Kontroler finansowy – jak zostać specjalistą ds. finansów?

Kontroler finansowy jak zostać specjalistą do spraw finansów? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tym artykule.

Zaktualizowano dnia 5 lipca 2021

W związku z coraz prężniej rozwijającymi się wszystkimi sektorami gospodarki, wzrasta znaczenie i odpowiedzialność działów finansowych w każdym przedsiębiorstwie. W związku z większymi obrotami i większą ilością przeprowadzanych transakcji, firmy muszą skrupulatnie analizować swoje wydatki i przychody. Najczęściej panuje wszędzie ta sama zasada – im większe jest przedsiębiorstwo, tym ciężej w sposób prawidłowy zarządzać zasobami finansowymi. Bardzo ważną rolę odgrywa w tym aspekcie kontroler finansowy, który odpowiada za nadzór przepływu środków w firmie. Jest o stanowisko, które w ostatnich latach stało się coraz popularniejsze nie tylko w zagranicznych, dużych korporacjach, ale także w lokalnych firmach, gdzie wszelkie kwestie finansowe muszą być bardzo dokładnie kontrolowane. Na rynku pracy coraz więcej znajduje się zatem ofert dla osób, które posiadają odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie. Kontroler finansowy jak zostać pracownikiem na tym stanowisku i jakie trzeba mieć predyspozycje?

Czym zajmuje się kontroler finansowy?

Warto na początku wyjaśnić, kim jest kontroler finansowy i jakie dokładnie zadania są mu powierzone. Najczęściej jest on osobą, która sprawuje nadzór nad finansami firmy. W dużych korporacjach wykonuje swoje zadania jako kierownik działu kontrolingu, podczas gdy w mniejszych przedsiębiorstwach jest zazwyczaj samodzielnym stanowiskiem. W spółkach-córkach zakres jego obowiązków jest bardzo podobny do zadań powierzonych dyrektorowi finansowemu. Jego najważniejszym obowiązkiem jest szczegółowe raportowanie właścicielom danego przedsiębiorstwa. Przekazywane informacje dotyczą kwestii finansowych, które są zazwyczaj bardzo istotne w podejmowaniu kolejnych decyzji przez firmę np. inwestycji.

Kontroler finansowy musi m.in.:

  • Dostarczać wiarygodnych informacji dla osób zarządzających firmą,
  • Przygotowywać budżety roczne, analizy różnych odchyleń, wieloletnie plany oraz przestrzega ich realizacji,
  • Tworzyć struktury przychodowo-kosztowe,
  • Analizować rentowność na podstawie kanałów klientów, produktów i dystrybucji,
  • Przygotowywać raporty miesięczne dla zarządu,
  • Przygotowywać dane odnośnie rezerw, a także odpisy aktualizacyjne dla działu księgowości.

Kontroler finansowy – jakie cechy powinien mieć?

Jak widać, zadania powierzone kontrolerowi finansowemu wymagają pewnych cech osobowości oraz kompetencji, które pozwolą wykonywać je w sposób dokładny. Musi cechować się zdolnością do analitycznego i logicznego myślenia. Niezwykle ważna okazuje się umiejętność odnajdywania powiązanych ze sobą elementów i na ich podstawie wyciągania trafnych wniosków. Z uwagi na charakter pracy, osoba zatrudniona na stanowisku kontrolera finansowego musi wykazywać się skrupulatnością, cierpliwością i dokładnością. Cechy te przydadzą się głównie podczas stawiania diagnoz finansowych przedsiębiorstwa, które są dość skomplikowane. Kontroler finansowy powinien być również bardzo dobrze zorganizowany. Powierzone zadania czasami wymagają pracy pod presją czasu lub mogą pojawiać się niespodziewane w danym czasie obowiązki do realizacji.

Kontroler finansowy jak nim zostać?

Oprócz powyżej wskazanych cech i predyspozycji, kandydat ubiegający się o pracę jako kontroler finansowych powinien spełnić kilka warunków, które znacznie zwiększą szanse na jego zatrudnienie. Osoba, która aspiruje do objęcia takiego stanowiska powinna posiadać wykształcenie z zakresu nauk ekonomii oraz finansów i ukończyć studia podyplomowe na kierunku Kontroler finansowy, które przygotują do podjęcia pracy w zawodzie. Przyszły pracodawca może wziąć także pod uwagę bardzo przydatne doświadczenie w pracy w działach kontrolingu, jak i praktyki związanej z przeprowadzaniem audytów.

Wykształcenie kierunkowe nie jest jednak wymagane – na studia podyplomowe na tym kierunku mogą zapisać się absolwenci szkół wyższych niezależnie od ukończonego kierunku studiów, wieku czy miejsca zamieszkania. Studia podyplomowe przygotują słuchaczy pod kątem merytorycznym w zakresie kontroli zewnętrznej i wewnętrznej. Umożliwią pozyskanie umiejętności w doborze odpowiednich metod i narzędzi do planowania i przeprowadzania kontroli. W trakcie studiów słuchacze zapoznają się również ze specyfiką nadużyć i przestępstw gospodarczych, na które szczególnie muszą uważać kontrolerzy finansowi.

Kontroler finansowy studia online

Dla aspirujących pracowników jako kontroler finansowy studia podyplomowe okażą się świetnym wyborem. Tym bardziej, iż kierunek ten jest dostępny na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego jako studia online. Oznacza to, że słuchacze mogą zdobyć dyplom ukończenia studiów bez wychodzenia z domu – wszystko to za sprawą skutecznej i nowoczesnej platformy dydaktycznej, za pośrednictwem której odbywa się nauka.