Co robić dzień przed maturą? Sposoby na stres

czy uczyć się dzień przed maturą

Zaktualizowano dnia 18 kwietnia 2024

Pierwszy dzień egzaminów maturalnych to z pewnością ogromny stres dla wszystkich maturzystów. Dlatego bardzo istotny jest dzień poprzedzający to wydarzenie. Warto wówczas podjąć kilka technik, które pozwolą odpowiednio zrelaksować się i przygotować do egzaminu. Co robić dzień przed maturą i w jaki sposób nabrać sił przed tym wymagającym egzaminem? Czy uczyć się dzień przed maturą? A jeśli tak to, w jaki sposób i ile czasu na to poświęcić, aby działania te były efektywne? Sprawdź i wykorzystaj czas w najlepszy możliwy sposób!

Nauka dzień przed egzaminem – tak czy nie?

Egzamin maturalny obejmuje ogromny zakres wiedzy. Ponadto w ramach matury uczniowie zdają kilka przedmiotów w nieodległych terminach, co dodatkowo potęguje ogrom wiedzy, jaką trzeba przyswoić i powtórzyć. Jest to nie lada wyzwanie, ale też powód do ogromnego stresu i wielu obaw.

Większość uczniów próbuje poświęcić te ostatnie godziny przed egzaminem maturalnym na naukę jak największych partii materiału, aby na świeżo móc przygotować się do odpowiedzi na możliwe pytania. Jest to jednak nieco zgubna technika, ponieważ nauka w ciągu ostatnich chwil wraz z wszechogarniającym stresem może być nieefektywna i spowodować wrażenie całkowitego braku wiedzy. Takie wrażenie dodatkowo potrafi zestresować uczniów. W dodatku bywają oni wówczas przekonani, że niczego nie pamiętają lub nie wiedzą.

dzień przed maturą

Chociaż niektóre osoby mają świadomość tego, że ostatni dzień przed egzaminem powinien być poświęcony ewentualnie na ostatnie powtórki lub odpoczynek, nie stosują się do takich zaleceń i uważają to za stratę czasu. Niektórzy uczniowie też nie wiedzą, jak zorganizować odpoczynek i czas przed maturą, aby był on efektywny zarówno dla odprężenia się, zrelaksowania, jak i nabrania sił przed tym wyjątkowym dniem.

Tymczasem zaglądanie do notatek i powtarzanie wiedzy wcale nie jest złym pomysłem na kilka godzin przed egzaminem. Warto jednak poświęcić na to wyłącznie niewielką część dnia i skupić się jedynie na kluczowych informacjach. Natomiast przede wszystkim ostatni dzień przed maturą powinien być czasem, w którym dostarczymy organizmowi jak największej dawki witamin i minerałów oraz zainwestujemy w odpoczynek i relaks, który pozwoli nabrać sił przed tym wymagającym dniem.

SPRAWDŹ, JAK MĄDRZE PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO EGZAMINU MATURALNEGO I ROZPLANOWAĆ CZAS PRZED TYM NAJWAŻNIEJSZYM DNIEM! POMOŻE CI W TYM „SERWIS MATURALNY TWOJA MATURA”!

Jak zaplanować dzień przed maturą?

Ostatni dzień przed maturą może mieć istotny wpływ na przebieg egzaminu. Dlatego warto go zacząć mądrze i spędzić w sposób taki, który umożliwi odpowiednie przygotowanie się do tego wydarzenia. Zatem co robić dzień przed maturą? Tego dnia warto się wyspać, ponieważ kolejnego być może nie będzie już to możliwe. Tu czas na zjedzenie pożywnego śniadania, a także moment, żeby przygotować sobie wszystko, co potrzebne będzie podczas egzaminu. Warto ułożyć w jednym miejscu komplet ubrań, a także dokumenty, które potrzebne są, aby przystąpić do egzaminu. Warto pamiętać też o komplecie przyborów do pisania, a także innych niezbędnych akcesoriach, które wymagane są przy egzaminach z poszczególnych przedmiotów.

Ostatni dzień przed maturą to również dobry czas na umiarkowane powtórzenie materiału. Warto skupić się tu na kluczowych zagadnieniach dotyczących egzaminu, który odbędzie się następnego dnia. Nie jest to jednak dobry moment, aby przyswajać zupełnie nową wiedzę lub powtarzać materiał do kolejnych egzaminów, które mają odbyć się za kilka dni.

Ostatni dzień przed maturą to doskonały moment, aby praktykować różne techniki relaksacyjne. Może to być choćby spacer, który doskonale dotleni mózg, joga czy jedna z form medytacji. Warto też spotkać się ze znajomymi lub innymi maturzystami i urządzić sobie serię gier logicznych, takich jak szachy, warcaby czy też wybrać popularnego Chińczyka.

Na rozładowanie emocji i odprężenie organizmu przed takim wydarzeniem, jakim jest egzamin maturalny, doskonale działa również wysiłek fizyczny. Można tu udać się na siłownię, basen czy przejażdżkę rowerem, ale równie dobrze poświęcić czas na sprzątanie w domu. Dobrym wyborem będzie także obejrzenie filmów w telewizji czy pójście do kina.

