Co można robić po finansach i rachunkowości oraz jakich zarobków się spodziewać?

finanse i rachunkowość

Finanse i rachunkowość to obecnie jeden z najbardziej obleganych przez studentów kierunków studiów. Trudno się dziwić, ponieważ wiedza z zakresu analizy finansowej, podatków czy funkcjonowania instytucji finansowych stwarza szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Mocna pozycja absolwentów na rynku sprawia z kolei, że mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie już na starcie kariery zawodowej. W tym artykule przedstawimy, co można robić po finansach i rachunkowości oraz na jakie wynagrodzenie mogą liczyć osoby, które ukończą studia finanse i rachunkowość.

Finanse i rachunkowość – zawody coraz bardziej pożądane

Światowe rynki finansowe rozwijają się w niesłychanie szybkim tempie, co generuje potrzebę kształcenia świetnie przygotowanych specjalistów dbających o bezpieczeństwo finansowe obywateli – księgowych, doradców podatkowych czy kontrolerów. Jest to niezwykle istotnie nie tylko w kontekście rozwoju usług z zakresu finansów i księgowości, ale również lokowania w naszym kraju centrów outsourcingowych, które obsługują międzynarodowe firmy. Jeśli chodzi o studia licencjackie finanse i rachunkowość, zawody podejmowane przez absolwentów mogą pozwolić rozwinąć nie tylko karierę na rynku lokalnym.

Sprawdź kierunek studiów magisterskich class=

Finanse i rachunkowość – praca, zarobki uzależnione od posiadanej wiedzy oraz umiejętności

Finanse i rachunkowość to studia, które jest specjalnością w obrębie studiów licencjackich i magisterskich Administracja oferowanych przez naszą Uczelnię. Ich celem jest przekazanie studentom aktualnej wiedzy z obszaru rachunkowości oraz finansów firm, a także wyposażenie w praktyczne umiejętności z zakresu stosowania narzędzi i instrumentów finansowych.

Studenci w trakcie nauki poznają zagadnienia związane z:

 • oceną projektów inwestycyjnych,
 • dokonywaniem analizy finansowej,
 • systemami organów państwowych,
 • prowadzeniem rachunkowości,
 • podstawami ekonomii i prawa bankowego,
 • prawnymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej.
Co można robić po finansach i rachunkowości

Podjęcie studiów z zakresu finansów i rachunkowości jest niezbędne nie tylko z uwagi na wymóg posiadania kierunkowego wykształcenia przez większość pracodawców. Studia pozwalają zdobyć merytoryczne i praktyczne przygotowanie do prawidłowego wypełniania swoich obowiązków, umocnienia swojej pozycji na rynku pracy, a także do ubiegania się o satysfakcjonujące wynagrodzenie.

To właśnie absolwenci studiów z zakresu finansów i rachunkowości mogą liczyć na szerokie perspektywy zatrudnienia i atrakcyjne zarobki w branży finansowej.

Finanse i rachunkowość – co po tym czeka absolwentów?

Absolwenci studiów z zakresu finansów i rachunkowości posiadają wiedzę na temat tego, w jaki sposób funkcjonuje gospodarka, a także rozumieją mechanizmy, które w niej zachodzą.

Takie informacje mogą wykorzystać podczas:

 • samodzielnej analizy rynków finansowych i przemian gospodarczych,
 • podejmowania decyzji inwestycyjnych,
 • analizy wpływu podatków na podmioty gospodarcze,
 • sporządzania profesjonalnych raportów – zarówno dla prywatnych firm, jak i publicznych instytucji.

Co można robić po finansach i rachunkowości? Praca w finansach

Osoby, które wybiorą finanse i rachunkowość będące specjalnością w obrębie studiów licencjackich i magisterskich Administracja, zdobędą przygotowanie do podjęcia pracy w finansach na stanowisku analityka, handlowca, księgowego czy ekonomisty.

CHCESZ ROZPOCZĄĆ PRACĘ W FINANSACH? ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE ZAPISUJĄC SIĘ NA STUDIA FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ

Finanse i rachunkowość – jaka praca czeka na absolwentów?

Miejsca pracy, jakie mogą podjąć absolwenci specjalności Finanse i rachunkowość zależą od wielu czynników – m.in. preferencji oraz posiadanego wykształcenia. Do niektórych miejsc pracy wymagane są bowiem studia magisterskie finanse i rachunkowość, podczas gdy pracodawcy innych obszarów oczekują jedynie studiów licencjackich.

Niemniej jednak obydwie grupy zdobywają merytoryczne i praktyczne przygotowanie do podjęcia pracy m.in. w:

 • organach administracji państwowej,
 • biurach rachunkowych,
 • firmach ubezpieczeniowych i konsultingowych,
 • bankach i instytucjach finansowych.

Obszerny program studiów posiada również zagadnienia, których znajomość pozwoli absolwentowi na otworzenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Finanse i rachunkowość – zarobki w branży

Oprócz satysfakcji z wykonywanych obowiązków i nieustannego rozwoju zawodowego, jedną z głównych motywacji do podjęcia studiów z tego zakresu jest atrakcyjne wynagrodzenie. Dla absolwentów studiów związanych z finansami i rachunkowości zarobki według portalu wynagrodzenia.pl kształtują się w następujący sposób:

 • analityk finansowy – od 4870 do 12500 zł brutto,
 • doradca finansowy – od 4140 do 8760 zł brutto,
 • ekonomista – od 5600 do 9600 zł brutto,
 • księgowa – od 4200 do 8850 zł brutto.

Duże rozbieżności są wynikiem wielu czynników, które mają wpływ na zarobki w branży finansowej – przede wszystkim stażu pracy, wykształcenia i specyfiki branży lub przedsiębiorstwa.