują uprawnienia do pracy w szkołach i placówkach oświatowych. Na kierunki z tego obszaru nauk mogą zapisać się kandydaci posiadający przygotowanie pedagogiczne. Warto jednak zwrócić uwagę, iż Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego umożliwia równoległą realizację dwóch kierunków, dzięki czemu aspirujący nauczyciel może zdobyć kwalifikacje dużo szybciej.

Podyplomówka czy magisterka – popularny dylemat studentów

Wielu studentów, którzy zdobyli dyplom na I stopniu, zastanawiają się, jaki kolejny krok na edukacyjnej ścieżce okaże się w ich przypadku lepszym rozwiązaniem – studia podyplomowe czy magisterskie. Choć wybór studenta zależy oczywiście od jego indywidualnej sytuacji i planów zawodowych, studia podyplomowe posiadają wiele zalet w postaci krótszego czasu trwania i dużo większego wyboru kierunków.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Dodatkowo na studia magisterskie najczęściej przyjmowane są absolwenci tego samego kierunku lub obszaru nauk, podczas gdy na większość kierunków studiów podyplomowych przyjmowane są osoby, które uczyły się lub pracowały w zupełnie innej dziedzinie.

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego posiada w swojej ofercie zarówno studia podyplomowe, jaki studia licencjackie oraz magisterskie. Niezależnie od wybranego stopnia kształcenia, uczelnia umożliwia realizację programu studiów w formie online.