Co zrobić, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i zachować spokój przed maturą?

Tym, co najbardziej buduje w nas poczucie stresu i niepokoju przed egzaminem maturalnym, jest tworzenie czarnych scenariuszy. Obawy przed nienapisaniem egzaminu tak dobrze, jakbyśmy tego chcieli, jest czymś naturalnym. Jednak nie powinno zaprzątać nam głowy od rana do nocy. Warto tu skupić się na myśleniu pozytywnym i na posiadanej wiedzy. Jeżeli w danej chwili nie potrafimy przypomnieć sobie odpowiedzi na określone pytanie, wcale nie oznacza to, że jej nie znamy. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że za dwie czy pięć minut odpowiedź będzie nam doskonale znana. Za chwilowy brak wiedzy odpowiada po prostu stres. Świadomość tego typu mechanizmów jest niezwykle istotna w przygotowaniach do matury.

co robić dzień przed maturą

Ponadto, aby ograniczyć poczucie stresu przed maturą, należy zaplanować naukę i powtarzanie do egzaminu o wiele wcześniej. Równomierne podzielenie przyswajania wiedzy na poszczególne dni i nauka zgodnie z planem z pewnością będzie efektywniejsze i pozwoli na skuteczniejsze utrwalenie wiadomości. Naukę do matury warto rozplanować w oparciu o samodzielnie stworzony dziennik pracy, w którym rozpisany zostanie zakres materiału do powtórzenia na dany dzień czy cele tygodniowe.  Dzięki temu zwiększy się również pewność siebie i zmniejszy poziom stresu związany z ewentualnymi brakami w posiadanej wiedzy. Dzień przed maturą będzie przebiegał spokojniej, co wpłynie także korzystnie na sam egzamin.

Jednocześnie bardzo ważne jest, żeby już na kilka miesięcy przed egzaminem pamiętać o prawidłowej diecie i regularnej aktywności fizycznej czy spacerach i dotlenianiu organizmu. Nie bez znaczenia jest tu także wypijanie dużej ilości wody. Tak wspierany organizm z pewnością dużo lepiej będzie przyswajał wiedzę. A długie godziny spędzone na nauce nie będą aż tak uciążliwe.

Techniki budowania pewności siebie i pozytywnego nastawienia przed egzaminem

W przygotowaniu do egzaminu maturalnego bardzo ważne jest poczucie pewności siebie i pozytywne nastawienie. Aby je stworzyć, warto skorzystać z 6 filarów budowania pewności siebie w nauce do egzaminu dojrzałości. Należą do nich:

  • samoświadomość – to przede wszystkim zrozumienie siebie i pewna podstawa, od której należy wszystko zacząć, rozumieć swoje własne mocne strony, co w nauczaniu przekłada się na podejście do procesu edukacyjnego w sposób świadomy. Osoby o takim podejściu o wiele łatwiej radzą sobie z wyzwaniami, ale też znacznie szybciej adaptują różnego rodzaju strategie uczenia się;
  • samoakceptacja – jest to pewnego rodzaju proces, w którym należy nauczyć się akceptowania swoich mocnych stron, ale także słabości. Zaakceptowanie własnych ograniczeń pozwala na zwiększenie zaangażowania w naukę. Osoby, które akceptują swoje słabe strony, znacznie chętniej też podejmują wyzwania;
  • samodyscyplina – w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości niezwykle ważne jest zarządzanie własnym czasem oraz energią. Przekłada się to bezpośrednio na późniejsze osiągnięcia. Umiejętność zarządzania własnym czasem, a także dążenie do celu to zazwyczaj lepsze wyniki w podjętych działaniach,
  • odpowiedzialność – uczenie się powinno nieść ze sobą odpowiedzialność za ten proces. To świadomość tego, że to od naszego podejścia do procesu nauki i rezultatu egzaminu zależy np. dostanie się na wymarzone studia;
  • szacunek do siebie – to docenianie siebie i swoich wysiłków włożonych w proces nauki, a także konsekwencji w podjętych działaniach i zmierzaniu do celu. Szanowanie siebie ma istotny wpływ na motywację do dalszego dążenia do realizacji wyzwań;
  • celowość działania – w nauce należy skupić się na jasno postawionych celach oraz precyzyjnie dążyć do ich realizacji. To świadome decyzje dotyczące zorganizowania oraz edukacji w określonym kierunku.

Tak solidna podstawa psychologiczna pomoże spokojnie przejść przez cały egzamin dojrzałości i z pewnością przełoży się na korzystne wyniki matur. Aby uzyskać jeszcze więcej przydatnych porad, a także skorzystać z arkuszy maturalnych i zadań, które wspomogą przygotowania do tego najważniejszego sprawdzianu, warto skorzystać z miejsca, w którym znajdują się wszystkie kluczowe informacje dla uczniów maturalnych. To serwis maturalny Twoja matura, z którego można korzystać bez ograniczeń.